Вікітренінг: вчитель вчителю, або Коли зібралися близькі за духом…

Україномовна онлайн-енциклопедія Вікіпедія впевнено входить в життя середніх навчальних закладів завдяки креативним, невгамовним педагогам, які були учасниками двох тренінгів для педагогів, проведених у Києві у 2016 році. Враховуючи позитивну тенденцію залучення вчителів до редагування Вікіпедії та використання її в освітньому процесі,  28—29 квітня 2018 ГО «Вікімедіа Україна» сприяла проведенню третього тренінгу для вчителів України. На тренінг запрошено завзятих, непосидючих “чомучок”-вчителів, яким не байдужий стан україномовного сегменту  Інтернету, які мали бажання зростати фахово, які хочуть зробити свої уроки цікавішими, яким не байдужий рівень знань та вихованість учнів та їхні уміння самостійно здобувати знання і використовувати їх на практиці. Анонсувався тренінг через групу у Facebook «Вікіпедія в школах України» — учасники на тренінг зголосились за 3 дні.

WMUA Wikitraining For Teachers 28-29 April 2018 02

Валентина Кодола, ініціатор тренінгу, та учасники

Тренінг відрізнявся від попередніх тим, що в ролі тренерів виступили не просто вікіпедисти з різних професійних сфер, а вчителі, які навчались працювати із Вікіпедією на попередніх тренінгах.

Це було цілком виправдано, адже тренери-вчителі продемонстрували свої нові здобутки у впровадженні Освітньої програми Вікіпедії у школі і цим мотивували нових учасників до справи. Географія учасників вікітренінгу була різноманітною: починаючи із Закарпаття й включаючи Центральну Україну.

Якщо на попередніх тренінгах учасниками були вчителі гуманітарних предметів, то цього року взяли участь також вчителі хімії, біології, інформатики, музики. Всі учасники налаштувалися на плідну співпрацю, адже до цього спонукали мотиви, що привели “новачків” на вікітренінг. Серед них:

  • бажання впроваджувати в освітній процес можливості роботи із Вікіпедією, бажання вчитися, змінювати освіту;
  • небайдужість до української мови в Інтернет-середовищі;
  • прагнення отримати нові знання та вміння, які допоможуть зробити уроки цікавішими і продуктивнішими;
  • думка, що сучасних учнів потрібно навчати використовувати власні девайси не лише для соціальних мереж та ігор, а й із користю.

До проведення вікітренінгу учасники вже мали певні знання про редагування Вікіпедії та про заходи, які проводила ГО «Вікімедіа Україна». Дехто не мав ніяких знань. Проте, роботу було сплановано так, що «новачки» отримали добру мотиваційну спрямованість. Своїм досвідом використання Вікіпедії в освітньому процесі поділились Валентина Кодола, Олег Кущ, Світлана Бак, Світлана Дячок, Світлана Волощук, Наталія Рудніцька, Ольга Лобода. А також вчителі-тренери добре справились із теоретичною частиною з основ редагування Вікіпедії. В роботі допомагав настрій однодумства, взаємної зацікавленості, близькості емоційного захоплення справою. Під час тренінгу було створено більше 15 статей. Через два місяця після заходу спільний доробок учасників вже складав 63 нові статті у Вікіпедії. Станом на 6 червня — 79 статей, на 2 липня — близько 100 статей (і це незважаючи на період відпусток!)

В чому успіх? Напевно і в тому, що після тренінгу нові редактори Вікіпедії не залишились наодинці із складнощами, які виникали в процесі написання статей. У створеному напередодні  тренінгу чаті Facebook, де зібрані всі учасники й тренери, аналізували кожну нову написану статтю. Також після заходу учасники ортимали відеозаписи, в яких практично показано, як виправити ще наявні помилки. Гарною допомогою вчителям була серія відеороликів «Як редагувати Вікіпедію»  від Валентини Кодоли.

Це була творча колективна справа, це були незабутні дні спілкування. Це були моменти, після яких «слова замовкають, а почуття говорять…».

Світлана Кострець, учасниця вікітренінгу:

Нарешті, зібрано сили й емоції, дійшла черга, щоб написати про Вікітренінг 2018. Вражень стільки, що не знаю, з чого й почати… Нових знань — “така купа”, яку потрібно, як Попелюшці, розбирати й розбирати. Та як на мене, це, перш за все, була зустріч близьких по духу людей, залюблених у свою справу, готових навчати й навчатися, досвідчених тренерів і старанних учнів. Це зустріч із тими, з ким у реальному житті хотілося зустрітися давно… Валентина Кодола — непевершений майстер своєї справи, стильна й елегантна, та, завдяки якій ця зустріч відбулася. Олег Кущ — “маленька вікіпедія” України, як добре, що серед “зарубіжників” є такі чоловіки. Досвідчена, інтелегентна, щира Світлана Бак, тендітна, харизматична, доброзичлива Наталія Рудніцька, невгамовні оптимістки, вірні подруги Світлана Дячок і Світлана Волощук, креативна й чуттєва Ольга Лобода. Саме вони поділилися своїми знаннями, були нашими мудрими й терплячими тренерами, готовими допомогти в усьому. А ще знаймство з такою сильною й щирою Тетяною Бачук, хіміком з чудовим знанням англійської мови й тонкою душею Танею Сторчак, зарядом енергії і позитиву із сорокакілометровою закоханістю у професію Halja Halja, справжньою пластункою, класною сусідкою Ілоною Комінко, розумничкою, яка так щедро обдарувала всіх “хмарами” Мариною Лютинською, скромною мандрівницею, закоханою в тюльпани Жанною Олексієнко та її братом Петром Сеником, дуже люб’язним й інтелегентним, товариською, завзятою Галиною Качуровською та “манюсічками” (за Валею Кодолою), для яких дорога до школи й зі школи — пісня, Анною Князевою й Оксаною Вівсяник (тренуйтеся, ми хочемо Вас почути), Інною Латишевою, в очах якої стільки захоплення й здивування, чарівною, цілеспрямованою Павлиною Глушенко. А як все це було б без комунікабельного організатора з гарним почуттям гумору Олександра Котляра й такого виваженого Голови Правління Вікімедіа Україна Іллі Корнійка?..

Нині всі учасники налаштовані широко використовувати Вікіпедію в освітньому процесі та залучати до її редагування своїх учнів. Вся команда сподівається, що у них буде ще можливість зустрітись, закріпити теоретичні знання та практичні навички, поділитись планами на наступний навчальний рік…

WMUA Wikitraining For Teachers 28-29 April 2018 05

Під час однієї з сесій тренінгу для педагогів

Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s