Вікіманія 2015: що привезли українці з міжнародної конференції вікіпедистів

Логотип конференції, Gibrán Ramos Navarro [CC BY-SA 4.0]

17-19 липня у Мехіко відбулася щорічна Вікіманія — міжнародна конференція вікіпедистів та вікімедистів (редакторів проектів, волонтерів руху Вікімедіа, працівників Фонду Вікімедіа).

Місцевими організаторами конференції стала Wikimedia México, регіональне відділення Фонду Вікімедіа у Мексиці, яке змагалося за право її проведення з Південною Африкою та Тунісом. Мексиканці навіть пожертвували проведенням конкурсу «Вікі любить пам’ятки» минулої осені, аби цілком зосередити свої зусилля на підготовці Вікіманії.

Вікіманія 2015 відбулася у  готелі Hilton Mexico City Reforma і прийняла близько 800 учасників. Серед запрошених спікерів були не лише лідери руху, як-то співзасновник Вікіпедії Джиммі Вейлз та нинішній виконавчий директор Фонду Вікімедіа Лайла Третіков, а й, наприклад, творець reCAPTCHA та Duolinguo Луїс фон Ан.

Цього року це вже одинадцята Вікіманія, і українців на ній було рекордно багато — аж дев’ятеро! Мехіко — не близький світ, тож усі учасники з України — користувачі  Antanana, Base, Ilya, Jbuket, NickK, Ата, Ліонкінг, Brizhnichenko, Sergento — мали змогу поїхати лише завдяки фінансуванню від Фонду Вікімедіа того чи іншого виду. Переважно це отримувачі стипендії, яких відбирали за певними критеріями, зокрема треба було показати свою залученість у проекти Вікімедіа, будь то редагування Вікіпедії чи організація заходів, а також впливовість у своїй спільноті. Організатори наголошували, що така конференція має сенс, лише якщо її учасники можуть привезти на неї цікавий досвід і поділитися зі своїми рідними спільнотами досвідом інших, про який вони дізнались.

Вікіпедисти з України та Росії із засновником Вікіпедії Джиммі Вейлзом. Автор — Geraki [ліцензія CC-BY-SA-4.0]

Вікіпедисти з України та Росії із засновником Вікіпедії Джиммі Вейлзом. Автор — Geraki [ліцензія CC-BY-SA-4.0]

Програма конференції була різносторонньою, щоб бути цікавою вікімедійцям з широкими інтересами, хоча зробити її ідеальною організаторам таки не вдалося. Але серед сесій були, наприклад:

 • звіти і знайомство з працівниками Фонду Вікімедіа, які працюють над наданням ґрантів локальним спільнотам, розробкою нових інструментів чи правовими питаннями;
 • представлення різноманітних GLAM-проектів — спільних проектів вікімедійців і галерей, бібліотек, архівів, музеїв над поширенням знань;
 • обговорення реформи авторського права в Євросоюзі та останніх подій із загрозою свободі панорами;
 • обмін досвідом залучення і  заохочення волонтерів і працівників;
 • визначення «найкрутіших» проектів Вікімедіа минулого року.

Освітня програма Вікіпедії була представлена не лише сесією, але й дводенною передконференцією, на якій обговорювались різні підходи до використання вікіпроектів в освіті. Окремою передконференцією також був Хакатон, на якому мали змогу поспілкуватись між собою і спільно попрацювати над новими інструментами розробники MediaWiki.

Учасники сесії на тему Освітньої програми. Автор фото — لا روسا [CC-BY-SA-4.0]

Учасники сесії на тему Освітньої програми. Автор фото — لا روسا [CC-BY-SA-4.0]

Українці представили на Вікіманії власний досвід залучення студентів до написання статей у Вікіпедію під час навчання в університеті (Ліонкінг, Ата), а також досвід організації і проведення міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить Землю» — адже саме українці були ядром міжнародного оргкомітету і минулого, і цього року (доповідачем окремої сесії про Wiki Loves Earth був NickK).

NickK розповідає про фотоконкурс Wiki Loves Earth. Автор фото — Ilya [CC BY-SA 4.0]

NickK розповідає про фотоконкурс Wiki Loves Earth. Автор фото — Ilya [CC BY-SA 4.0]

Оскільки у грудні 2014 року Вікімедіа Україна провела в Києві зустріч вікімедійців Центральної та Східної Європи (Wikimedia CEE Meeting), наслідком якого став масштабний міжнародний конкурс статей у Вікіпедії CEE Spring, то і про це теж розказали на Вікіманії — на сесії, присвяченій місцевим конференціям, виступав Ліонкінг. Маємо підстави вважати, що в дечому CEE Meeting 2014 за мексиканську Вікіманію було організовано навіть краще 🙂

Доповідачі сесії про регіональні вікізустрічі. Автор фото — Antanana [CC0]

Доповідачі сесії про регіональні вікізустрічі. Автор фото — Antanana [CC0]

«Найкрутішим проектом», організованим цього року, було визнано французький WikiCheese — проект, присвячений фотографуванню та написанню статей про різноманітні види сирів. Маючи на меті опрацювати 365 видів сиру, учасники проекту ще далеко від його завершення.

Фотограф робить знімки сиру на Вікіманії. Автор фото — Benoit Rochon [ліцензія CC-BY-SA-3.0].

Фотограф робить знімки сиру на Вікіманії у рамках проекту WikiCheese. Автор фото — Benoit Rochon [ліцензія CC-BY-SA-3.0].

Традиційно на заключному виступі Вікіманії оголошують Вікіпедиста року. Це суб’єктивний вибір, який Джиммі Вейлз робить серед історій, почутих за рік. Цьогоріч шанований співзасновник Вікіпедії дещо відійшов від традиції: замість озвучення імені Вікіпедиста року, від назвав його in pectore. Це відсилання до терміну, який використовується католицькою церквою, коли Папа призначає кардинала «у серці», без публічного оголошення імені. Джимбо Вейлз багато говорив про проблеми свободи слова у світі, і використав традицію in pectore, щоб не зашкодити особі, оголошення якої Вікіпедистом року може нести загрозу її життю.
Нагадаємо, що Вікіпедистом року 2014 став дописувач української Вікіпедії Ігор Костенко, який загинув під час подій на Майдані на початку 2014 року.

Wikimanía 2015 - Final day - LMM - México D.F (12).jpg

Джиммі Вейлз на заключній сесії Вікіманії 2015. Автор фото — MadriCR [CC-BY-SA 4.0].

Доповіді і презентації на Вікіманії, звісно, важливі, але більшу роль відіграє все ж спілкування між людьми. Ми долучались до різних обговорень: від того, як зробити кращими інструменти редагування Вікіпедії та Вікісховища, до того, що варто представити на наступному CEE Meeting, який відбудеться у вересні в Естонії.

Фото Wikimedia México [CC BY-SA 4.0]

Sergento, Antanana, Sven-Erik (Естонія), Jbuket. Фото Wikimedia México [CC BY-SA 4.0]

На Вікіманії відділення Фонду Вікімедіа мали свої столики. На столику Wikimedia Ukraine були представлені календарі «Вікі любить Землю» і флаєри з інформацією про конкурс, листівки з дерев’яною архітектурою «Вікі любить пам’ятки», значки з логотипом Вікіпедії. Біля столиків учасники активно спілкувались у перервах між сесіями. Також ми створили сторінку Вікімедіа Україна на сайті Вікіманії 2015, щоб учасники конференції могли легше зорієнтуватись, хто ми і де нас можна почути.

Столик Вікімедіа Україна на Вікіманії. Автор фото — Antanana [CC0]

Столик Вікімедіа Україна на Вікіманії. Автор фото — Antanana [CC0]

Учасники Вікіманії мали можливість також відвідати музеї Мехіко, погуляти центром міста, а ще — відвідати піраміди Теотіуакану, велику пам’ятку історії доколумбової Мексики. Цю поїздку вікімедійці одразу ж охрестили Wiki loves Pyramides («Вікі любить піраміди»). Для більшості європейців це була перша подорож у Мексику, тож враження від пальм, кактусів, післяобіднього дощу і пірамід ми отримували не стільки як вікіпедисти, а як просто звичайні люди 🙂

Позаду — піраміда Сонця, Теотіуакан. Автор фото — Mike Peel (www.mikepeel.net). [CC BY-SA 4.0]

Позаду — піраміда Сонця у Теотіуакані. Автор фото — Mike Peel (www.mikepeel.net). [CC BY-SA 4.0]

То що привезли в Україну учасники Вікіманії? Бажання працювати над проектами, жагу перекладати все більше цікавого українською мовою і нові ідеї! Слідкуйте за наступними дописами в блозі: тут будуть історії іноземних вікімедійців, розказані на Вікіманії, описи нових інструментів у Вікіпедії, оголошення про нові заходи в Україні. Ми працюємо! 🙂

Записи з відвіданих українцями сесій Вікіманії 2015 можна знайти за цим посиланням, а більше фотографій — у категорії Вікісховища. Обов’язково почитайте блог Костянтина Брижниченка — дописи фотографа, для якого участь у Вікіманії стала призом за перемогу у міжнародному фотоконкурсі «Вікі любить пам’ятки», покажуть вам цю поїздку у зовсім іншому світлі.

З повагою, учасники Вікіманії

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Конференції | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 Responses to Вікіманія 2015: що привезли українці з міжнародної конференції вікіпедистів

 1. Євген Букет коментує:

  Чудовий звіт про конференцію! Також можете прочитати першу частину моєї розповіді про подорож до Мехіко: http://jbuket.livejournal.com/73576.html

  Подобається

 2. Сповіщення: П’ять фактів про Вікімедіа Вірменія | Вікімедіа Україна

 3. Євген Букет коментує:

  І завершення розповіді: http://jbuket.livejournal.com/73907.html

  Подобається

 4. Сповіщення: Стипендія на Вікіманію 2018 | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s