То що там відбувається з російською Вікіпедією?

Логотип російської Вікіпедії на випадок блокування в Російській Федерації. Автори — Wikimedia Foundation і Peter K. Sheerin, CC-BY-SA-3.0

Логотип російської Вікіпедії на випадок блокування в Російській Федерації. Автори — Wikimedia Foundation і Peter K. Sheerin, CC-BY-SA-3.0

Новини про те, що у Російській Федерації блокують Вікіпедію, розлетілися по ЗМІ гарячими пиріжками.

Давайте поглянемо, що там відбувалось:

  • 25 червня 2015 року Чорноярський районний суд Астраханської області виніс рішення про заборону статті російської Вікіпедії під назвою «Чарас». Мова в ній йшла про наркотичну речовину, яка вважається «найсильнішим психотропним продуктом з коноплі», у тому числі про її виготовлення і вживання.
  • 18 серпня це рішення стало відомим спільноті російських вікіпедистів і почалося обговорення.
  • 20 серпня Роскомнагляд виступив з вимогою вилучити дану статтю з Вікіпедії.
  • Вікіпедисти відмовились, оскільки стаття відповідає внутрішнім правилам Вікіпедії: вона має значення і текст її підкріплений джерелами. Сервери ж Вікіпедії розташовані у США і формально законодавство РФ не має до неї стосунку. З коментарями виступили керівники НП «Викимедиа РУ», що представляє власника Вікіпедії в РФ, Станіслав Козловський і Володимир Медейко. Було сказано, що це не перша спроба цензурувати Вікіпедію, вікіпедисти керуються лише правилами проекту і давно готові до блокування через цензуру.
  • Того ж дня Роскомнагляд повідомив про можливість блокування цієї статті з метою унеможливлення її поширення. Оскільки Вікіпедія використовує протокол HTTPS, за яким не можна обмежити доступ до окремих сторінок, це означає блокування Вікіпедії цілком.
  • У російськомовній Вікіпедії з’явився банер з попередженням і посиланням на есе «Что делать, если Википедия заблокирована», у якому йдеться про способи обходу блокування. Думку про те, що обхід — перше рішення, висловив і засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз.
  • 24 серпня Роскомнагляд направив операторам зв’язку вимогу заблокувати згадану статтю, що вони, один по одному почали виконувати.
  • Поки навколо статті «Чарас» крутився інформаційний вихор (відвідуваність статті зросла у тисячу разів), вікіпедисти виявили купу інших речей з такою назвою, а отже, згідно з правилами її перейменували на «Чарас (наркотическое вещество)», з уточненням. Вміст статті кардинально змінився: можна порівняти версії за 30 квітня 2014 року (а з того часу і до серпня 2015-го, тобто понад рік, у ній не було жодної зміни) і сьогоднішню.
  • 25 серпня Роскомнагляд визнав рішення Чорноярського районного суду виконаним, оскільки статтю було повністю переписано, і вилучив її з Єдиного реєстру забороненої інформації. Блокування Вікіпедії, яке протривало кілька годин залежно від провайдера, почали знімати.
  • У списку заборонених Роскомнаглядом статей залишаються три статті: «Самосожжение», «Самоубийство» і «Способы самоубийства».

Хоча найбільш очевидний наслідок всього — саме блокування Вікіпедії — протривало зовсім недовго і вже закінчилось, крім всього, стаття про чарас з’явилась у Вікіпедії українською мовою, в українській та кількох інших Вікіпедіях написали про Роскомнагляд. Також історія змушує задуматись над багатьма речами. До вашої уваги деякі з публікацій:

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s