Пост прес-реліз “Вікімедіа бере курс на Харків”

27 квітня у приміщенні Благодійного фонду «Ренесанс» (м. Харків, вул. Мироносицька, 25) було проведено прес-конференцію «Вікімедіа бере курс на Харків». З цієї нагоди було поширено офіційний прес-реліз.

Громадська організація «Вікімедіа Україна» – українська некомерційна громадська організація, яка є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа і об’єднує активних вікіпедистів (користувачів Вікіпедії), що займаються популяризаторською діяльністю.

«Вікімедіа Україна» має на меті підтримку і популяризацію вікі-проектів Фонду Вікімедіа на території України та сприяння розвитку вікі-спільноти — редакторів, які гуртуються навколо Вікіпедії та інших проектів Фонду Вікімедіа. Основні зусилля направлені на проекти Фонду Вікімедіа українською та мовами інших народів, які проживають на території України.

Громадська організація «Вікімедіа Україна» реалізовує низку проектів, основними серед яких є проведення вікітренінгів з основ редагування Вікіпедії, проведення разом з іншими громадськими та благодійними організаціями конкурсів на написання статей у Вікіпедії, проведення вікіекспедицій до населених пунктів України, а також співпраця з українськими громадськими організаціями, науковими установами, творчими спілками та закладами культури і освіти.

На сьогодні українська Вікіпедія – найбільша енциклопедія українською мовою, яка коли-небудь існувала. В ній налічується більше 380 тисяч статей, і за кількістю статей вона посідає 14-те місце з-поміж 285 мовних розділів Вікіпедії. Кількість зареєстрованих користувачів перевищує 130 тисяч, а тих з них, які здійснили протягом останнього місяця як мінімум одне реагування – більше 2 тисяч. За числом статей, створених у Вікіпедії на 1 000 мовців, україномовна Вікіпедія є восьмою та має понад 10 статей на тисячу носіїв української мови. За якістю тисячі статей, які повинні в усіх Вікіпедіях, вона займає 4-те місце, поступаючись за цим показником каталонській, англійській та російській Вікіпедіям.

Історія української Вікіпедії починалось все з того, що 30 січня 2004 року анонімним користувачем з Японії було започатковано першу статтю – «Атом». 4 квітня 2004 року Фондом Вікімедіа було оголошено про офіційне активування українськомовного розділу Вікіпедії. На той час в ній було вже 1000 статей. До кінця 2004 року кількість статей збільшилась до більше ніж 10 тисяч. 2008 року було подолано позначку у 100 тисяч статей, у 2010-му – 200 тисяч, а у липні 2011 року було написано 300 тисячну статтю.
Вікіконференція – це щорічний захід, який проводиться в багатьох країнах світу за сприяння регіональних відділень Фонду Вікімедіа в них. На ньому вікіпедисти мають змогу обговорити актуальні питання, що стосуються подальшого розвитку Вікіпедії та окремих мовних розділів, зокрема.

Вікіконференція у Харкові – друга конференція українських вікіпедистів. Перший подібний захід в Україні був проведений 17 вересня 2011 року у Львові в рамках Форуму видавців. У 2012 році вікіконференцію громадською організацією «Вікімедіа Україна» було вирішено провести у Харкові з метою залучення харків’ян до редагування, головно, української Вікіпедії. Організатори сподіваються провести її на високому рівні та залучити на заходи Вікіконференції харків’ян.

Друга українська Вікіконференція стала можливою завдяки фінансовій підтримці Фонду Богдана Гаврилишина. Вперше програма української Вікіконференції розрахована на два дні, а заходи, які приурочені до неї, починаються у п’ятницю 27 квітня. В її рамках відбудеться пленарне засідання, на якому буде заслухано близько 10 доповідей та проведено кілька круглих круглих столів, презентації видань громадської організації «Вікімедіа Україна» та підписання угоди про співпрацю з Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна, завдяки якій студенти отримають можливість у якості одного з альтернативних варіантів самостійної роботи писати статті до української Вікіпедії. Також буде проведено вікіекспедицію Харковом для всіх бажаючих.

Знаковим для громадської організації «Вікімедіа Україна» є вихід двох видань – українського перекладу опери Дмитра Бортнянського «Сокіл», здійсненого українським науковцем, перекладачем, громадським діячем, доктором фізико-математичних наук Максимом Стріхою. Упорядником видання став член Правління ГО «Вікімедіа Україна» український композитор, член Національної спілки композиторів України Андрій Бондаренко. У підготовці видання також взяли участь народна артистка України, професор Національної академії керівних кадрів і мистецтв Наталія Свириденко та український композитор та музикознавець з Харкова Григорій Ганзбург. Видання було здійснене у видавництві Сурма.

Ще одним виданням став довідник з редагування Вікіпедії для новачків – «Як редагувати Вікіпедію». Він містить короткий опис всіх головних правил і порад, які діють у Вікіпедії, технічних засобів, за допомогою яких можна створити статтю, а також іншу корисну інформацію. Упорядником видання став член Правління «Вікімедіа Україна» Сергій Петров, а редактором – Голова Правління Євген Букет. У підготовці видання до друку взяли участь також Андрій Бондаренко, Ярослав Гнилишин, Юрій Пероганич та Олексій Скринченко. Воно було здійснене у київському видавництві «Український пріоритет» накладом 500 примірників.

Ще однією рисою цих видань стало те, що вони видані за вільною ліцензією Creative Commoms – Із зазначенням авторства. – Розповсюдження на тих самих умовах 3,0, яка передбачає вільне використання, копіювання та модифікацію інформації за умови посилання оригінальне авторство. Ці видання з точки зору українського законодавства у сфері авторського права є безпрецедентними, і це є додатковим доказом того, що законодавства про авторське право в Україні необхідно включити також вільні ліцензії, які успішно діють у США.

По завершенні Другої української Вікіконференції у Харкові, в українській Вікіпедії стартує Місяць Слобідської України, який триватиме з 1 по 31 травня 2012 року. Проведення тематичних тижнів та місяців – це спосіб кооперації вікіпедистів з метою роботи над темами, які або не мають широкого висвітлення в українській Вікіпедії, або є цікавими для багатьох її користувачів. Таким чином, харків’яни матимуть змогу після Вікіконференції активно взяти участь у вікі-житті, і в цьому їм допоможе довідник «Як редагувати Вікіпедію».

У 2012 році в Україні буде вперше проведено конкурс «Вікі любить пам’ятки». Вперше цей конкурс був проведений у 2010 році в Нідерландах, а в 2011-му в ньому взяли участь 18 країн, в т. ч. Росія та Польща. Суть конкурсу полягає у визначенні найкращої фотографії пам’ятки історії та архітектури в Україні. Особи, які мають бажання взяти участь у конкурсі мають фотографувати пам’ятки національного та місцевого значення, список яких буде розміщено на сайті конкурсу (http://wlm.org.ua), і надалі їх завантажити до Вікісховища за вільною ліцензією протягом 1–30 вересня, на які припадають Дні європейської культурної спадщини. По тому журі конкурсу обере найкращі фотографії від України.

Опубліковано у Конференції, Прес-релізи, Проекти з партнерами. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s