Основні чинники успіху:
- Висока спроможність україномовного населення планети творити інтелектуальний продукт, пасіонарність україномовного населення,
- Стабільна спільнота дуже активних учасників – які роблять більше 100 редагувань щомісяця (129 в грудні 2012 проти 126 в грудні 2011) і активних учасників – які роблять більше 5 редагувань щомісяця (850 в грудні 2012 проти 696 в грудні 2011)
- Наявність наукових, науково-популярних, енциклопедичних та інших друкованих та електронних видань українською мовою
- Діяльність ГО «Вікімедіа Україна» з розвитку спільноти редакторів: конференції, експедиції, вишколи, конкурси, друкована продукція, співпраця з вишами, у проекті –БоГеМА (співпраця з бібліотеками, галереями, музеями, архівами)
- Увага масмедій до Вікіпедії і діяльності ГО «Вікімедіа Україна»
- Міжнародна підтримка – гранти для ГО «Вікімедіа Україна» від Фонду Вікімедіа, Вікімедіа Польща, Вікімедіа Франція
- Пожертви для Вікіпедії (через ГО «Вікімедіа Україна») – одиничні випадки: Фонд Богдана Гаврилишина, Асоціація благодійників України, пожертви окремих людей
- Підтримка громадянського суспільства (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничні випадки: Академія наук вищої школи, Лісівнича академія наук
- Державна підтримка (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничний випадок: Інститут історії України Національної академії наук
- Швидке зростання проникнення в Україні Інтернету
Основні виклики і проблеми:
- Нерозуміння значною частиною комп’ютерно грамотних людей що у Вікіпедії можна легко редагувати існуючі і створювати нові статті. Психологічний бар’єр (даремна боязнь щось зіпсувати та недооцінка власної компетенції і здібностей).
- Повільне зростання спільноти дуже активних і активних редакторів. Це помітно в порівнянні зі значно вищими темпами зростання проникнення в Україні Інтернету.
- Державна політика, спрямована на звуження сфери вживання української мови. З території України лише 51,1% всіх правок Вікіпедій, це правки української Вікіпедії, ще 40,4% – це правки російської, 6,4% – англійської, 1,1% – польської і 1,0 – всіх інших Вікіпедій.
Для порівняння, з території Росії, 90,8% всіх правок, це правки російської Вікіпедії, 5,3% – англійської, 0,7% – італійської, і по 0,4 татарської, німецької та української.
З території Польщі 86,1% всіх правок, це правки польської Вікіпедії, 7,8% – англійської і по 0,9% – німецької, французької, російської та української - Заборона в законодавстві України «Вільної панорами», тобто права фотографувати і вільно публікувати розташовані в публічних місцях твори архітектури (будівлі) і скульптури (пам’ятники) без згоди автора чи право власника при його житті і 70 років після смерті. Це стримує не лише розвиток Вікіпедії, але й туристичний потенціал України, шкодить економіці.
- Відсутність в законодавстві України «відсоткової благодійності» (коли при сплаті податку на доходи, кожна фізична особа може вказати державі, на яку громадську організацію спрямувати 1% (як у Польщі) чи 2% (як у Румунії) від суми утриманого державою податку.
- Неналежне розуміння потреби і суспільної користі від передачі інформації у вільне використання (на умовах вільних ліцензій), особливо інформації, створеної державними установами за загальнонародні кошти, інформації про музейні експонати
- Недовикористання можливостей заявок на міжнародні і внутрішні гранти
- Відсутність в суспільстві традицій благодійності і довіри до отримувачів благодійної допомоги, як наслідок, недостатня інституційна спроможність ГО «Вікімедіа Україна»
- Недовикористання можливостей використання Вікіпедії в навчальному процесі (задавання студентам написання статей до Вікіпедії замість написання рефератів)
- Недостатнє проникнення Інтернету.