«Оцифрування музейних фондів»: третя музейна зустріч

13 листопада в Національному музеї літератури України відбулася Третя музейна зустріч, темою якої було «Оцифрування музейних фондів».

Зустріч організована Управлінням музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України, вів її керівник цього управління Василь Рожко.

Першою була доповідь заступника директора з розвитку Музею народної архітектури та побуту у Львові (Шевченківський гай) Євгена Червоного.

Євген розповів про принципи вибору і вимоги до програмного забезпечення для ведення колекцій та про власний досвід. «Шевченківський гай» отримав грант ЮНЕСКО на придбання цифрової дзеркальної фотокамери з двома об’єктивами та програми FotoStation для ведення і публікації на сайті бази даних колекції. Протягом 2013-2014 років 6 працівників фондового відділу відфотографували та внесли в базу даних описи всієї колекції. Найцікавіші експонати опубліковані на сайті музею. Велика кількість запитань засвідчила інтерес до доповіді.

Наступним виступив Владислав Піоро, голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи», головний редактор журналу «Музейний простір». Владислав відзначив необхідність оцифрування у стандартний формат, який дозволяє автоматизовану обробку і поширення даних, рекомендував наступні стандарти: SPECTRUM та LIDO (більш конкретні та спеціалізовані) і CIDOC CRM (більш загальний)

Ілля Корнійко, заступник голови правління ГО «Вікімедіа Україна», зазначив, що Вікіпедія входить у 10 найвідвідуваніших сайтів світу і України, маючи щомісяць 8,5 мільярдів переглядів англійської Вікіпедії та 50 мільйонів переглядів української Вікіпедії. Багато музеїв мають програми співпраці із Вікіпедією і одна із них, завантаження на Вікісховище 18 тис зображень з Художнього музею Волтерс, добре ілюструє можливості розширення аудиторії музейної інформації. Після передачі зображень, завдяки краудсорсингу спільнотою Вікіпедії понад 2 130 зображень музею використовуються у 1 357 статтях Вікіпедії понад 40 мовами. Ці статті протягом місяця були переглянуті понад 10 мільйонів разів, включно із понад 1000 переглядів 14 статей в українській Вікіпедії. В результаті проекту кількість переходів із Вікіпроектів на сайт музею Волтерс зросла із 2 до 10 тисяч щомісяця. При цьому щомісячна кількість переглядів сторінок сайту музею Волтерс складає близько 50 тисяч.

Начальник відділу інформаційних технологій Державної архівної служби України Юрій Забенько розповів про необхідність використовувати відкрите і безкоштовне програмне забезпечення, що дозволить наступну модифікацію будь-яким виконавцем на вибір користувача, та використання описаних відкритих форматів даних.

Заступник директора з розвитку ІКТ в науці, культурі та освіті Спеціалізованого Центру «БАЛІ» Ольга Баркова запросила взяти участь  у Третьому Міжнародному науково-практичному семінарі «Оцифроване надбання: Збереження, доступ, репрезентація» 26-27 листопада 2015 року в Державному політехнічному музеї.

Євген Дмитрук — колекціонер старожитностей, який з метою збереження інформації про предмети створив мережевий етнографічний музей на основі приватних збірок Кровець, на якому розмістив 10 000 фотоматеріалів із детальним описом, розповів про мотивацію та підходи до створення свого проекту.

Презентацію та тези виступів трьох учасників ви можете знайти за цим посиланням.

 

зала зустрічі

Присутні на зустрічі

Василь Рожко

Василь Рожко, керівник Управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України

Владислав Піоро

Владислав Піоро

Євген Червоний

Євген Червоний

Юрій Забенько

Юрій Забенько

Ольга Баркова

Ольга Баркова

Євген Дмитрук

Євген Дмитрук

Автор фото — Ілля Корнійко, ліцензія CC-BY-SA-4.0 (це дає право вільно поширювати фото з будь-якою метою за умови вказання автора і назви ліцензії).

Опубліковано у Публічні заходи, Співпрація з державою | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to «Оцифрування музейних фондів»: третя музейна зустріч

  1. H_Anna коментує:

    Мета зустрічі/чей?

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s