Посібник з редагування Вікіпедії тепер доступний он-лайн

Як редагувати Вікіпедію.
Довідник для новачків.
Обкладинка книги.

Сьогодні було удоступнено електронну версію посібника з редагування Вікіпедії «Як редагувати Вікіпедію: Довідник для новачків [Текст] / Упоряд. С. Д. Петров; За заг. ред. Є. В. Букета. – К.: Український пріоритет, 2012. – 44 с.».

У блозі вже йшлося про перше видання, здійснене громадською організацією «Вікімедіа Україна», – український переклад опери «Сокіл» українського композитора Дмитра Бортнянського. Сьогодні ми представляємо посібник з редагування Вікіпедії, який, без сумніву, стане у нагоді всім, хто хоче долучитись до редагування Вікіпедії або дізнатись що таке Вікіпедія і яким чином вона працює.

Цей посібник став другим виданням громадської організації «Вікімедіа Україна». Він разом з обкладинкою виданий за вільною ліцензією Creative Commons – Із зазначенням авторства – На тих самих умовах 3.0 (CC BY-SA – дозволяється поширення на умовах тієї ж ліцензії з обов’язковим вказанням авторства у визначеній ним формі). В той же час, посібник став першим виданням в Україні, в якому йдеться про те, яким чином долучитися до спільної справи – редагування та наповнення Вікіпедії.

Автором-упорядником довідника став Сергій Петров, а загальну редакцію виконав Євген Букет. Також до створення довідника долучились Андрій Бондаренко, Ярослав Гнилишин, Юрій Пероганич та Олексій Скринченко. Видання було здійснено громадською організацією «Вікімедіа Україна» за підтримки Фонду Богдана Гаврилишина в київському видавництві «Український пріоритет» у квітні 2012 року. Презентація посібника відбулась під час Другої української Вікіконференції у Харкові.

Вікіпедія – найпопулярніша онлайн-енциклопедія у світі, яку може редагувати кожен, хто має доступ до інтернету. Проте, користувачі-новачки, які починають редагувати Вікіпедію, стикаються з деякими проблемами через незнання механізмів функціонування цієї енциклопедії. Саме для допомоги початківцям у редагуванні Вікіпедії було створено цей довідник.

У посібнику розкриваються принципи функціонування Вікіпедії, подаються п’ять основ Вікіпедії, головні аспекти інтерфейсу та функціональних можливостей та програмного забезпечення MediaWiki. Новачку будуть корисними розділи про те, яким чином зареєструватися у Вікіпедії, які існують основні правила та поради, як зробити першу правку та написати першу статтю, а також які вимоги висуваються до статей та зображень.

Основна частина довідника присвячена найбільш часто уживаним аспектам вікі-розмітки: форматуванню тексту, оформленню приміток, зовнішніх та внутрішніх гіперпосилань, категоризації статей, створенню інтервікі-посилань, завантаженню і використанню зображень, ознайомленню з шаблонами, а також додатковими функціональними можливостями, які існують у Вікіпедії. У довіднику також міститься інформація про громадську організацію «Вікімедіа Україна» та інші проекти Фонду Вікімедіа, які існують українською мовою. На завершення подається інформація про те, куди звернутися новачку по допомогу, а також вислови українських науковців про значення україномовного розділу Вікіпедії для українського суспільства.

Ознайомитись із посібником, а також його вільно завантажити Ви зможете, перейшовши за цим посиланням. Читайте, знайомтесь з посібником та долучайтеся до Вікіпедії!

Опубліковано у Публікації, Уроки вікі | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 Responses to Посібник з редагування Вікіпедії тепер доступний он-лайн

 1. Віктор коментує:

  Спасибі.
  Хороший довідничок, який значно спростить процес навчання користувачів Вікі-проектів.

  Подобається

 2. Юрій Пероганич коментує:

  Викладіть, будь-ласка, і оригінал. Наскільки я знаю, він в форматі MS Word.

  Подобається

  • Сергій Петров коментує:

   Оригінал-макет виконаний у .pdf. Цього цілком достатньо для користувачів. А маючи відповідне програмне забезпечення можна і з pdf-файлу перевести його у MS Word.

   Подобається

   • Юрій Пероганич коментує:

    Ми маємо зробити всі зручності не лише для користування, але також для вільного поширення посібника, включаючи його редагування, доповнення, чи створення на його основі чи з його використанням нових публікацій. Зокрема, зараз веду переговори про публікацію посібника частинами в журналі «Інформатика та ІТ в навчальних закладах». То для чого створювати людям додаткові проблеми? До того ж, хіба оригінал-макет у форматі, який дозволяє редагування був створений не в MS Word?

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s