Про перших авторів української Вікіпедії

Напровесні минулого 2013 року журналіст Северин Наливайко взяв у мене інтерв’ю і опублікував його у формі статті в журналі «Країна».  Стаття мала назву «”Хотіли запровадити харківський правопис” – як створювалася українська Вікіпедія». Невдовзі стаття з’явилася на сайті Gazeta.ua. Через якийсь час під статтею з’явився коментар:

«Я можу навіть сказати, хто саме написав першу статтю Вікіпедію – це були мої двоє синів Юра і Іван. Загалом вони ввели кілька десятків статей.»

В липні мені вдалося через Фейсбук встановити контакт з автором коментаря Дмитром Ковальовим і попросити його написати кілька речень від себе про той перший день української Вікіпедії. Я також написав електронного листа на адресу, яка, як мені також вдалося встановити, належала Юрію Ковальову  — автору першої статті в українській Вікіпедії. Ось цей лист:

Hi, Yuri Have a look at https://wikimediaukraine.wordpress.com/2013/01/31/перший-день-творіння-української-в/ It looks like it was you who created the first article in the Ukrainian Wikipedia – see a comment of your father at http://gazeta.ua/articles/life/_hotili-zaprovaditi-harkivskij-pravopis-yak-stvoryuvalasya-ukrajinska-vikipediya/487597#comments Can you add something to the story? How old were you? What kind of a computer did you use to create the first article, what type of Internet connection did you have, what was the weather? Every detail is important for the history. Especially on the celebration of 500 years of the Ukrainian Wikipedia 🙂

І ось, щойно я отримав з Японії від Дмитра Ковальова повідомлення в Фейсбуці з посиланням на його статтю «Витоки української Вікіпедії». З дозволу п. Дмитра подаю її текст:

Витоки української Вікіпедії

Ця історія почалася десь з пів-року, чи трохи більше тому. В якомусь форумі, чи то на Фейсбуку, чи ще десь згадали, що перша стаття українського розділу Вікіпедії була написана з Японії. На що я відповів, що я навіть знаю, хто це був.

Сьогодні, 30 січня 2014 року, виповнються 10 років українському розділу Вікіпедії. Кілька особистих спогадів про те, як це було.

Два перших автори української Вікіпедії на той час навчалися в школі, один в старшій, інший в середній. Зараз вже обидва скінчили університет, один з них повернувся після університату до Японії, працює програмістом. Інший тільки-тільки пару тижнів тому здав випускні іспити і займається пошуками роботи або стажування.

Для початку ось спогади першого автора Вікіпедії:

Наскільки я пам’ятаю , я регулярно використовув вікіпедію ще в старшій школі для пошуків інформації з економіки та філософії, але це було все англійською мовою. Я вдячний, що на протязі всіх цих років Вікіпедія зберегла мені час та дала можливість отримати знання.

У мене з’явився інтерес до україномовної Вікі, коли я хотів перекласти англійське слово українською. Я знав, що існує тільки кілька ресурсів для перекладу. Коли я спробував використати функцію перегляду іншою мовою на Вікіпедії, побачив, що українська сторінка була створена, але не існувало жодної статті . Я не впевнений, як довго вони були у такому стані, але пам’ятаю, що інші сайти іноземних мов існували, і Вікімедіа тільки починали вносити системи інших мов. Я сказав про це своєму молодшому братові Івану, ми обоє зацікавилися і почати вносити статті в систему. При цьому першим словом було “Атом”, бо воно одне із перших слів в словниках. За ланцюжком ми почали вводити інші слова, пов’язані з уже введеними статтями.

Пізніше я зацікавився доповненням англійських сторінок про Україну. Мене завжди турбувало, що назва міста мого народження писалася у відповідності до російської фонетики, а не так, як вимовляєтьс українською. (Чому досі пишуть “Кієв”, а не “Київ” ?)

Аналогічні проблеми існували і в україномовній Вікіпедії. Мене турбувало написання назв декількох японських місць, які також пішли від російської фонетики, не з японської вимови і не враховуючи особливості української фонетики. Наприклад, назва відомої гори російською звучить як “Фудзі”, але “Фуджі” є ближчим до справжньої японської вимови. На мою думку японські підручники українською мовою були перекладені халатно прямо з російської, і, на жаль, вони стали офіційним матеріалом для цитування.

Проживаючи у Токіо з раннього дитинства понад 20 років, я знаю, що це — не справжня японська вимова, але я не зміг довести цього у Вікіпедії, тому що я не маю друкованих публікацій з цієї тематики.

Саме через це моє незадоволення “справжньою наукою”, я вирішив працювати над покращенням своєї репутації, щоб мати можливість виправлення таких помилок, тож попросив рахунок адміністратора.

На жаль, усе сповільнилося, коли у мене почалися IB іспити у школі та інша академічна діяльність, яка забрала багато часу. Я робив кілька невеликих внесків, але нічого суттєвого. Але сподіваюся, що саме публікація початкових статей дала поштовх хвилі нових доповнень.

Що стосується Вікіпедії, як зараз пригадується мені (все-таки десять років пройшло), на той час коли це відбувалося, Вікіпедія вже була досить розвиненою, але ще не була такою всеохоплюючою. Чесно кажучи, не пригадується, в якому стані були іншомовні (не англійською) розділи. Через те, може, в голову навіть не приходила думка, що українська вікіпедія може бути тим, чим вона є сьогодні.

Тим більше я радий, що Юрі (першому автору) прийшла думка, що Вікіпедію треба трохи «підштовхнути». З цього все і почалося.

Як підштовхнути? Просто почати писати статті. І вони вдвох з Іваном почали це робити. Технологія виглядала досить просто – беремо тлумачний словник, відкриваємо на першій сторінці, починаємо друкувати.

Це вже потім розумні люди розкопали історію: де, як, з якого IP’шника, під яким псевдо заносилися записи.

Стосовно минулого (хроніки звитяг):

Спробую Вам допомогти:

Трохи згодом Юра з Іваном підключили і батька. Тепер вже я також можу згадати і подивитися, яким був мій перший внесок і для порівняння подивитися на сучасний стан цієї ж статті для того, щоб впевнитися, що теорія «поштовху» спрацювала.

Тож, знайомтеся. Перші два автори українського розділу Вікіпедії: Юрій та Іван Ковальови. Родом з Києва, місце проживання – Токіо, Японія. Українці.


Додатково:

Післямова.

Отже, тепер ми точно знаємо імена перших авторів української Вікіпедії і обставини створення перших статей. Залишається подякувати журналові «Країна», особисто Северинові Наливайку, Фейсбукові і, звичайно, панам Дмитрові і Юрієві Ковальовим, які поділилися з нами спогадами про часи недалекі хронологічно, але надзвичайно далекі, якщо судити по тому шляхові, який пройшла за десять років українська Вікіпедія. І звичайно ж Іван та Юра, котрі дали поштовх творенню того грандіозного феномена, котрим сьогодні є українська Вікіпедія, заслуговують за це окремої подяки, а їх батько Дмитро — за добре виховання синів.

About Юрій Пероганич

1961 року народження, громадський діяч в ІТ, освіті, культурі https://fb.com/perohanych, +380 67 505 1201
Опубліковано у Історія. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to Про перших авторів української Вікіпедії

  1. Максим Стоялов коментує:

    Хорошая статья:)

    Подобається

  2. dj___ коментує:

    Правильно, «поліванівщина» – наруга і над японською, і над українською одночасно. Навіть її походження й принципи є огидним.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s