Українська Вікіпедія – мірило потенціалу України у створенні інтелектуального продукту

Даний матеріал розміщено на умовах ліцензії «Creative Commons з визнанням авторства і поширенням на тих самих умовах»

Відомо, що для виміру реальної вартості, чи паритету купівельної спроможності грошової одиниці наряду з офіційними показниками використовується «Індекс БігМака», винахід видання The Economist, який визначає, скільки повинен коштувати бутерброд «БігМак» від «Макдоналдс» у тій чи іншій країні, враховуючи курс її національної валюти .

Так само, визначити спроможність тієї чи іншої нації творити інтелектуальний продукт можна вимірявши її внесок до онлайн-енциклопедії «Вікіпедія».

Про Вікіпедію

Вікіпедію створюють добровольці, використовуючи технології Веб 2.0. Всі тексти у Вікіпедії розміщується авторами на умовах ліцензії ліцензії «Creative Commons з визнанням авторства і поширенням на тих самих умовах» та ліцензії «GNU Free Documentation License» (GFDL).

До Вікіпедії внесок може робити кожен. В українській Вікіпедії більше 99,99% статей можуть редагувати навіть анонімні користувачі. Лише кілька десятків статей мають захист і їх можуть редагувати лише зареєстровані користувачі. Такий захист ставиться лише на статті, довкола яких ідуть так звані «війни правок», і то лише на час тривання таких «воєн». Однак, реєстрація користувачів проводиться автоматично, і такі користувачі мають дещо більші можливості при користуванні і редагуванні Вікіпедії.

Незважаючи на таку відкритість якість Вікіпедії невпинно поліпшується. Це досягається завдяки тому, що хоча користувач за змовчанням бачить останню версію сторінки, тут збережені абсолютно всі попередні версії. При потребі можна порівняти будь-які дві версії і повернутися до будь-якої попередньої версії. Таким чином будь-яка випадкова чи навмисна шкода легко виправляється. Навмисні шкідники («вандали») швидко вираховуються спільнотою користувачів, спочатку попереджаються а потім ефективно блокуються, аж до блокування IP-адреси вандала.

У Вікіпедії існують суворі правила, за виконанням яких слідкують спеціально уповноважені користувачі – патрульні, адміністратори і б’юрократи. Патрульні мають право перевіряти нові статті і помічати їх як перевірені. Адміністратори мають право надавати статус патрульних (за їх згодою і за результатами обговорення і голосування спільнотою), видаляти статті, які не задовольняють критеріям значимості або якості (за критеріями для «швидкого видалення» або ж за результатами обговорення спільнотою), ставити і знімати захист на статті, щодо яких ведуться війни правок, а також блокувати вандалів чи порушників правил. Бюрократи надають і знімають статус адміністраторів (за рішенням спільноти). Бюрократи також мають технічну можливість надати статус бюрократа. Зняти статус бюрократа (за рішенням спільноти) можуть лише стюарди.

Вся «адміністративна» робота, в тому числі патрульних, адміністраторів і бюрократів виконується добровільно і безоплатно.

Правила Вікіпедії засновані на так званих «п’яти основах», чи «стовпах»:

I. Вікіпедія — це енциклопедія, що включає елементи загальних і спеціалізованих енциклопедій, довідників. Вікіпедія — це не безладне звалище інформації. Це не колекція першоджерел або малозначущих фактів, не словник, не трибуна, не газета, не видавництво, не експеримент в сфері анархії або демократії і не каталог посилань. Це не місце для викладу особистої думки автора, особистого досвіду або особистих переконань — і тому всі учасники повинні слідувати правилам про заборону оригінальних досліджень і прагнути бути точними.

II. Вікіпедія дотримується нейтральної точки зору: прагне до того, щоб у статтях не переважала окрема точка зору. Іноді це вимагає представлення кількох точок зору, що слід робити якомога точніше, супроводжуючи кожну необхідним контекстом, щоб можна було чітко розуміти, чиї точки зору представлені. Не слід представляти жодну версію як «найкращу» або «істину в останній інстанції». Це передбачає скрізь, де це можливо, особливо при роботі над спірними темами, — проставлення посилань на авторитетні джерела, які можуть бути перевірені. При виникненні конфлікту щодо того, який варіант статті є найбільш нейтральним, слід припинити правку тексту статті, позначити її як суперечливу і спробувати виробити рішення на сторінці обговорення (кожна стаття має свою сторінку для її обговорення), слідуючи порадам щодо розв’язання конфліктів.

III. Матеріали Вікіпедії є вільними для використання, при цьому будь-хто може вносити до них зміни. Статті може редагувати будь-хто, проте при цьому жоден учасник не має права на одноосібний контроль за тією чи іншою статтею. Відповідно, всі внесені правки, у свою чергу, можуть бути безжально відредаговані і реструктуровані співтовариством. Не допускається розміщувати матеріали, які порушують авторське право, або роботи, що ліцензовані під несумісними з GFDL ліцензіями.

IV. У Вікіпедії існують зведені правила поведінки: слід виявляти повагу до ваших колег, навіть якщо в чомусь не згодні з ними. Бути ввічливими. Уникати образ, погроз, агресії та широких узагальнень. Зберігати холоднокровність при роботі над «гарячими» темами, уникати війн правок; слід пам’ятати, що українська спільнота працює над сотнями тисяч статей (на момент написання матеріалу — 324 744). Потрібно діяти сумлінно, не випробовувати правила Вікіпедії на міцність, припускати добрі наміри з боку інших. Бути відкритими, доброзичливими й привітними.

V. Вікіпедія не має незмінних правил — за винятком поданих п’яти загальних принципів. Кожен може сміливо правити, перейменовувати, змінювати статті — в цьому полягає задоволення від редагування, оскільки від авторів не вимагається створювати ідеальні тексти, хоча до цього слід прагнути. Не слід боятися щось зіпсувати, адже усі попередні версії статей зберігаються: ніхто не зможете випадково нашкодити Вікіпедії або безповоротно видалити текст. Однак слід пам’ятати — усе, що робиться тут, збережеться для нащадків.

Про українську Вікіпедію

У Вікіпедії існує 282 мовні розділи різного розміру. 1 листопада 2011 українська Вікіпедія вийшла на 7-ме місце у світі за якістю так званих «необхідних статей» – статей, які повинні бути у всіх Вікіпедіях, обійшовши італійську Вікіпедію.

За підсумками вересня 2011 українська Вікіпедія, досягла рекордного числа відвіданих за місяць сторінок — 34,4 млн. Це на 10,3 млн, або на 43% більше у порівнянні з вереснем 2010. Українська Вікіпедія на третьому місці в світі серед 25 найбільших Вікіпедій за темпами зростання популярності (на першому і другому місцях — Вікіпедії китайською та індонезійською мовами) .

Українська Вікіпедія в 2011 році за числом статей перемістилася з 16 на 14 місце у світі, обігнавши фінську і норвезьку Вікіпедії. Цей показник може бути значно вищим, і українська Вікіпедія швидко увійде в число 10 найбільших Вікіпедій світу, якщо число редакторів, які щомісяця вносять хоч одну правку, збільшиться до 5000. У вересні число людей, котрі редагували українську Вікіпедію становило приблизно 1700. Серед них було більше 103 нових редактори 631 людина зробила за місяць більше 5 редагувань і 139 людей – більше 100 редагувань.

Таблиця 1. Список країн за внеском до Вікіпедії (III квартал 2013)

Місце Країна Доля у світовому числі редагувань Найпоширеніша мова Друга мова
1 США 13.7% Англ. 92% Кит. 0,7%
2 Німеччина 6,9% Нім. 82.5% Англ. 9,3%
3 Великобританія 6,1% Англ. 94,0% Фр. 0,7%
4 Франція 5.4% Фр. 87,3% Англ. 7,2%
5 Італія 5,6% Італ. 88,3% Англ. 8,0%
6 Японія 4,9% Яп. 89,9% Англ. 7,5%
7 Росія 4,3% Рос. 91,8% Англ. 4,4%
8 Іспанія 3,9% Ісп. 65.7% Катал. 15.6%
9 Канада 3,2% Англ. 84,3% Фр. 9,3%
10 Польща 2,4% Пол. 84,9% Англ. 11,1%
11 Бразилія 2,2% Порт. 86.4% Англ. 11.6%
12 Нідерланди 2.1% Нідерл. 69.4 Англ. 20.4%
13 Австралія 1,8% Англ. 92.7% Фіджі Хінді 0,8
14-16 Швеція 1,7% Шв. 70.5% Англ. 21.4%
14-16 Індія 1,7% Англ. 81.3% Малаялам 4,3%
14-16 Україна 1,7% Укр. 54,0% Рос. 39,8%
17-18 Норвегія 1.2% Норв. 71.1% Англ. 17.1%
17-18 Бельгія 1,2% Нідерл. 40.3% Фр. 34.7%
19-20 Мексика 1,1% Ісп. 77.2% Англ. 19,8%
19-20 Південна Корея 1,1% Кор. 84.2% Англ. 12.7%

About Юрій Пероганич

1961 року народження, громадський діяч в ІТ, освіті, культурі
Опубліковано у Публікації | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s