Нові законодавчі ініціативи у сфері Інтернету загрожують Вікіпедії

Заява ГО «Вікімедіа Україна» щодо загроз блокування сайтів за порушення авторських прав без рішення суду, що є суттю законодавчих ініціатив Державної служби інтелектуальної власності України.

Нові законодавчі ініціативи загрожують Інтернету в Україні і Вікіпедії, зокрема

Громадська організація «Вікімедіа Україна» заявляє про свою глибоку стурбованість тими змінами до законодавства, які запропонувала Державна служба інтелектуальної власності України у Проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет».

Стурбованість викликає той факт, що пропоновані зміни покладають на сервісні служби, які надають послуги з розміщення веб-сайтів, зобов’язання блокувати доступ до них без необхідності доведення порушення авторських прав у суді. Підставою для такого блокування, згідно з запропонованими змінами, буде лише заява щодо порушення авторських прав на веб-сайті, що надійшла у сервісну службу, якщо протягом трьох днів власник веб-сайту не надав письмової відповіді на цю заяву. При цьому достовірність інформації, викладеної заявником у заяві, не перевіряється, і достатньо нотаріально засвідченого скріншоту такої веб-сторінки.

«Подібні норми створюють небезпеку зловживання використання таких процедур особами, які можуть бути недостатньо обізнаними у законах про авторське право, зокрема щодо вільних ліцензій, або мати на меті заблокувати доступ до певного веб-ресурсу. Невизначеність поняття “власник веб-сайту” та вимога використання цифрового підпису або завірення нотаріусом фізичного підпису особи створює реальні загрози для функціонування Інтернет-спільнот, які працюють за принципом добровільної участі людей у наповненні, підтриманні й організації роботи веб-сайту. Яскравим прикладом такої Інтернет-спільноти є вільна енциклопедія Вікіпедія, в якій працюють над її наповненням та стежать за дотриманням правил, зокрема і авторського права, волонтери, що роблять це на добровільних засадах», – прокоментував нові законодавчі ініціативи член Правління ГО «Вікімедіа Україна» Юрій Булка.

Будь-який користувач може сам розмістити у Вікіпедії інформацію, що порушує авторські права, написати скаргу на такий вміст із нотаріально завіреним скріншотом, і вимагати припинення доступу до найпопулярнішого енциклопедичного ресурсу. Спільнота онлайн-енциклопедії Вікіпедія, яка працює на засадах вільних ліцензій, і яку може редагувати кожен, хто має доступ до Інтернету, докладає багато зусиль для забезпечення дотримання авторських прав. настанови щодо яких є офіційним правилом Вікіпедії. Але адміністратори Вікіпедії не несуть відповідальності за вміст, який розміщують користувачі, хоча й невпинно працюють над вилученням вмісту, що суперечить правилам.

Більше того, будь-який ресурс можна буде заблокувати, якщо на ньому буде посилання на сайт, де розміщені матеріали, що порушують авторські права. Тому пропоновані зміни можуть створити реальні перепони для функціонування Вікіпедії, сторінки української мовної версії якої переглядають близько 80 млн. разів на місяць.

Член Правління ГО «Вікімедіа Україна», юрист Левон Азізян зазначив, що не виключаються загрози тиску на адміністраторів та редакторів української Вікіпедії з боку зацікавлених осіб з метою вилучення невигідної для них інформації з вільної енциклопедії Вікіпедія під приводом, начебто, порушення авторських прав за умов, коли доведення фактичної наявності цього порушення не вимагається пропонованим Законом, а реакція з боку «власника веб-сайту» є обов’язковою.

Вікіпедія діє згідно з принципом нейтральної точки зору і якість статей залежить від практичної можливості перевірити подану у них інформацію за посиланнями на джерела. Особи, зацікавлені в порушенні цього принципу в тій чи іншій статті, можуть скористаються можливістю блокування веб-ресурсів, на які посилається стаття, і ускладнити перевірку інформації читачем. Такі  положення законопроекту можуть створити умови викривлення інформації та є прямою загрозою для свободи слова.

«Ми вимагаємо в жодному разі не приймати пропоновані зміни у такій редакції. Доцільним є проведення довготривалого, широкого, багатостороннього та об’єктивного громадського обговорення за участі експертів із усіх ключових сфер з метою усунення всіх недоліків і прогалин, існування яких може дати можливість для будь-яких, навіть найменших, зловживань або перешкоджань законній діяльності громадян у мережі Інтернет та обмежень свободи слова», – підсумував Юрій Булка.

Прес-служба ГО «Вікімедіа Україна»

Опубліковано у Прес-релізи | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Нові законодавчі ініціативи у сфері Інтернету загрожують Вікіпедії

  1. Святослав коментує:

    Треба створити свою групу з волонтерів інтернету для прикладу і створити рівні умови для закриття всіх державних, банківських і телевізійних операторів оскільки вони обов’язковому порядку мусять декларувати авторські права згідно цього закону на кожен ними створений чи використаний ними документ, який має інші і не призначені до цього авторські права. Заборонити трансляцію і закрити сайти служби авторської інтелектуальної власності оскільки вони самі не мають нотаріального дозволу від кожного учасника інтернету, також закрити і сайти з рекламою оскільки ті не мають такої домовленості особисто нотаріально завіреного дозволу від кожного користувача і не сплачують кожному користувачу за той час, що користувач використовує на читання або перегляд реклами! В судовому порядку притягнути до відповідальності авторів цього недолугого закону, державну службу інтелектуальної власності. як порушників Прав і Свобод Людини, які узурпують державну владу з метою збагачення і установлення корупції в інтернеті! Така моя думка! А ще приходить думка, що авторам такого нікчемного закону кортить скорше вийти на пенсію, або у інший спосіб укоротити собі і іншим життя! Най краще подумають про свою душу, чи вона вже їм не належить? То нехай подумають за своїх дітей і онуків, може так статися, що і у них відберуть права і свободи, за що вони і “подякують” своїм безмозким родичам!В історії людства так було і не один раз! Хто був багатий той ставав бідним. або разом зі своєю родиною ставав мертвим, а бідна голота, невігласи і виродки посідали на троні!

    Подобається

  2. Сповіщення: Маразм крепчает: Украина вводит ноториальное заверение распечатки вебсайтов и блокирование сайтов « Домик Миа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s