Вікіекспедиція відвідала Гадяцький та Миргородський райони Полтавської області

Музей визвольних змагань 1917–1921 років, присвячений Петру Дяченку.

4–9 липня 2012 року відбулась Шоста українська вікіекспедиція до Гадяцького та Миргородського районів Полтавської області в рамках робіт з ремонту садиби, в якій народився генерал-хорунжий армії УНР та командир 1-го кінного полку Чорних запорожців Петро Дяченко, у селі Березова Лука Гадяцького району Полтавської області та облаштування в ній кімнати-музею визвольних змагань 1917–1921 років, присвяченої цьому військовому та громадському діячеві.

У вікіекспедиції взяли участь двоє вікіпедистів з Харкова, які ввечері 4 липня виїхали до Полтави. Після прогулянки нічним та ранковим містом вона 5 липня продовжилась автобусом до Гадяча. Під час подорожі було відвідано смт. Опішня і м. Зіньків та зафіксовано автостанції в цих населених пунктах.

Вдень експедиція продовжилась у Гадячі, де було відзнято значну кількість об’єктів соціально-культурної сфери (Гадяцьке училище культури імені І. П. Котляревського, будинок дитячої та юнацької творчості, районний будинок культури, 2 школи міста та кілька об’єктів районної лікарні), а також низку пам’ятників на Соборній площі. Учасники вікіекспедиції стали першими відвідувачами музею «Гадяцьке підземелля», який готується до відкриття у будинку дитячої та юнацької творчості .

По тому експедиція продовжилась у селі Ручки, де місцева молодь усіляко сприяла в проведенні експедиції і було сфотографовано школу, будинок, в якому розташовується сільська рада та поштове відділення, церкву та 2 пам’ятники радянської доби у сільському парку. Крім того, член Правління ГО «Вікімедіа Україна» Сергій Петров провів зустріч із секретарем Ручківської сільської ради Тетяною Шамрай, в результаті якої було погоджено про можливість надання інформації сільською радою для Вікіпедії за допомогою факсу, оскільки до цього часу інтернету в селі немає.

Після цього учасники експедиції автобусом дістались до села Березової Луки, а потім і до садиби, в якій народився П. Дяченко, де знаходився табір учасників відновлювальних робіт, які проводились громадсько-патріотичном об’єднанням та Фондом «Чорні запорожці» з міста Перемишль (Республіка Польща). Кількаденне перебування учасників вікіекспедиції у с. Березова Лука стало можливим за сприяння цього фонду (сотник Роман Боровець та писар Олександр Стець). Серед учасників відновлювальних робіт були представники «Чорних запорожців» з Перемишля, Києва та Корсуня-Шевченківського, козаки з Кіровограду, майстриня з травоплетіння Леся Колосенко, бандурист з Луганська Василь Лютий, представники руху «За Затишну Землю» з Києва, представники товариства «Український Клуб Слобідчини» та Харківського обласного осередку ВМГО «Молода Просвіта» з Харкова. Ввечері відбувся перегляд фільму Романа Крика «Остання поїздка додому» та дискусія щодо сучасного стану українства Польщі.

На фото: член Правління ГО «Вікімедіа Україна» Сергій Петров та Березоволуцький сільський голова Іван Кудінов

Наступного дня, 6 липня, учасники вікіекспедиції взяли участь у роботах зі створення експозиції кімнати-музею. Вранці до табору завітав автор книги «Чорні запорожці. Історія полку» Сергій Коваленко, з яким учасники вікіекспедиції поспілкувались та звернутись з проханням активніше долучитись до редагування статей у Вікіпедії, а також подарували йому посібник з редагування Вікіпедії. Сергій Коваленко сказав, що вже має досвід з редагування Вікіпедії, але переважно додавав до статей у Вікіпедії бібліографію своїх книг та наукових статей.

Того ж дня житель с. Березова Лука Андрій Косінський, онук Петра Дяченка, провів екскурсію селом, під час якої було зафіксовано школу, сільський будинок культури, бібліотеку-філіал, будівлі маєтку депутата ІІІ Державної думи Російської імперії Модеста Коченевського кінця ХІХ – початку ХХ століття, колишню школу, в якій нині розташовується церква. Крім того, було відвідано пошту та сільську амбулаторію, будівлі яких відносяться до 1895 та 1905 років відповідно, колишню початкову школу та дитячий садок, приміщення якої використовується для церкви, а також меморіал та пам’ятник уродженцям, які загинули у радянсько-німецькій війні 1941–1945 років, та воїнам, які загинули під час звільнення села від німецьких військ у вересні 1943 року. Було сфотографовано краєвиди берегів р. Хорол та сільського ставу у парку. Також член Правління Сергій Петров провів зустріч із Березоволуцьким сільським головою, під час якої було отримано важливу енциклопедично значиму інформацію Березоволуцьку сільську раду та села, які входять до неї.

Надвечір була проведена експедиція до сусіднього населеного пункту Лихопілля, під час якої було зафіксовано низку об’єктів СПОП «Березоволуцьке», розташовані на околиці с. Березове Лука, та в’їздний знак, загальний вигляд села, автобусну зупинку та цвинтар у Лихопіллі. А по тому учасники вікіекспедиції взяли участь у сільському святі, приуроченому до дня Івана Купала.

7 липня через особисті обставини один з учасників вікіекспедиції поїхав до Харкова, і під час подорожі було сфотографовано в’їздні знаки низки населених пунктів Полтавської та Харківської областей, зокрема с. Вельбівка Гадяцького, сіл Бобрівник та  Шилівка та смт. Опішня Зінківського районів Полтавської області, а також с. Любівка та смт. Краснокутськ Краснокутського району та м. Богодухова Харківської області.

Того ж дня продовжувались роботи з впорядкування кімнати-музею та садиби до відкриття. А інший учасник вікіекспедиції відвідав села Петрівку-Роменську та Мелешки Гадяцького району та зустрівся з колишньою вчителькою історії у місцевій школі Валентиною, яка займається написанням історії села для односельчан. Наразі робота триває, і домовлено, що по завершенні роботи над історією села буде розглянуте питання щодо її публікації за умовами вільних ліцензій.

8 липня відбулось урочисте відкриття та освячення кімнати-музею визвольних змагань 1917–1921 років, присвяченої пам’яті Петра Дяченка, в якій взяли участь також нащадки П. Дяченка, місцеві жителі та гості з Києва і Полтави. Відкриття музею стало підсумком робіт, який проводив Фонд «Чорні запорожці» у садибі П. Дяченка з 2009 року.

Миргородський художньо-промисловий коледж імені М. В. Гоголя.

Після урочистотей останній учасник вікіекспедиції вирушив автобусом до Миргорода. В дорозі було сфотографовано кілька населених пунктів Миргородського району, зокрема села Остапівку, Попівку та смт. Комишня. Ввечері відбулась вікіекспедиція Миргородом, під час якої було зафіксовано велику кількість адміністративних, культурно-освітніх, промислових об’єктів, а також низку пам’ятників. Було відвідано й Миргородський курорт, де у бюветі учасник вікіекспедиції мав змогу скуштувати миргородської цілющої води.

Рано вранці 9 липня електричкою Гребінка – Огульці він взяв курс на Огульці. У дорозі було сфотографовано всі станції та зупинні пункти на цій ділянці залізниці. На станції Огульці під час очікування електрички на Харків було сфотографовано швидкісний електропоїзд Hyundai Rotem, під час його прямування станцією до Харкова.

Під час Шостої української вікіекспедиції було зроблено близько 650 фотознімків, і кращі з них будуть завантажено до ВікіСховища для ілюстрування статей Вікіпедії на умовах ліцензії CC-BY-SA 3.0 Unported. Наразі відбувається процес опрацювання відзнятого фотоматеріалу.

Полтавська область стала вже четвертою серед областей України, яку відвідали учасники вікіекспедицій, які проводяться громадською організацією «Вікімедіа Україна» з серпня 2011 року. Варто додати, що вікіекспедиція на своєму завершальному етапі охопила частково і Харківську область, і вперше під час вікіекспедицій було зафіксовано таку значну кількість об’єктів залізничної інфраструктури.

 • Зазначення авторьких прав на зображення: всі  зображення авторства  Kharkivian під ліцензією CC BY-SA 3.0 з Wikimedia Commons.
Опубліковано у Поточні події | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 Responses to Вікіекспедиція відвідала Гадяцький та Миргородський райони Полтавської області

 1. Alex Tsikavyi коментує:

  А хто ж той загадковий другий вікі-користувач? Треба його б додати хоча б до тегів.

  Подобається

 2. nickispeaki коментує:

  по-любому! 😉 І перевіряти як виглядає розсилка у пошті – у мене розтягнута вшир на два вікна! ;-0 Та й помилок у тексті КУПА. А так – то дуже сподобалося! І самому захотілося організувати вікіекспедицію! 😉 Удачі!

  Подобається

 3. nickispeaki коментує:

  Maximiljan , схоже….

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s