У Львові відбулася всеукраїнська Вікіконференція


19-20 вересня у Львові відбулася Вікіконференція 2015 — п’ята щорічна конференція, присвячена проектам «Фонду Вікімедіа» та вільним знанням.

Найперша вікіконференція також була у Львові, наступні — у Харкові, Вінниці, Києві. Вікіконференція традиційно збирає редакторів Вікіпедії та інших проектів з різних куточків України, від Волині до Черкащини, від Вінниччини до Одеси. Цього року на участь зголосилося чимало новачків, що дуже втішило організаторів.

Напередодні, 18 вересня, у Книгарні «Є» відбулася прес-конференція, де організатори конференції підкреслили важливість її проведення, відзначили активність спільноти дописувачів Вікіпедії українською мовою, наголосили на важливості вільних знань, у тому числі й для звичної системи освіти. Книгарня «Є» висловила свою готовність підтримувати наступні заходи, які вікіпедисти будуть проводити у Львові.

Прес-конференція у Книгарні «Є». Зліва направо: Юрій Булка, «Вікімедіа Україна», Асаф Бартов, «Фонд Вікімедіа», Віталій Кухарський, ЛНУ імені Івана Франка, Наталія Тимків, «Вікімедіа Україна». Автор фото — Ilya (ліцензія CC-Zero)

Прес-конференція у Книгарні «Є». Зліва направо: Юрій Булка, Вікімедіа Україна, Асаф Бартов, Фонд Вікімедіа, Віталій Кухарський, ЛНУ імені Івана Франка, Наталія Тимків, Вікімедіа Україна. Автор фото — Ilya (ліцензія CC-Zero)

Власне відкриття конференції відбулося у великій читальній залі наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка. Директор бібліотеки Василь Кметь привітав учасників, розповів про важливість проведення конференції та зробив історичний екскурс. Виконавчий директор Вікімедіа Україна Наталія Тимків зауважила, що співорганізатором конференції є географічний факультет Львівського національного університету, на якому навчався вікіпедист і Герой України Ігор Костенко. Від Вікімедіа Україна факультету подарували дві картини з фотографіями-переможцями минулорічних конкурсів «Вікі любить пам’ятки» і «Вікі любить Землю». Їх прийняв заступник декана географічного факультету Володимир Монастирський. Також на відкритті конференції виступив представник Фонду Вікімедіа зі Сполучених Штатів Асаф Бартов. Він розповів про те, чим займається Фонд, його структуру, як відбувається підтримка спільноти редакторів Вікіпедії у всьому світі.

Автор фото — Ilya (CC-Zero)

Автор фото — Ilya (CC-Zero)

Автор фото — Ilya (CC-Zero)

Автор фото — Ilya (CC-Zero)

Автор фото — Володимир Ф, (ліцензія CC-BY-SA-4.0)

Учасники конференції перед її відкриттям. Автор фото — Володимир Ф, (ліцензія CC-BY-SA-4.0)

У програмі конференції були виступи редакторів Вікіпедії та інших вікіпроектів, обговорення поточних тенденцій у спільноті Вікіпедистів, пошук найкращих шляхів її розвитку. Зокрема говорилося про конкурси статей у Вікіпедії (які їх результати, наскільки ефективні вони для створення нового контенту і залучення новачків); конкурси фотографій «Вікі любить пам’ятки», «Вікі любить Землю» та нового конкурсу наукових зображень; вікіекспедиції як джерело матеріалів до статей про населені пункти України та інші теми.

Надважливою для учасників конференції була дискусія щодо введення поняття «свободи панорами» в українське законодавство. Наразі, щоб вільно поширювати фотографію якоїсь споруди, необхідно мати дозвіл від архітектора, що на практиці блокує використання таких світлин при ілюструванні статей Вікіпедії. Запропонований вікіпедистами законопроект #1677 про узаконення вільної панорамної зйомки є розв’язанням цієї проблеми.

Однією з інших тем, що зацікавила багатьох, була Освітня програма Вікіпедії. Активісти намагаються заохотити вищі навчальні заклади переходити від паперових самостійних студентських робіт до написання статей у Вікіпедію. І хоча є приклади успіху, загалом в Україні ця практика ще далеко не настільки поширена, як у деяких інших країнах.

Крім редакторів Вікіпедії, Вікіджерел, Вікімандрів та інших вікіпроектів, на конференції були присутні представники інших споріднених спільнот, а саме Creative Commons Ukraine та OpenStreetMap, які розповіли про свій досвід поширення вільних ліцензій Creative Commons та проект вільних карт.

Асаф Бартов з Фонду Вікімедіа брав слово під час сесій щодо освітньої програми, щодо віківишколів із залучення новачків та щодо отримання ґрантів. Він запропонував українським вікіпедистам допомогу в рамках нової програми Фонду із розвитку можливостей локальних спільнот.

Автор фото — Antanana (ліцензії CC-Zero)

Асаф Бартов розповідає про те, як Фонд Вікімедіа надає ґранти волонтерам. Автор фото — Antanana (ліцензії CC-Zero)

У рамках конференції відбулося нагородження переможців конкурсу CEE Spring. Упродовж десяти тижнів тривав цей міжнародний конкурс із написання статей у Вікіпедії мовами країн Центральної та Східної Європи. Крім переможців українських номінацій конкурсу, присутній вікіпедист із Білорусі вручив також приз за створені статті в українській Вікіпедії про Пружанщину.

Більше фотографій з конференції є у Вікісховищі, їх усі можна використовувати, за умови вказання автора й назви ліцензії. Матеріали конференції будуть доступні онлайн згодом.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Конференції, Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s