Вікіпедії виповнилося 13 років

15 січня 2001 року, 13 років тому, у Всесвітній павутині з’явився новий сайт з дивним іменем – Wikipedia. Він запропонував нову технологію – накопичення наявних знань про світ за допомогою нових підходів, які дозволяли брати участь у цьому проекті кожній людині у світі, що мала доступ до Інтернету, а також поширювати зміст на засадах вільних ліцензій.

Ідею вільної веб-енциклопедії у 1999 році запропонував Річард Столмен, засновник руху вільного програмного забезпечення. У березні 2000 року Джиммі Вейлз та Ларрі Сенгер започаткували енциклопедію під назвою Нупедія (Nupedia), тексти якої дозволялось вільно використовувати, але до написання статей допускались тільки експерти, а самі статті проходили багаторівневу перевірку, через що Нупедія розвивалася дуже повільно.

15 січня 2001 року Джиммі Вейлзом та Ларрі Сенгером було створено окремий альтернативний проект, який дав можливість кожному охочому створювати енциклопедичні статті, що, за їх задумом, мали стати матеріалом для написання фахових статей у Нупедії. Для цього вирішили скористатись технологією «вікі», яка забезпечує відвідувачам можливість колективно створювати й редагувати вміст веб-сайту, а статті поширювати на засадах вільних ліцензій, що давало можливість творити вільну енциклопедію. Тоді були сформульовані перші 5 правил проекту, які також мали забезпечити енциклопедичний стиль, нейтральність тексту статей та можливість його перевірки за джерелами. Нині вони відомі як «п’ять основ» Вікіпедії.

Вже менш ніж за місяць після запуску Вікіпедії було створено тисячну статтю, а після першого року існування вона нараховувала понад 20 тис. статей. До кінця 2004 року сумарна кількість статей у всіх мовних розділах онлайн-енциклопедії Вікіпедія досягнула мільйона, а кількість мов перевищила сотню. Успіх Вікіпедії призвів до закриття Нупедії у 2003 році.

Перші не-англомовні розділи Вікіпедії з’явились того ж 2001 року. А в кінці січня 2004 року було написано першу статтю в її україномовній версії, що поклало початок українській Вікіпедії. У 2003 році для збору пожертв на підтримку і вдосконалення технічних можливостей Вікіпедії та продовження існування проекту вільним від реклами у США було створено некомерційну організацію – Фонд Вікімедіа.

Нині Вікіпедія є шостим за популярністю сайтом у світі згідно з рейтингом Alexa, а її сторінки переглядаються понад 10 мільярдів разів щомісяця. Вікіпедія має 287 мовних розділів, сумарна кількість статей у яких становить 30 мільйонів. Українська Вікіпедія налічує понад 480 тис. статей, і її переглядають близько 80 млн. разів на місяць. Щодоби в україномовному розділі цієї онлайн-енциклопедії робиться 8 тис. редагувань.

Вікіпедія створюється волонтерами з усього світу, які на добровільних засадах у вільний час поліпшують якість цієї енциклопедії. Редагувати Вікіпедію може кожен, хто має доступ до Інтернету. Спільнота Вікіпедії (всі її редактори) виробила власні правила та настанови для того, аби Вікіпедія залишалася енциклопедією. Її не може привласнити ніхто, оскільки Вікіпедія є результатом роботи тисяч волонтерів. Статті та зображення у Вікіпедії поширюються на засадах ліцензії Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported, що передбачає їх вільне використання та тиражування за умови вказання їх авторів (або посилання на версію статті) та збереження тієї самої ліцензії.

Вікіпедія має низку сестринських проектів, як то Вікіджерела (бібліотека вільних текстів), Вікісховище (медіатека вільних файлів), Вікісловник, Вікіновини, Вікіпідручник, Вікіцитати та ін. (створені у 2002–2006 рр.), що підтримуються Фондом Вікімедіа. Наймолодшими серед цих проектів є Вікідані (започатковані у 2012 році), а також Вікімандри, які стартували рівно рік тому.

Вікіпедія запропонувала новий тип скарбниці знань – вільної енциклопедії, – яку кожен може вільно використовувати, вдосконалювати й розповсюджувати. Вона також змінила уявлення про інформацію у світі та способи координації людей для спільної мети – «світу, де кожен має вільний доступ до всіх накопичених людством знань».

Юрій Булка, вікімедієць

  • Зазначення авторських прав: світлина «Wikipedia-logo-v2.svg» авторства Nohat та концепції Paullusmagnus з Вікісховища. Це зображення цілком містить офіційний логотип Вікіпедії, що є зареєстрованою торговельною маркою, і права на який належать Фонду Вікімедіа. Використання логотипу Фонду Вікімедіа регулюється політикою Фонду Вікімедіа щодо торгових марок і вимагає отримання дозволу.
Опубліковано у Історія, Вільні ліцензії, Прес-релізи | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Вікіпедії виповнилося 13 років

  1. Юрій Пероганич коментує:

    Щойно звернув увагу що відвідуваність російської вікіпедії у грудні 2013 до грудня 2012 впала на 4 відсотки. Тому наше зростання на 4 відсотки — дуже добрий показник!

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s