Віртуальні проекти про історико-культурну спадщину, які варто побачити

26-27 листопада у Державному політехнічному музеї відбувся ІIІ Міжнародний науково-практичний семінар «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація». «Вікімедіа Україна» виступила партнером заходу, учасниками та доповідачами виступили члени громадської організації. У дописі пропонуємо ознайомитися з трьома цікавими проектами, що були представлені на семінарі.

3D-модель Тустані

Численна кількість архітектурних пам’яток зникла, не залишивши по собі креслень, матеріалів обмірів чи фотофіксації. Для таких об’єктів графічна реконструкція як наукове дослідження стає єдиним способом пізнання вигляду втраченого чи зруйнованого архітектурного об’єкта на визначений період часу. Саме таку реконструкцію Тустані,  унікальної пам’ятки історії та архітектури ІХ-ХІІІ століття, створив львів’янин Василь Рожко з невеликою командою помічників. Після проведення фіксації скель зі слідами забудови засобами лазерного сканування та фотограмметрії, аерофотозйомки території і створення цифрової моделі рельєфу, створення 3D-моделі скель, створення концепції геоінформаційної системи та автоматизованої системи архівування даних, моделювання п’яти періодів дерев’яної забудови системою автоматизованого проектування та інших складових було зроблено 3D-модель Тустані. Переглянути відео

Городище літописного міста Тустань.Фото городища

Городище літописного міста Тустань. Автор фото — Neovitaha777 (вільна ліцензія CC BY-SA 4.0)

Етнографічна колекція «Кровець»

Київські приватні колекціонери Євген та Людмила Дмитруки також намагаються донести до нас минувшину. У вільний від основної роботи час вони переносять свою колекцію народної творчості та колекції інших у віртуальний простір. На сайті Кровець можна побачити упорядковану віртуальну базу зразків народного мистецтва (близько 2 тисяч експонатів), що знаходяться у приватному володінні, із детальним описом, якісними фотографіями та достовірною атрибуцією. У листопаді цього року частина приватної колекції з’явилася на найбільшому культурному порталі Європіана. Відтоді посеред понад сорока мільйонів оцифрованих експонатів із сотень музеїв Європи є також і майже півтори тисячі світлин, серед яких давні фотографії українських селян та містян в етнічному вбранні, колекційний текстиль, що зібрали подружжя Дмитруків.

Гурт дівчат. Суспільне надбання

Гурт дівчат (суспільне надбання)

Прогулянка біля Дюка

Одесит Федір Бойцов мріє зберегти ту красу, що залишилася від талановитих архітекторів минулого, і планує перевести місто у тривимірну форму. Він заснував проект Pixelated Realities, у рамках якого почав створювати архітектурні 3D-моделі й повноцінні віртуальні локації українських міст. Pixelated Realities зосереджується на збереженні культурної спадщини завдяки методу фотограмметричного 3D-сканування. Наразі учасники проекту працюють над оцифруванням знакових місць Києва, Одеси, Львова. Планується випустити додаток, яким зможуть скористатися ті, хто має Google Cardboard чи Oculus Rift, але з часом буде і невибаглива веб-версія. Демо-версія прогулянки біля Дюка та інші об’єкти.

Пам’ятник генерал-губернатору Арману де Ришельє, Одеса. Автор фото — D.Rovchak (ліцензія CC-BY-SA-3.0)

Пам’ятник генерал-губернатору Арману де Ришельє, Одеса. Автор фото — D.Rovchak (ліцензія CC-BY-SA-3.0)

Вікімедіа Україна веде переговори, аби ілюстративні матеріали згаданих проектів були представлені і у вікіпроектах.

Опубліковано у Конференції, Проекти з партнерами | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s