Нещодавно сайт Медіаграмотність опублікував статтю “Автори Вікіпедії стали шкодити більше”. З цього приводу виникли такі думки.
Дійсно, деякі так звані “теоретики” вважають, що закладений у Вікіпедії принцип “будь-хто може редагувати будь-що” мав би призвести до хаотичного безладу у цій народній енциклопедії. Однак практика показує, що у Вікіпедії невпинно зростає як число статей (так в українській Вікіпедії їх щодня створюється в середньому 200), так і їх якість.
Для Вікіпедії вандалізм не є проблемою. На статті, в котрих помічені часті вандальні правки, адміністратори ставлять захист, після чого такі статті стають недоступними для редагування анонімно – такі статті можуть редагувати лише зареєстровані користувачі.
Вандальні правки зазвичай видимі дуже короткий час, адже їх може дуже легко, натиснувши одну кнопку, усунути будь-який користувач Вікіпедії (у Вікіпедії зберігаються абсолютно всі версії кожної статті). Вандалів спочатку попереджують, а потім блокують адміністратори. Для цього у Вікіпедії є спеціальна сторінка запитів до адміністраторів.
Закладені у Вікіпедії програмні і організаційні механізми забезпечують невпинне покращення цієї енциклопедії, навіть якби число “руйначів” було таке саме як число “творців”. Однак творців усе ж набагато більше.
Щомісяця українська Вікіпедія здобуває нові рекорди числа редакторів та відвідувачів. Починаючи з лютого щодня в Українській Вікіпедії переглядалося більше 1 мільйона сторінок, а число користувачів, які за останніх 30 днів зробили хоча б одну правку, наближається до 2 000.
Однак спочивати на лаврах не час, адже, для прикладу, польську Вікіпедію протягом останнього місяця редагувало більше 5 000, а російську більше 12 000 людей.
Юрій Пероганич, виконавчий директор “Вікімедіа Україна”