Експансія української Вікіпедії

02.07.2013 ✍  Halyna Budivska Читати текст іншою мовою: PL

Цього року україномовна версія Вікіпедії вийшла на 14 місце за кількістю статей, на 18 – за кількістю відвідувань і на 1 – за темпами росту популярності. Це при тому, що всього у світі 285 мовних версій. Про Вікіпедію ми запросили поговорити Юрія Пероганича, засновника і виконавчого директора Громадської організації «Вікімедіа Україна». 

Засновник і виконавчий директор Громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич. Джерело: http://uk.wikipedia.org/

Засновник і виконавчий директор Громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич. Автор: Perohanych. Джерело: commons.wikimedia.org

Навесні українські медіа дуже активно обговорювали успіхи Вікіпедії у загальносвітових рейтингах. То чим ми все-таки можемо пишатися?

Українська Вікіпедія має має майже 450 тисяч статей і є чотирнадцятою за кількістю статей. Зараз вона вісімнадцята за відвідуваністю. Але у червні ми сподіваємося вийти на шістнадцяте або сімнадцяте місце. Також ми перші у світі за темпами зростання. Ще рік тому в червні в нас було 33 мільйони відвідувань а в червні цього року ми очікуємо 90 мільйонів. Плюс 200 відсотків за рік – таких показників не має жодна Вікіпедія. Наше вісімнадцяте місце за кількістю відвідувань – це також значний успіх, особливо зважаючи на те, що потенційних користувачів на території України ще дуже багато. Зараз, до речі, втричі частіше з території України відвідують російську Вікіпедію.  Значна частина українців також її редагує.

В чому, на вашу думку, причина такої популярності серед українців російськомовної Вікіпедії?

По-перше, російськомовна Вікіпедія дещо глибша і повніша. Зовсім недавно вона перейшла рубіж у мільйон статей. Крім того, в Україні у людей здебільшого стоїть російськомовний Windows. І, коли Google аналізує, в якому середовищі працює користувач, то бачить російськомовну версію Windows і вважає, що той знаходиться в Росії. Відповідно, результати видає насамперед російською мовою. Тому часто на першому місці в пошуку опиняється російськомовна Вікіпедія. Але, якщо людина зацікавлена в тому, щоб отримувати інформацію українською – може змінити налаштування свого браузера.

Якою мовою частіше редагують статті: російською чи українською?

Якщо говорити про наповнення, створення інформації, а не просте споживання, то з території України українська Вікіпедія редагується вдвічі частіше, ніж російська. Тобто люди споживають те, що є. Але якщо творять продукт, то творять його українською. Я думаю, що не в останню чергу це своєрідний спротив народу.  Це відповідь на державну політику, спрямовану на де-українізацію. Саме після прийняття так званого мовного закону Колісніченка-Ківалова українську Вікіпедію стали редагувати вдвічі частіше, ніж російську. До того в нас було десь 50 відсотків редагувань української Вікіпедії і 40 російської. Після прийняття цього закону ми побачили, що російської стало 30 відсотків, а української – 63.

Що ще спричинило збільшення популярності україномовної Вікіпедії?

Мабуть, не останній чинник – це високий відсоток проникнення Інтернету в Україні – більше 20% на рік. Але це зростання не порівняти з тими відсотками, як зростає відвідуваність Вікіпедії. Другим чинником є те, що україномовна Вікіпедія досягла вже того статусу, коли там є інформація практично про все.  Ще 4 роки тому я починав редагувати Вікіпедію – тоді там були лише острівки знань. Десь рік тому, залишалися білі плями. Сьогодні не вистачає вже точок. Стає дедалі важче створювати нові статті. Хоча і дуже багатьох статей немає.  Якщо би ми знайшли гроші на організацію, ми могли б, наприклад, організувати конкурс «Пишемо про Євросоюз».

Скільки людей редагує україномовну Вікіпедію?

Наприклад, за останній місяць було 2200 людей, які зробили хоча б одне виправлення. Тих, хто зробив більше п’яти – понад 800. Тих, хто зробив більше сотні – близько 150. Тих, хто зробив більше тисячі виправлень – десь 20. Взагалі 99 відсотків Вікіпедії робить 1 відсоток користувачів. Тому я би хотів закликати, щоб люди не лише споживали, але й щось вкладали. От, наприклад, тече вода з-під крана. Ви знаєте, що хтось ту воду туди накачав і за це треба заплатити. І от заходите в Google, щось там шукаєте і знаходите на Вікіпедії. Але хтось витратив свій час, не заробив якусь копійку, поки редагував статтю. Тому найкращий спосіб допомогти Вікіпедії – редагувати її. А якщо не можете редагувати, допомагайте матеріально.

Що спонукало вас до створення «Вікімедія-Україна»?

Вікімедіа – це організація, яка ставить на меті всіляку промоцію Вікіпедії та інших проектів фонду Вікімедіа. От дивіться, Вікіпедія – це є сайт. Коли комусь треба звернутися з якимось запитанням, то він не може звернутися до сайту. Десь на третій рік діяльності Вікіпедії, у 2003 році була створена організація Wikimedia Foundation, юридична особа, яка взяла на себе функції по утриманню цього сайту. От і я десь у 2009 році, коли почав активно редагувати Вікіпедію, побачив, що волонтери роблять величезну роботуабсолютно без грошей . Я подумав, що цих людей треба якось заохочувати, мотивувати, шукати якихось спонсорів, знаходити способи для роботи з архівами.

Для цього потрібні кошти і потрібна організація, яка б мала рахунок в банку. Я побачив, що такі організації вже існують. На той час вже були російська, польська Wikimedia. Українська стала двадцятою. На одній із вікізустрічей запропонував створити організацію. Мені сказали: «Хочеш, пиши статут». У Вікіпедії взагалі такий принцип: хочеш робити – роби, ніхто нікого не змушує. Тоді я прямо на сторінці у Вікіпедії почав писати статут. До його обговорення долучилося більше 20 людей. Всі вони робили якісь зауваження. І через кілька місяців ми провели другу вікізустріч, яка фактично стала установчими зборами організації. Туди прийшло 5 людей, всі ці 5 стали членами організації. Ми обрали правління в складі 5 людей. Зараз нас більше 50. І якщо говорити про наші бюджети, то це понад 100 тисяч гривень на рік.

Чим займається організація?

Організація займається тим, що розвиває спільноту редакторів. Нами публікується література (наприклад, в нас є посібник «Як редагувати Вікіпедію»), проводяться конференції, круглі столи, тренінги. Нема такого тижня, щоб я кудись не поїхав і не провів майстер-клас з редагування Вікіпедії. Ми фінансуємо так звані вікі-експедиції.

Політика фонду Вікімедіа полягає в тому, що не потрібно платити за створення контенту, з кількох причин. По-перше, аби заплатити всім – потрібні величезні гроші. А по-друге, коли хтось отримує гроші, то інший думатиме: навіщо робити безкоштовно те, що хтось робить за гроші. Але ми можемо оплатити дорогу, якщо людина, наприклад, їде кудись, щоб щось сфотографувати.

Також ми влаштовуємо конкурси, наприклад «Вікі любить пам’ятки» і «Вікі любить Землю». «Вікі любить пам’ятки» – це частина міжнародного конкурсу, а «Вікі любить Землю» – це наш винахід, наша ініціатива. Сподіваємося, що вже з наступного року він стане міжнародним.

Який конкурс вважаєте найуспішнішим?

Важко визначити, але, мабуть, останній  «Вікі любить Землю». Він був найуспішнішим, тому що попутно ми створили повну, всеохоплюючу базу даних всіх заповідних територій України. Туди увійшли абсолютно всі пам’ятки природи, включаючи конкретні якісь урочища, скелі, там якийсь дуб стоїть. Всіх їх є трошки більше 7 тисяч. Досі цей список не був опублікований ніде. Ми його зробили в електронному вигляді, з назвою пам’ятки, з назвою рішення, яким ця вона внесена до переліку пам’яток, і датою цього рішення, а також із геолокацією. Щоправда робота з визначення географічних координат ще триває. В процесі конкурсу було завантажено 11 тисяч фотографій. Як не мене, то це найкрасивіші фотографії в Україні.

То цей конкурс має непересічне значення для України…

Так, оскільки ми привернули увагу суспільства до природніх пам’яток. Ви ж знаєте, що зараз робиться, коли заповідні території роздаються під земельні ділянки або захаращуються. Для того, щоб охороняти ці території для початку треба зробити облік. Завдяки цьому конкурсу такий облік був практично створений і ця база стала публічною. Дотепер вона була лише десь в обласних управліннях Мінприроди.

Серед проектів Вікімедіа Україна є співпраця з університетами. Яка його мета?

Ми хочемо, щоб викладачі замість того, щоб задавати студентам писати реферати з Вікіпедії, навпаки пропонували туди щось вносити. Коли людина пише реферат, то читає його в кращому випадку викладач і ніхто більше не бачить. А потім ця робота лежить десь на кафедрі.

А якщо студент пише до Вікіпедії – стаття стає доступною всьому світові. Ця стаття стає вже надбанням людства. І людина розуміє, що її прочитають мільйони. Ми дуже зацікавлені в співпраці з університетами. Студенти – найактивніша частина суспільства. Вони і так редагують Вікіпедію, але якщо ще й викладачі будуть заохочувати – це дуже добре.

Чи вбачаєте ви роль Вікімедіа Україна в нинішніх успіхах Вікіпедії?

Мені хочеться вірити в те, що роль Вікімедіа Україна у розвитку Вікіпедії значна. Ми почали розсилати прес-релізи, організовувати ті самі конкурси, також є якась точка контакту для преси. Через організацію можна звернутися до якоїсь установи. Наприклад, коли ми збирали списки пам’яток для конкурсу «Вікі любить пам’ятки», то треба було писати офіційні листи до Мінкультури, до обласних управлінь культури. Ми ж не можемо самі визначити, що є пам’яткою – це має бути визначено державою, чи на загальнодержавному рівні, чи на регіональному. Якщо у зростанні Вікіпедії є хоча б 5 відсотків ролі Вікімедіа  – то організація свою місію виконала. Тобто Вікімедіа свою роль зіграла, але ще більша буде її роль в майбутньому. Наразі у нас немає жодної штатної посади.  А наприклад у німецькій організації Вікімедіа працює до 60 людей. В нас усі є добровольцями. Хоча ми хотіли б запровадити принаймні посаду секретарки.

 Звідки отримуєте фінансування?

Вікімедіа отримує фінансування з пожертв. Більшу частину коштів ми отримуємо від Wikimedia Foundation. А частину отримуємо у вигляді пожертв, які вносять люди на рахунок на наш рахунок в Україні.

Ваша діяльність в організації – на волонтерських засадах. То що все-таки спонукає вас вкладати свій час і сили у Вікіпедію?

Якщо я за день не написав жодної статті у Вікіпедії – день прожив даремно. А взагалі дотримуюся такої тези, що знання які є в якійсь системі, чи-то народ, чи сім’я, чи людина – всі ці знання формують її майбутнє. Якщо ви в дитину вкладете потрібні знання – фактично запрограмуєте її долю. Знання, які має народ – програмують його майбутнє. І той хто пише ці знання для народу – той фактично формує його майбутнє. Вікіпедія для мене – це і є можливість запрограмувати майбутнє нашого народу. Може, це звучить патетично якось, але це насправді так. Коли сьогодні ти написав статтю, а завтра бачиш, що її відвідало 400 людей – розумієш, що ти недаремно прожив минулий день. Є багато людей, які ладні зробити щось важливе для України, для її культури, лишити свій слід в історії, але не знають як. Моя порада: почніть редагувати українську Вікіпедію!

Джерело: http://eastbook.eu

Текст опублікований на умовах Creative Commons Attribution-ShareAlike licence – uncommercial use – no derivative works 3.0 Poland License. .

About Юрій Пероганич

1961 року народження, громадський діяч в ІТ, освіті, культурі
Опубліковано у Публікації | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Експансія української Вікіпедії

 1. Роман коментує:

  „Десь рік тому, залишалися білі плями. Сьогодні не вистачає вже точок. Стає дедалі важче створювати нові статті.“ — ну, це смішно, у нас навіть нема ядра зі статей паперових енциклопедій.

  Подобається

  • Юрій Пероганич коментує:

   Ядро — поняття розтягливе. Як і перелік тих паперових універсальних і галузевих енциклопедій, на основі яких варто формувати таке ядро. Хоча мабуть Ви маєте рацію. Білі плями ще залишилися.

   Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s