Найпопулярніші українські музичні гурти початку року у Вікіпедії

Святослав Вакарчук з мікрофоном та шарфом на мікрофонній стійці

Молоді гурти мріють про популярність Океану Ельзи, © Olga Khamzina, CC-BY-SA 3.0

У той час як на сцені з’являються нові яскраві виконавці, а вже відомі українські гурти створюють нові альбоми і здобувають нових фанів, вдячні слухачі втамовують свою зацікавленість ними — в українській Вікіпедії зокрема.

Популярність музичного гурту — річ умовна, оскільки її складно виміряти. Однак саме вона матеріалізується у вигляді придбаних квитків на концерти, куплених альбомів та композицій, запрошень на музичні фестивалі і т. ін. Тому саме заради популярності створюється велика частина поп-музики («попса»), а деякі виконавці навіть роблять популярність частиною свого іміджу («мегапопулярний Дзідзьо»).

Однією зі складових популярності гуртів є їх популярність у Вікіпедії. По-перше, популярні музичні колективи зацікавлюють велику кількість журналістів та авторів писати дуже детальні дослідження їх життя і творчості. За відповідною інформацією зі ЗМІ та книжок дописувачі Вікіпедії разом створюють статті в енциклопедичному стилі. І чим популярніший гурт — тим, зазвичай, більша і детальніша стаття про нього у Вікіпедії. Наприклад, головна стаття про гурт «Pink Floyd» у англійській Вікіпедії, яка має статус вибраної, у друкованому вигляді займає 30 сторінок формату A4 (зі списком посилань і авторів) — а ще є окремі статті присвячені дискографії гурту, його виступам, альбомам та ін.

По-друге, популярні музичні гурти створюють зацікавленість широких мас у їхній творчості та історії, біографіях учасників тощо, яку читачі задовольняють у Вікіпедії. Цю зацікавленість можна виміряти, оскільки кожна стаття сайту має свій лічильний відвідуваності. Щоразу, коли хтось завантажує сторіночку зі статтею, цей лічильник збільшується на одиницю. В україномовному розділі Вікіпедії поруч із текстом статей (зазвичай ліворуч, у меню під назвою «Панель інструментів») знаходиться посилання на подобову статистику відвідуваності відкритої статті або сторінки. — Автор статті поцікавився цією статистикою для статей про українські музичні гурти, яких існує понад 700, і склав список найпопулярніших з них в українській Вікіпедії за перший місяць поточного року:

Найпопулярніші статті про музичні гурти України, січень 2015
Гурт Відвідувань Гурт Відвідувань
1 DZIDZIO 10 363 11 ВІА Гра 1280
2 ONUKA 4891 12 Хорта 1272
3 Океан Ельзи 4111 13 O.Torvald 1258
4 The HARDKISS 2415 14 Брати Гадюкіни 1253
5 Vivienne Mort 1723 15 Brunettes Shoot Blondes 1201
6 Dakh Daughters 1614 16 Піккардійська терція 1198
7 Бумбокс 1604 17 Тінь Сонця 1193
8 Скрябін 1597 18 ДахаБраха 1140
9 Один в каное 1465 19 Kazaky 1124
10 Сокира Перуна 1297 20 Антитіла 1057

Насамперед, звісно, кидається в очі, що «мегапопулярний Дзідзьо» таки справді з великим відривом був найпопулярнішим гуртом у січні. Водночас тішить велика кількість молодих виконавців у цьому списку: рівно половина з цих 20-ти гуртів були засновані протягом останнього десятиріччя, а наймолодшому з них — проекту ONUKA — немає і двох рочків.

Тут, однак, час зазначити недоліки такого вікіпедійного «чарту».

Від чого залежить відвідуваність статей у Вікіпедії?

  • Якість статті. Читачі приходять туди, де є інформація. Тому найпопулярнішими статтями у Вікіпедії стають переважно ті, що містять багато лаконічного оригінального тексту, містять зображення і регулярно оновлюються. — Тож ми закликаємо фанів не лінуватись і додавати до Вікіпедії інформацію та свої власні фотографії з концертів улюблених музикантів.
  • Кількість мовних версій. Існує понад 270 версій Вікіпедії різними мовами світу. Читачі Вікіпедії в Україні читають її здебільшого трьома мовами: російською, українською та англійською. Якщо існує декілька мовних версій статті про один і той же предмет, то читачі розпорошуються між ними, якщо лише однією — то читають тією, що є. Наприклад, стаття про «Океан Ельзи» існує у Вікіпедії 25-ма мовами. А стаття про гурт ONUKA — лише українською. Якщо ж до відвідуваності зазначеної у таблиці додати лише відвідуваність статті «Океан Ельзи» у російськомовній Вікіпедії, то отриманий результат значно перевищить відвідуваність статей «DZIDZIO» та «ONUKA». Тому гурт Океан Ельзи, імовірно, все ще залишається найпопулярнішим українським гуртом у Вікіпедії (загалом).
  • Завантаження сторінки. Але, на жаль, відвідуваність статей Вікіпедії — показник, яким легко маніпулювати, адже одна-єдина людина може збити лічильник просто тисячі разів оновивши сторіночку у Вікіпедії. Саме тому організація «Вікімедіа Україна» не публікує такі рейтинги на постійній основі, оскільки це могло б слугувати мотивацією для зловживань.

P.S. Зазначимо, що Громадська організація «Вікімедіа Україна» спонсорує окремих фотографів-волонтерів, які хочуть піти на концерт популярного гурту щоб зробити якісні світлини для Вікіпедії — для таких цілей ми іноді виділяємо кошти на придбання квитка. Але водночас ми закликаємо музичні колективи самим запрошувати наших фотографів на свої концерти. Запрошення можна надсилати на board(равлик)wikimedia.in.ua.

Опубліковано у Культура і мистецтво, Рейтинги, Статистика | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Найпопулярніші українські музичні гурти початку року у Вікіпедії

  1. саша коментує:

    Спонсорувати квитки у цьому випадку не потрібно. Усі майданчики зацікавлені в анонсах та подальших репортажах. А у вас є Вікіновини. Достатньо акредитуватися чи зв’затись з менеджером.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s