Вікіманія 2025 у Найробі, Кенія: Досвід стипендіатки «Вікімедіа Україна»

6–9 серпня 2025 року у Найробі (Кенія) та онлайн пройшла Вікіманія — щорічна конференція для глобальної спільноти Вікімедіа. Цьогоріч вона була особливою: вперше пройшла у Східній Африці та припала на 20-річчя конференції.

Подія об’єднала міжнародну спільноту, яка розвиває проєкти Вікімедіа. Вона створила простір для обміну досвідом, презентації локальних ініціатив та знайомства з новими ідеями. Це також була нагода представити українські проєкти й дізнатися більше про роботу колег з усього світу.

Поки ми готуємо загальний підсумковий допис, Kate Kifa, яка отримала стипендію від «Вікімедіа Україна» для поїздки на конференцію та участь офлайн, написала великий відгук про свої враженнями, здобутки та досвід на Вікіманії 2025.

Що таке Вікіманія?

Вікіманія — це щорічна конференція для людей, які творять і підтримують Вікіпедію, Вікісховище, Вікідані, Вікіджерела, Вікімандри та інші сестринські вікіпроєкти. Це місце для навчання, обміну досвідом, дискусій про майбутнє і святкування результатів спільної роботи.

У 2025 році конференція проходила у гібридному форматі — офлайн у Найробі та онлайн. Загалом було 2 376 учасників: 776 офлайн і понад 1 600 дистанційно. Половина з них були молодші за 34 роки, а інша частина приєдналися до руху лише протягом останніх п’яти років. Це показує омолодження та відкритість спільноти.

Локація та атмосфера

Основні події Вікіманії відбувалися в районі Гігірі у Найробі. Це зелений і комфортний квартал, відомий як центр міжнародної дипломатії: тут розташовані штаб-квартири багатьох організацій ООН і міжнародні посольства. Також у Гігірі проживає велика громада міжнародних експатів, яка є однією з найбільших громад експатів в Африці.

Конференція охоплювала кілька великих тематичних майданчиків. Між готелями, де жили учасники, та місцями проведення курсував трансфер. Дорогою можна було побачити життя сучасного Найробі, що додавало особливої атмосфери.

Конференц-зали отримали назви на честь міст Кенії: Найробі, Момбаса, Кісуму, Ньєрі, Накуру, Меру, Туркана та Елдорет. Деякі учасники згодом навіть мали нагоду відвідати ці міста.

День перед конференцією: івент для адміністраторів, хакатон та WikiWomen Summit

5 серпня, напередодні офіційного відкриття, відбувся спеціальний день для активних учасників руху. Програма включала:

  • зустріч користувачів із розширеними правами (адміністраторів, патрульних тощо);
  • WikiWomen Summit;
  • глобальну зустріч GLAM-проєктів;
  • подію від WikiTongues;
  • адвокаційний воркшоп;
  • технічний хакатон;
  • та інші тематичні зустрічі.
Фото: Ranjithsiji, CC BY-SA 4.0

Цей день дав можливість обговорити ідеї у робочій атмосфері та налагодити контакти. Для багатьох це була перша нагода зустрітися з колегами, з якими вони давно працювали онлайн.

Учасниці WikiWomes* Summit 2025
Фото: 1,2 — Tish Madesh, СС0; 3 — Letherian3, CC BY-SA 4.0

Програма: інклюзивність, вплив і сталість

Головна тема конференції цього року — «Інклюзивність, вплив і сталість»

Програма охоплювала 12 напрямків: освіту, GLAM (БоГеМА — бібліотеки, галереї, музеї, архіви), технології, здоров’я та участь спільноти, науку і дослідження, правозахист, різноманіття та інклюзію, відкриті дані, стратегію та «дикі ідеї».

Загалом відбулося понад 200 сесій, на яких виступило понад 350 спікерів. Завдяки 35 перекладачам з 20 країн сесії транслювалися п’ятьма мовами — англійською, французькою, іспанською, арабською та суахілі. Більшість записів доступні на YouTube-каналі Фонду Вікімедіа.

Кожен день був насичений подіями:

На церемонії відкриття
Фото: Brihaspati, СС BY-SA 4.0
  • День 1. Церемонія відкриття, на яку учасники могли вдягнути традиційне вбрання своєї країни чи народу. Нас чекали виступи кенійських музикантів і танцюристів. Джиммі Вейлз, засновник Вікіпедії, оголосив Вікімедійців року — щорічний момент визнання.
  • День 2. Тема «Технології у мінливому світі». Панельна дискусія про штучний інтелект за участі спеціалістів з Кенії. Також відбулися бліц-промови, дискусії про використання контенту Вікімедіа, технічні рішення, побажання спільноти тощо. Особливий момент — презентація браузерної гри WikiAsteroids, яка показувала редагування Вікіпедії у вигляді космічних об’єктів.
  • День 3. Постерна сесія (простір для неформального представлення проєктів та обговорення ідей), нова серія бліц-промов і презентація книги Джиммі Вейлза. Паралельно відбувалися тематичні зустрічі учасників та активістів різних спільнот: GLAM, Вікіджерела, нейровідмінні, освітні ініціативи, Біорізноманіття, Вікідані, Вікісховище, тощо.
  • День 4: Церемонія закриття з поетичним виступом кенійської авторки Стелли Ківуті — “Voices in the Edit”, присвяченим ролі вікімедійців як «тихих охоронців знання». Після цього виступив ВікіХор (WikiChoir), до якого я долучилась як учасниця та координаторка в Найробі. ВікіХор виконав дві пісні на суахілі — Malaika і Jambo Bwana — разом з місцевим диригентом, якого запросили за підтримки Фонду Вікімедіа. Після чого CEO Фонду Вікімедіа Маріана Іскандер підбила підсумки, підкресливши найважливіші потреби нового покоління вікімедійців — сміливість, відкритість і співпрацю — та передала естафету організаторам Вікіманії 2026 у Парижі.
Учасники ВікіХору
Фото: Justin Msechu, CC BY-SA 4.0

Українці на Вікіманії 2025: виступи, постери, зустріч

Цього року українська делегація складалася з 11 осіб:

  • 7 учасників та учасниць були присутні офлайн у Найробі — Antanana, Мар’яна Сеньків, Вячеслав Мамон, Валентин Нефедов, NickK, Віра Моторко, Kate Kifa.
  • Четверо людей виступали дистанційно — Антон Процюк, Наталія Ластовець, Олеся Луканюк та Марина Лебідь.
Члени української делегації Kate Kifa, Мар’яна Сеньків та Вячеслав Мамон
Фото: Gnoeee, CC BY-SA 4.0

Українці та українки презентували 8 доповідей в рамках 7 сесій та представили 4 постери про українські проєкти. Вони стосувалися освітніх ініціатив, локальних кампаній та досліджень. Повний список українських виступів на Вікіманії можна переглянути тут.

На постерній сесії багато учасників з інших країн цікавилися роботою українських вікіпедистів в умовах війни. Це дало змогу показати нашу спільноту та її досягнення.

Вячеслав Мамон поруч з українськими постерами “Wiki Loves Earth International” та “Wiki Loves Monuments in Ukraine: Documenting How the War Destroys Monuments”
Фото: Letherian3, CC0

Крім того, ми провели неформальну зустріч “Ukraine and Friends Meet-up”, яка зібрала 17 учасників з різних країн. Під час неї говорили про українську культуру, провели вікторину про Україну та музичну гру «Вгадай пісню», після чого переможці отримали сувеніри.

Ukraine and Friends Meet-up
Фото: Notafish, CC BY-SA 4.0

Неофіційна частина

Важливою частиною Вікіманії було неформальне спілкування. Учасники та учасниці обмінювалися солодощами, сувенірами, монетами, наліпками з різних країн. Українська делегація привезла українські цукерки та різні смаколики, рідкісні монети, прапорці, брендовану дріп-каву від «Вікімедіа Україна» та інші сувеніри.

Сувеніри та смаколики з України
Фото: Letherian3, CC0

У один з вечорів була караоке-вечірка з піснями різними мовами та веселою атмосферою, під час якої ми співали українською мовою. А після завершення офіційної церемонії закриття конференції відбулася святкова вечірка з кенійськими музикантами.

Була також можливість відвідати організовані екскурсії. Одна з них була у Karura Forest — другий за величиною міський ліс у світі після лісу Тіжука у Ріо-де-Жанейро (Бразилія). З мови суахілі, “karura” означає «вічнозелений». Разом з досвідченим місцевим гідом ми дізнавались про тамтешні рослини, бачили місцеві види мавп та антилоп, а також чули неймовірні співи птахів.

А ще була можливість відвідати музеї, потрапити на вечерю до відомого ресторану Carnivore, поїхати на фабрику кави чи керамічних виробів Kazuri, яка є соціальним підприємством, що дає роботу одиноким матерям у Найробі.

10 серпня, після завершення конференції, для тих, хто ще залишався у Найробі, відбулася неформальна зустріч із Маріаною Іскандер. Це була її остання Вікіманія на посаді CEO Фонду Вікімедіа.

Дякую за підтримку

Вікіманія 2025 у Найробі стала важливою подією для руху Вікімедіа: вона об’єднала учасників з усього світу, принесла нові ідеї та створила можливості для співпраці. Українська делегація гідно представила наші проєкти, поділилася досвідом і здобула нові контакти.

Дякую за підтримку та щиро вдячна «Вікімедіа Україна» за можливість взяти участь у цій події. Для мене Вікіманія 2025 стала однією з найяскравіших подорожей та міжнародних зустрічей. Вона залишила безліч вражень, подарувала нові знайомства й контакти, відкрила нові ідеї та проєкти. Участь у Вікіманії дала глибше розуміння глобального руху і додала натхнення працювати над розвитком української вікіспільноти.

До зустрічі на Вікіманії 2026 у Парижі!

Опубліковано у Історія, Вікіпедійне, Закордонний досвід, Конференції | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити коментар