«Це повернеться сторицею»: NASA та MediaWiki об’єднуються у співпраці

Важливість вікі для команди стала очевидною, коли сталося непередбачуване: ліг сервер команди. Саме тоді група зрозуміла, яким фундаментальним у їхньому щоденному житті став цей вікіпроект, запущений трьома інженерами й підтримуваний багатьма іншими.

NASA EVA Team James Montalvo Daren Welsh 123A0350.jpg

Автор фото — Eva Cranford, CC-BY-SA-3.0.

Джеймс Монталво, Дарен Велш та Скотт Рей — інженери NASA, що працюють у Космічному центрі імені Ліндона Джонсона в Г’юстоні (штат Техас). Їхня команда працює над виходами в космос, що також відомі як «позакорабельна діяльність» (EVA), тобто те, що роблять астронавти чи космонавти поза космічним апаратом.

Робота команди вимагає збір та організацію розмаїття інформації та деталей, які можна зберігати в одному чи багатьох місцях онлайн чи офлайн. Ці деталі необхідні для місій команди EVA, й уважно переглядати кілька джерел інформації — велика витрата часу.

«У нас була справжня проблема з тим, як зібрати знання», розповідає Джеймс. «Матеріали були розкидані по файлообмінниках… і взагалі скрізь. Не було ніякого контролю версій, [тож] у нас була проблема “котра ж версія остання” або “ти працюєш над цим прямо зараз?”, інколи речі випадково вилучалися».

Попередні спроби впровадити у робочі потоки команди функціонал на зразок вікі з допомогою платного програмного забезпечення і веб-ресурсів виявилися «негнучкими» і не змогли дати тої функціональності, яка потрібна для гладкого перебігу роботи. Вони випадково наштовхнулися на MediaWiki, програмне забезпечення з відкритим кодом, на якому базується Вікіпедія, у пошуках того, як можна тримати все в одному розширюваному і налаштовуваному місці — тож трійця почала розробляти вікі для своєї команди.

Дарен уже давно підтримує MediaWiki як платформу. Наприкінці 2011 від переконав Джеймса «таємно» поставити вікі на веб-сервер і команда почала тихо наповнювати сторінки, роблячи своєрідний тест. Вони насторожено ставилися до афішування вікі в організації, боячись, що її можуть відхилити менеджери зі скептичним поглядом на фреймворк вікі.

«Це все дивні упередження, — пояснює Джеймс, — Насправді ми … називали нашу вікі “EVA бібліотекою”, а не “EVA вікі” У нашому середовищі було таке упередження до слова “вікі”, що ми просто не хотіли її так називати. Я не знаю, чому це так, але воно точно є».

«Навіть сьогодні нам кажуть, що її треба захистити, щоб люди її не вандалили, — додає він. — А ми такі: серйозно, хто збирається її вандалити? Вона не відкрита в інтернеті. Усі тут є оплачуваними працівниками NASA, вони пройшли певну попередню перевірку… Напевно ж вони не божевільні».

Невдовзі Дарен виявив, що із додаванням більшої кількості інформації дані стало легше швидко знаходити, цей «підпільний партизанський проект» прижився.

«Був період у кінці 2012 року, коли нас підтримало керівництво, і майже за одну ніч все змінилося з “ми не знаємо, чи будемо це робити” на “ми всі переходимо на вікі”, — розповідає Дарен. — Котрийсь із моментів став переломним».

Джеймс пояснює, що таких «переломних моментів» було насправді два. Перший стався, коли команда досягла «критичної маси контенту» у внутрішній вікі, і колеги усвідомили, що вона дозволяє більш ефективний доступ до інформації.

«Якщо першим переломним моментом був перехід від неофіційності до визнаності, то другим — перехід від визнаності до утвердження головним ресурсом збору знань для EVA», — каже він. — «Слово “вікі” стали використовувати багато разів на кожній зустрічі. Люди завжди обговорювали, як цей контент додано у вікі або що ще треба додати».

Важливість вікі для команди EVA стала очевидною, коли одного дня сталося непередбачуване: ліг сервер команди. Саме тоді, за словами Джеймса, група зрозуміла, яким фундаментальним у їхньому щоденному житті став цей вікіпроект, запущений трьома інженерами й підтримуваний багатьма іншими.

Більше того, крім вікі команди EVA зараз існує понад десяток вікі для інших команд. Багато з них встановлювали Джеймс, Дарен і Скотт. Загалом, вони виявили, що досягнення «критичної маси» початкового матеріалу — із наявних документів чи веб-сторінок, що містять велику кількість інформації, — необхідна умова, щоб команда справді стала відданою проекту. Вони також багато пояснювали більш кропіткі аспекти MediaWiki, як-то «вікітекст» і синтаксис шаблонів. «Це вже стало буденністю для всіх» — додає Дарен.

На початку розвитку вікі команди EVA Джеймс і Дарен створили розширення, яке дозволяє зберігати записи із засідань і автоматично пов’язувати їх з відповідними статтям, що робить простішим пошук інформації про підготовку поточного проекту. Інший інструмент зафарбовує сторінки залежно від того, скільки колег за ними спостерігають, це допомагає виміряти необхідність інформації, поданої на кожній сторінці.

У 2014 та 2015 роках Джеймс і Дарен відвідали дві невеликі конференції, присвячені семантичній MediaWiki, у Сент-Луїсі (штат Міссурі) та Відні (Австрія), щоб розібратися, як краще використовувати програмне забезпечення, в яке вони втягнули інших. Вони також були на MediaWiki хакатоні 2015 у Ліоні (Франція), який для обох став їх першим хакатоном.

«Я очікував, що буду весь час сидіти носом в комп’ютері і відчайдушно працювати на програмним забезпеченням, — каже Джеймс. — В результаті вийшло непогане поєднання цього і зустрічі з людьми, а ще я просто дізнавався більше про те, над чим усі працюють».

Будучи у Ліоні, Дарен і Джеймс спілкувалися з розробниками щодо офлайн-синхронізації даних, що зберігаються у їхній вікі, для потенційного використання наМіжнародній космічній станції. Зараз Дарен пояснює, що зв’язок із їхньою вікі у центрі Ліндона Джонсона буде надто повільним і неоднорідним, щоб мати якусь користь.

«На хакатоні одну з презентації давали Бібліотеки без кордонів, розповідаючи про те, як вони беруть кейс з кількома комп’ютерами і серверним обладнанням у дуже віддалене поселення і фактично дають людям можливість робити відео і користуватися Вікіпедією, — продовжує Дарен. — Певною мірою було приємно бачити, що ми не єдині, хто думає про офлайн-синхронізацію».

«Також було трохи принизливо, що ось ми думали про використання цього на космічній станції для астронавтів, але насправді он скільки інших людей, які реально потребують цього більше, ніж ми» — додає він.

* * *

Розробка MediaWiki, яку використовує команда EVA в NASA, зазначає Джеймс, дуже нагадує Вікіпедію. Він говорить, що робота з веб-сайтами MediaWiki у виробничих обставинах може допомогти людям більше сприймати Вікіпедію як інструмент співпраці.

«Я думаю, це, напевно, одне з найбільших місць, де використання на підприємствах може давати свого роду віддачу. Ми просто вчимо більше людей. Прямо зараз вони думають: “Я не редагую Вікіпедію, мені немає чого сказати, я не знаю, як нею користуватися…”».

«Якщо у них виробиться звичка “ох, тут опечатка, я хочу її виправити”, коли вони заходять у Вікіпедію і бачать щось граматично неправильне абощо… Тоді вони підуть далі і зроблять ці зміни».

Звичайно, команда EVA у NASA займається іще багато чим, крім побудови вікі. Для відтворення виходів у космос, інженери виконують тести у лабораторії нейтральної плавучості, що Джеймс називає «наразі найкращою частиною нашої роботи». Підготовка до цих тестів, одначе, вимагає зусиль. «Найгірше в запуску тесту … це залізти в костюм. Друге найгірше, що стосується костюма — вилізти з нього наприкінці дня».

«Це якось трохи дивно», — каже Дарен, — «бути в такому стані, щоб ще й хотіти впроваджувати вікі. Ми питаємо себе, слухай, ми ж уже займаємося веселою, вартісною, крутою роботою, і ось ми ще й намагаємося робити щось абсолютно інше, встановлюючи вікі».

«Але ми просто хочемо робити свою роботу краще, а використання вікі … Воно завжди повертається сторицею. Завдяки цьому нам легше робити свою роботу, ми стаємо більше ефективні».

Джерело: «“It pays itself back in dividends”: NASA and MediaWiki, a natural pairing», Джої Сазерленд та Віктор Ґріґас, блог Вікімедіа

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Програмне забезпечення | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s