Новини Вікімедіа за серпень-вересень 2015

Wikimedia highlights, September 2015 lead image.jpg
Ознайомтеся з новинами з блогу Вікімедіа за серпень-вересень 2015.

Сотні додаткових облікових записів «чорних капелюхів» користувачів в англійській Вікіпедії заблоковані за результатами розслідування

The Alamo at Night, San Antonio, Texas (2014-12-12 23.00.05 by Nan Palmero).jpg
В ході розслідування в англійській Вікіпедії виявлені сотні користувачів-«чорних капелюхів», які були пов’язані між собою. Імена користувачів (зелений) ти IP-адреси (жовтий) були прибрані з зображення. Graph by James Alexander, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Після декількох тижнів розслідування редактори англійської Вікіпедії 31 серпня оголосили, що вони заблокували 381 користувача за навмисні хакерські редагування. Крім блокування цих користувачів-«ляльок» (термін, що використовується для користувача з декількома обліковими записами створеними для обману) редактори видалили 210 статей, створених цими користувачами. За допомогою цих дій редактори перешкоджають прихованій оплачуваній пропаганді.

Полювання на «Тірпіца»

Green Keys.jpg
Німецький лінкор «Тірпіц» незадовго до спуску на воду. На момент початку його використання в 1940 це був один з найбільших та найсучасніших бойових кораблів у світі. Photo from the German Federal Archives, freely licensed under CC-by-SA 3.0.

Редактор і адміністратор Вікіпедії Нік Даулінг написав у Вікіпедії три статті про спроби Королівського флоту потопити німецький лінкор «Тірпіц» під час Другої світової війни. Він розповідає про перешкоди, з якими він зіткнувся і про те, як він їх подолав.

Моє життя аутиста-вікіпедиста

Taipei Wm2007 Guillaume.jpg
Гійом сидить на лавці. Photo by Cary Bass, freely licensed under CC BY-SA 3.0.
Два роки тому редактор Вікіпедії Гійом Пом’є зрозумів, що він належить до аутистичного спектру. Після того, як він дізнався більше про себе і про те, як працює його мозок, Гійом почав аналізувати свій минулий досвід з цієї точки зору. Він розповідає, що дізнався про свої успіхи та невдачі, про те, що бентежило його в минулому, особливо у зв’язку з його досвідом у русі Вікімедіа.

Зміни у Перекладі вмісту з Вікіманії 2015

Wikimania Translathon 20150718 162444.jpg
Обговорення перекладу контенту на Вікіманії 2015. Photo by Amire80, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Вікіманія 2015 — одинадцята щорічна зустріч вікімедійців з усього світу — нещодавно відбулась у Мехіко. Команда мовних засобів Фонду Вікімедіа взяла участь в Хакатоні та Вікіманії, організувавши декілька обговорень та дві практики з перекладів. Основну увагу приділяли проекту «Переклад вмісту» — взаємодії з користувачами, розумінню їх проблем та підвищенню обізнаності про цей новий інструмент створення статей.

Переклад вмісту доступний у бета-версії всім зареєстрованим користувачам Вікіпедії всіма мовами. Ви можете прочитати інструкцію, щоб почати роботу з інструментом. Додаткову допомогу можна отримати в розділі частих запитань. Ми також заохочуємо взяти участь у наших тестових сесіях і допомогти в локалізації інтерфейсу користувача. Можна здійснювати зворотний зв’язок на сторінці обговорення проекту.

Використання Вікіпедії для збереження корінних мов Колумбії

Encuentro de Activistas Digitales de Lenguas Indígenas - Colombia 2015 - 3.JPG
Група учасників. Photo by Diego F. Gómez, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.

Група користувачів Вікімедійці Колумбії проводила збори в Боготі (Колумбія) в червні, щоб обговорити використання Вікіпедії для опису та збереження місцевих мов, що знаходяться під загрозою зникнення. Носії місцевих мов зібралися зі всієї Колумбії для обміну досвідом, знаннями та ресурсами.

Учасники обговорювали можливий вплив Вікіпедії на корінні мови Колумбії, включаючи використання сайту для забезпечення доступу молодому поколінню носіїв мов до статей та інформації їхніми мовами. Це допоможе усунути розрив між освітою і корінними мовами, оскільки зараз в школах розмовною мовою є здебільшого іспанська.

Коли культурна спадщина переходить у віртуальне життя

Coding da Vinci 2015 - Preisverleihung (18880680843).jpg
«Кодування да Вінчі» створив 20 різних проектів та сприяв завантаженню 600 000 файлів у Вікісховище. Photo by Thomas Nitz/Open Knowledge Foundation Deutschland, freely licensed under CC BY 2.0.

600 000 нових вільних файли тепер доступні на Вікісховищі завдяки «Кодуванню да Вінчі» — новому хакатону з культурних даних, проведеному в берлінському Єврейському музеї. Він стосується як фільмів знятих сто років тому, так і запису механічних піаніно, фотографій з Другої світової війни, сканів засушених квітів та іншого мистецтва й спадщини, взятих з німецьких музеїв, архівів та бібліотек.

Фотографії Версалю, зроблені дроном

«Погляд на сади згори… направду відкриває всі подробиці, всі дрібні деталі цієї роботи.» Video by Victor Grigas and Reetta Kemppi, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Лайонел Олордж, фотограф і програміст із Франції, був розчарований ускладненим процесом отримання дозволу на використання фотографій, які він знайшов в Інтернеті. Це спонукало його почати завантажувати власні фотографії на Вікісховище. Одним з його улюблених проектів стало фотографування Версальського палацу з повітря. Хоча фотографії палацу згори були зроблені й раніше, але їх не можна було вільно використовувати.

Віха проекту Вікімедіа: Шведська Вікіпедія сягнула двох мільйонів

Antidorcas marsupialis, female (Etosha, 2012).jpg
Вибране зображення — стрибуча антилопа — коли Шведська Вікіпедія досягла двомільйонної позначки. Image by Yathin S Krishnappa, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Деякими етапними подіями проекту Вікімедіа у вересні були зокрема:

  • У Шведській Вікіпедії 5 вересня створена двомільйонна стаття. Ця стаття, як і багато інших статей Шведської Вікіпедії, була створена ботом. Ян Аїналі з Вікімедіа Швеція каже, що спільнота свідома факту, наскільки суттєвою для досягнення цього етапу була допомога ботів, але все ж це позначка, гідна святкування.
  • Вікіпедія мовою урду сягнула межі 80 000 статей 9 вересня.
  • Вірменський Вікісловник досягнув 90 000 записів 19 вересня.
  • Вікіпедія мовою суахілі переступила межу 30 000 статей 22 вересня.

Чого я навчився: Освітня програма Вікіпедії в Аргентині

Editatón en el Museo del Bicentenario 3.jpg
Наведення мостів між цифровою, навчальною та відкритою культурами: Освітній редакційний марафон у Музеї другого тисячоліття. Image by Giselle Bordoy, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Делія Васкес, викладач педагогіки і вчителька старших класів, завжди відчувала брак теоретичних основ, які б дозволили їй «пробити» й відстояти використання Вікіпедії на заняттях — чогось, що б дозволило їй «відійти від упереджень, таких поширених серед моїх колег». Маючи на думці цей відгук та уявлення, яку саме категорію ми хочемо переконати, була створена навчальна програма для Вікімедіа Аргентини. Вона була спрямована на зміну в сприйнятті Вікіпедії як освітнього ресурсу й підкреслення ключової ролі відкритої культури в процесі навчання.

Щомісяця ми поділимося з Вами новою історією для навчання, якою ділиться інша спільнота. Якщо хочете поділитись тим, чого навчились Ви, пишіть нам!

У вересні ми любимо пам’ятки

Chiesa dio padre misericordioso 02.jpg
Ювілейна церква у Тор Тре Тесте , Рим – фотографія, яка перемогла у конкурсі “Вікі любить пам’ятки” 2014 року в Італії Photo by Federico Di Iorio, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

У вересні 2015 року відбувся вже шостий щорічний конкурс «Вікі любить пам’ятки» — найбільший фотографічний конкурс у світі. Тисячі читачів і дописувачів Вікіпедії з понад 30 країн світу взяли участь у конкурсі з бажанням задокументувати свою місцеву культурну спадщину, зробити внесок до Вікіпедії і при цьому ще й, можливо, виграти якусь невелику нагороду.

Перегляньте фотографії-переможці 2015 року з цілого світу!

Переосмислення грантів Фонду Вікімедіа

Reimagining WMF Grants - GrantsDiagram.png
Консультативна участь дописувачів з понад 200 локальних проектів у Переосмисленні грантів ФВМ дозволила внести зміни до грантових програм ФВМ, які графічно виглядають так: Image by Chris Schilling, freely licensed under CC-BY-SA-4.0.

Команда Ресурсів спільноти Вікімедіа нещодавно завершила консультації щодо зміни структури грантів ФВМ. Багато важливих висновків вийшли на яв протягом останнього місяця — як наприклад побажання мати менші, більш доступні гранти, потреба спростити типи грантів та запити на додаткову підтримку протягом подання заявки і звітування. Висловлені учасниками думки дозволили внести суттєві вдосконалення в переосмислену структуру грантових програм ФВМ.

Число найактивніших редакторів стабілізувалось — вникніть у статистику разом з нами

Highly active editor graph.png
Кількість найактивніших редакторів (>100 редагувань на місяць), починаючи від заснування англійської Вікіпедії в 2001 році. Товста червона лінія показує стабільне середнє значення протягом 5 місяців. Graph by Joe Sutherland, in the public domain.

Популяція дуже активних редакторів у англійській Вікіпедії — зареєстрованих дописувачів з внеском понад 100 редагувань на місяць, як виглядає, стабілізувалась після періоду спаду. Деякі подібні тенденції можна побачити й в інших мовних розділах Вікіпедії.

Ми випустили нову статистику (документація) і запрошуємо членів спільноти і дослідників приєднатися до аналізу цих тенденцій. Деякі потенційні напрямки досліджень могли б сфокусуватись на питаннях:

  • Чи можуть наявні редактори дописувати більше?
  • Чи можна скоротити кількість тих, які відходять?
  • Чи можна збільшити кількість тих, що повертаються?
  • Чи може спільнота може збільшити свій потенціал
  • Прискорення редагувань внаслідок покращення у грудні 2014 року швидкості завантаження («Як нам вдалося вдвічі прискорити редагування Вікіпедії») могло вплинути на збільшення кількості редагувань
  • Тимчасове відновлення

Може я мав би заплатити за статтю у Вікіпедії?

Community Noun project 26111.svg
В англомовній Вікіпедії є конкретні правила щодо того, коли Ви можете редагувати її за гроші. Image by Erik Zachte, freely licensed under CC-by-3.0.

Цей уривок у стилі «питання-відповідь» деталізує, що може й повинна знати особа про оплачуване редагування Вікіпедії. Вимоги Фонду Вікімедіа щодо Умов використання, чинних для Вікіпедії і всіх інших проектів, підтримуваних Фондом, вимагають, щоб усі платні редагування були заявлені, і ніхто не має права наймати за гроші редактора без спеціального повідомлення. Може бути привабливим мати статтю про себе чи про свою компанію, але Вікіпедія — це в першу й основну чергу енциклопедія. Не кожна особа і не кожна компанія в світі має чи повинна бути в енциклопедії.

Ці вказівки стосуються лише англомовної Вікіпедії й не обов’язково відбивають погляди Фонду.

Andrew Sherman, Інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа;
переклад з англ. користувачів Tohaomg (сер.) та Mykola Swarnyk (вер.)
Зображення і текст можна вільно використовувати за умови вказання авторів і ліцензій.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s