Чинники успіху і виклики для української Вікіпедії

Основні чинники успіху: 

 1. Висока спроможність україномовного населення планети творити інтелектуальний продукт, пасіонарність україномовного населення,
 2. Стабільна спільнота дуже активних учасників  – які роблять більше 100 редагувань щомісяця (129 в грудні 2012 проти 126 в грудні 2011) і активних учасників – які роблять більше 5 редагувань щомісяця (850 в грудні 2012 проти 696 в грудні 2011)
 3. Наявність наукових, науково-популярних, енциклопедичних та інших друкованих та електронних видань українською мовою
 4. Діяльність ГО «Вікімедіа Україна» з розвитку спільноти редакторів: конференції, експедиції, вишколи, конкурси, друкована продукція, співпраця з вишами, у проекті  –БоГеМА (співпраця з бібліотеками, галереями, музеями, архівами)
 5. Увага масмедій до Вікіпедії і діяльності ГО «Вікімедіа Україна»
 6. Міжнародна підтримка – гранти для ГО «Вікімедіа Україна» від Фонду Вікімедіа, Вікімедіа Польща, Вікімедіа Франція
 7. Пожертви для Вікіпедії (через ГО «Вікімедіа Україна») – одиничні випадки: Фонд Богдана Гаврилишина, Асоціація благодійників України, пожертви окремих людей
 8. Підтримка громадянського суспільства (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничні випадки: Академія наук вищої школи, Лісівнича академія наук
 9. Державна підтримка (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничний випадок: Інститут історії України Національної академії наук
 10. Швидке зростання проникнення в Україні Інтернету

Основні виклики і проблеми:

 1. Нерозуміння значною частиною комп’ютерно грамотних людей що у Вікіпедії можна легко редагувати існуючі і створювати нові статті. Психологічний бар’єр (даремна боязнь щось зіпсувати та недооцінка власної компетенції і здібностей).
 2. Повільне зростання спільноти дуже активних і активних редакторів. Це помітно в порівнянні зі значно вищими темпами зростання проникнення в Україні Інтернету.
 3. Державна політика, спрямована на звуження сфери вживання української мови. З території України лише 51,1% всіх правок Вікіпедій, це правки української Вікіпедії, ще 40,4%  – це правки російської, 6,4% – англійської, 1,1% – польської і 1,0 – всіх інших Вікіпедій.
  Для порівняння, з території Росії, 90,8% всіх правок, це правки російської Вікіпедії, 5,3% – англійської, 0,7% – італійської, і по 0,4 татарської, німецької та української.
  З території Польщі 86,1% всіх правок, це правки польської Вікіпедії, 7,8% – англійської і по 0,9% – німецької, французької, російської та української
 4. Заборона в законодавстві України «Вільної панорами», тобто права фотографувати і вільно публікувати  розташовані в публічних місцях твори архітектури (будівлі) і скульптури (пам’ятники) без згоди автора чи право власника при його житті і 70 років після смерті. Це стримує не лише розвиток Вікіпедії, але й туристичний потенціал України, шкодить економіці.
 5. Відсутність в законодавстві України «відсоткової благодійності» (коли при сплаті податку на доходи, кожна фізична особа може вказати державі, на яку громадську організацію спрямувати 1% (як у Польщі) чи 2% (як у Румунії) від суми утриманого державою податку.
 6. Неналежне розуміння потреби і суспільної користі від передачі інформації у вільне використання (на умовах вільних ліцензій), особливо інформації, створеної державними установами  за загальнонародні кошти, інформації про музейні експонати
 7. Недовикористання можливостей заявок на міжнародні і внутрішні гранти
 8. Відсутність в суспільстві традицій благодійності і довіри до отримувачів благодійної допомоги, як наслідок, недостатня інституційна спроможність ГО «Вікімедіа Україна»
 9. Недовикористання можливостей використання Вікіпедії в навчальному процесі (задавання студентам написання статей до Вікіпедії замість написання рефератів)
 10. Недостатнє проникнення Інтернету.

About Юрій Пероганич

1961 року народження, громадський діяч в ІТ, освіті, культурі https://fb.com/perohanych, +380 67 505 1201
Опубліковано у Аналітика. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s