24 квітня у проектах Вікімедіа включено підтримку плаґіну «Score», що дозволяє записувати ноти мовами розмітки LilyPond або ABC. Обидві розмітки використовують літери латинського алфавіту та ряд символів пунктуації, які можна легко набрати в текстовому редакторі, або ж просто на сторінці редагування статті Вікіпедії. Ззовні розмітка може нагадувати джерельний код якого-небудь вигадливого скрипту. Натомість результат роботи — звичайнісіньке графічне зображення нот і midi-файл, який можна прослухати.
Раніше ноти у проектах Вікімедіа завантажувались виключно у графічних форматах. Для їх підготовки вікіпедист мусив набирати ноти в одному з нотних редакторів (наприклад Sibelius або Finale), експортувати файли у графічний формат і завантажувати на сервер як зображення, що потім вклеювалися в статті Вікіпедії чи Вікіджерел. В разі виявлення помилки в нотному записі вікіпедист мусив відкрити набраний ним файл у тому ж нотному редакторі, внести виправлення, знову експортувати в графічний формат і завантажити виправлене зображення ще раз. Недоліком цього методу є неможливість спільної праці, адже файли нотних редакторів проектами Вікімедіа не підтримуються. Тобто, якщо Ви помітили помилку в тексті, набраному іншим користувачем, Вам лишалося або «достукатися» до автора і просити його внести виправлення, або набрати нотний текст «з нуля» і завантажити як нове зображення.
Новий плаґін усуває цей недолік. Тепер над нотною розміткою може спільно працювати необмежена кількість музикантів. При цьому можна відслідкувати внесок кожного з учасників, так само, як і в роботі над звичайною статтею Вікіпедії. Щоправда для музикантів обидві розмітки можуть виглядати непривабливо. На відміну від Sibelius‘а, сторінка Вікіпедії не дозволить Вам ввести ноти віртуозним пасажем з MIDI-клавіатури, а нотографічні тонкощі вимагатимуть складних експериментів з розміткою. Тому для вікіпедистів-«сібеліанців» можливо стане в нагоді плаґін sib2ly, що експортує набрані у Sibelius’і партитури у формат .xml і транслює
мовою LilyPond.
З першими прикладами нотної розмітки в українській Вікіпедії Ви можете ознайомитись у статті GNU LilyPond, де для ілюстрації її можливостей представлено, зокрема, початок «Херувимської пісні» Максима Березовського.
Наразі спільнота вікімедійців обговорює місце майбутньої нотної бібліотеки — вона може розвиватися як в рамках Вікіджерел, так і окремим проектом.
Хороша стаття
ПодобаєтьсяПодобається