Джиммі Вейлз: Це не наше завдання давати визначення Путіну – ху*ло він чи ні

Джимбо Вейлз на зустрічі з українськими вікіпедистами, Київ 11 вересня 2014. Фото – Anntinomy. Ліцензія CC BY-SA 4.0

11 вересня засновник Вікіпедії Джимбо Вейлз відвідав Київ. Основною метою візиту була участь у форумі YES, яка цього року через окупацію Криму проводиться не в Ялті, а в Києві. В ході візиту він провів зустріч з українськими вікіпедистами в галереї Пінчука PinchukArtCentre, а також поспілкувався з журналістами.

Пропонуємо Вашій увазі інтерв’ю з Джиммі Вейлзом журналіста Української правди Галини Титиш, яке з невідомих нам причин опубліковано іноземною мовою. Переклад – автора публікації.  

 •   -Вікіпедія — не політична платформа, але, тим не менше, політика знаходить там віддзеркалення. Наприклад, одна і та ж інформація на різних мовах подається по-різному — українська та російська версії різні. Що ви робите, щоб зменшувати пропаганду через Вікіпедію ?

-Ми відкрита платформа для діалогу та дебатів. Але одна з основних цінностей Вікіпедії — це надійні джерела.

Ті, хто пише статті, не повинні привносити власні думки й аргументи на ці дебати. У публікаціях повинні відображатися багато джерел.

Питання в тому, що джерела з Росії дуже відрізняються від джерел всього іншого світу. І ми повинні забезпечити, щоб люди мали багатовимірну перспективу та бачили всі сторони.

 • Вчора ми порівнювали у Вікіпедії інформацію про російсько-українському конфлікті. Те, що написано російською мовою, сильно відрізняється від того, що написано українською або англійською. Так що питання щодо російської версії Вікіпедії. Як все-таки мінімізувати вплив пропаганди ? Адже головне все-таки достовірність інформації.

-Ми вже багато разів бачили таке в світі, де є люди з різних мовних груп, що мають доступ до різної інформації, що мають різні погляди.

Ось, наприклад, смішний приклад з минулого. На ранніх стадіях Вікіпедії, коли англомовна людина питала: “Хто винайшов літак?”, Англійська Вікіпедія відповідала: “Брати Райт”.

У французької Вікіпедії теж була відповідь на це питання – в ній розповідалося про піонера авіації бразильця Сантосі-Дюмон, який жив у Франції.

А насправді все набагато складніше: багато чого відбувалося в підготовці до першого польоту літака, є дуже багато різних відповідей.

Наприклад, брати Райт полетіли на простому планері, але вони не злітали вгору. А бразилець перший злетів, що і відрізняє його літак від планера. Сьогодні, якщо ви прочитаєте в Вікіпедії історію про авіацію, то ви знайдете в цій статті і історію про братів Райт, і історію інших піонерів авіації. Тому, питання між редакторами вже обговорені, вироблений певний загальний погляд.

Коли, наприклад, мова йде про острови, які є предметом суперечки між Японією та Кореєю, то, звичайно, корейська стаття відрізнятиметься від японської.

Я якось розмовляв з головою парламенту Литви про одну битву між литовцями та поляками минулого століття. Він розповів, що статті в литовській та польській Вікіпедії — давали різні погляди на цю подію. Але в англомовній версії Вікіпедії була опублікована стаття з більш-менш зваженою позицією.

Отже, в короткостроковій перспективі нас це не дивує. І я сподіваюся, що нині буде продовжуватися недовго.

Вчора я зустрічався з вікіпедистами в Києві. Тут є невелика спільнота, людей 20 активних редакторів (насправді більше 100, але на зустріч змогли прийти близько 20 – прим. пер.).

Я запропонував їм працювати з російськими редакторами та налагоджувати постійний діалог щодо гострих питань. Нам потрібно визнати, що є суперечності в сприйнятті подій на Україні, і потрібно пояснювати один одному. Навіть для повного розуміння картини, потрібно знати, що думають росіяни та російський уряд. Якщо ви цього не знаєте, то ви не зрозумієте всієї історії.

 • -В Україні є популярне гасло, який звучить як “Путін — хуйло “. Стаття про виникнення цієї фрази та пісні — одна з найпопулярніших у Вікіпедії. Якщо Путін звернеться до вас або ваших редакторів, сказавши: “Ця стаття з моїм згадуванням не годиться, оскільки я — НЕ хуйло “, що ви відповісте ?

– (Сміється) Ну, це не завдання Вікіпедії давати визначення Путіну — хуйло чи ні. Але, якщо це знаменитий вислів, що гуляє в інтернеті, використовується на плакатах, тоді це частина певного культурного обігу, і ми повинні пояснити, звідки взялася ця фраза і хто її популяризував.

Ми, звичайно, не знищимо статтю. Але ми зробимо все, щоб вона була нейтральною, виключно довідковою.

 • -Ви зустрічалися з редакторами української версії Вікіпедії. Як в очах засновника виглядає україномовна версія?

-Українську мову придушували в радянські часи. Тому редактори дуже пристрасно ставляться до своєї рідної мови. Таку ситуацію ми відзначаємо і в інших країнах – Казахстані, Естонії. І каталонці та баски хочуть, щоб Вікіпедія була рідною мовою.

Я бачу в українській Вікіпедії багато пристрасті. Це важливо, оскільки українці розуміють, як важливо мати Вікіпедію власною мовою.

Джимбо Вейлз і Інна Костенко, сестра загиблого Вікіпедиста на церемонії нагородження званням “Вікіпедист року”, Київ, 2014. Фото – Ліонкінг, ліцензія – CC BY-SA 4.0

 • Український вікіпедист Ігор Костенко, що загинув як герой ” Небесної сотні “, став найкращим автором Вікіпедії 2014 року. Як ви дізналися про нього?

-Коли його вбили, це був шок для всієї нашої спільноти вікіпедистів. Він не був одним із найзнаменитіших вікіпедистів, але його дуже добре знали в українській спільноті.

його тексти були еклектичними на різні теми — він писав про різні речі, деякі несерйозно, деякі серйозні. Словом, типовий вікіпедист.

Нашою спільнотою новина про його смерть рознеслася дуже швидко. Люди були шоковані.

Я думаю, багато хто подумав в той момент: “Він був на демонстрації і його вбили. Таке могло бути і зі мною”.

 • -Ви читали статтю у Вікіпедії про ситуацію в Україні і ви, мабуть, стежили за новинами. Яка у вас складається картина ? Стаття в Вікіпедії відповідає тому, що ви побачили тут ?

-Так, у мене, звичайно, є певна картина. Перед вильотом в Україну я читав кілька різних статей. Але, переважно, це була біографія президента Порошенко. В останній раз, коли я перевіряв (англійською, звичайно, я не можу читати українською або російською), мені здається, що вона (стаття про конфлікт — ред) достатньо комплексна-дає уявлення про розвиток конфлікту крок за кроком.

Вікіпедія завжди відображає ті джерела, до яких ми маємо доступ. І це цікаво, оскільки зараз в Росії ви бачите, що джерела, які доступні російськомовним людям, знаходяться під великим ступенем контролю.

І цей ступінь контролю сильніший, ніж будь-коли. Тим не менш, вікіпедисти — найчастіше добре освічені люди з широким колом спілкування, багато хто знає англійську.

 • -Ось в березня 2014 статья про Київську Русь була перейменована в Давньоруська держава. Це така тема для нас політично вельми болюча.

-Я думаю, що найважливіше — це мати відкриту дискусію на сторінці зі статтею, треба обговорити джерела якомога ширше і без емоцій. Звичайно, це історія, усталена., Їй більше 500-1000 років, ми не відкриваємо її заново.

Найголовніше, на мою думку — це налагодити діалог між українськими вікіпедистами та російськими вікіпедистами, тоді вони знайдуть консенсус. Звичайно, ці обговорення можуть бути емоційними та важкими. Але коли є дискусія, обов’язково зав’язуються зв’язку між людьми.

Ми хочемо ділитися знаннями і не хочемо, щоб нас використовували для вирішення політичних питань.

 • -А вам доводилося спілкуватися з російськими редакторами ? ви випадково не каже їм: “Вибачте, не можна спотворювати історію. Давайте все ж працювати в площині фактів ” ?

-Я знаю досить багато людей з російської Вікіпедії. Це така ж спільнота, як і всі інші. Вони дуже хочуть, щоб їх Вікіпедія була правильною і, думаю, вони багато розуміють.

Але, звичайно, в їх спільноті відбуваються внутрішні обговорення, внутрішні діалоги. І це все вимагає певного часу.

Я був би дуже розчарований, якби дізнався, що їм байдужа нейтральність. Упевнений, що серйозні вікіпедисти піклуються про це. І я сподіваюся, найближчим часом, якомога швидше побачити свідомі зусилля до великомасштабного діалогу між українськими та російськими вікіпедистами.

Я розумію, що зараз дуже важкий час. Я думаю, про те, щоб організувати зустріч для вікіпедистів Росії та України.

Можливо, я навіть надам їм місце для зустрічі і виступлю модератором на такій зустрічі.

 • -Щодо надійності інформації. Чи є у вас дані про те, яка версія Вікіпедії найбільш достовірна ? Ви проводите дослідження з цього питання?

-Досить важко порівнювати різні версії Вікіпедії, оскільки не всі європейці говорять на декількох мовах.

Але за загальним визнанням поки найбільш комплексною вважається англомовна Вікіпедія.

Німецька Вікіпедія теж має репутацію надійної, що стосується достовірності.

Ви ж знаєте, німці не дозволяють легковажного ставлення до фактів. Хоча німецька версія за кількістю статей менше англійської. Тим не менш, обидві — в топі.

Деякий час тому мене турбувала версія на фарсі, оскільки тоді у них проходили вибори, було багато хвилювань, стрільби. Я попросив знайомого, для якого англійська та фарсі-обидва рідні мови, перевкласти статтю з фарсі на англійську про заворушення.

Стаття на фарсі була дуже схожа на англомовну версію. Вона була фактологічна, не ставала на бік уряду або його супротивників, але вона була набагато коротша за англомовну версію. Це пояснюється тим, що у них маленька спільнота вікіпедистів.

І їм просто не вистачає сил для того, щоб робити докладніші матеріали. Думаю, що приблизно таке відбувається і з українською та російською версіями. З природних причин українські статті коротше. У Росії набагато більше людей над цим працюють.

 • -До речі, про заворушення. Коли ви знаєте, що десь виникає конфлікт, чи консультуєте ви редакторів, про те, як не стати жертвою маніпуляції ?

-Так, у нас завжди є адміністратори, які постійно відстежують такі питання. І ми завжди напоготові.

Коли починається передвиборчий період в США, ми набагато уважніше пильнуємо статті, оскільки починають писати і прихильники, і противники тих чи інших політичних сил.

Ми зустрічаємося і попереджаємо їх, щоб використовували нейтральну мову та надійні джерела. Коли мова йде також про певні складні ідеї, немає простої формули, потрібно про це думати та обговорювати, створювати якісь загальні підходи.

 • -Вашому дітищу вже більше 10 років. Чи були у вас причини для невдоволення Вікіпедією ?

-Я б сказав, що я патологічний оптиміст (сміється). Недавно я отримав електронного листа, в якому було сказано, що російська Вікіпедія — це остання надія для російських читачів отримати об’єктивну інформацію.

Можливо, це перебільшення. Але я гадаю, що жодне інше джерело в Росії, крім Вікіпедії, не розкаже вам, що говорить про це New York Times.

Звичайно, я нервую, коли у нас трапляються помилки, коли, наприклад, ми розміщуємо якусь дуже упереджену інформацію або заяву. Я тоді скучаю. Але я все одно залишаюся впевненим, що відбувається прогрес.

 • Зі статті Вікіпедії ми дізналися про те, що ви вийшли зі складу журі німецької премії ” Квадрига “, оскільки там повинні були нагородити Володимира Путіна. Розкажіть, що це було?

-У мене було дві причини вийти зі складу журі. Перша — премія була в галузі прав людини. Я думаю, що Путін тут зовсім не підходить як лауреат.

А ще була внутрішня проблема. Я вперше почув про нагородження Путіна, коли про це оголосили публічно. А я мав бути в складі журі, і ніхто не консультувався зі мною, все це було сфальсифіковано. Також зі складу журі вийшов Пітер Гебріел, з яким теж ніхто не радився.

Нас обурило те, що ми як члени журі взагалі не були причетні до обговорення.

 • Чи є Вікіпедія лакмусовим папірцем інтелектуального рівня тієї чи іншої країни, рівня освіти?

-Розвиток Вікіпедії повідомляє навіть більше не про рівень освіти, а про рівень життя. Кількість людей, що говорять хінді, можливо, 250 мільйонів, але Вікіпедія хінді достатньо маленька, оскільки багато людей, які розмовляють хінді, не мають комп’ютерів, не мають широкосмугового інтернету, вони бідні.

Вікіпедія дуже популярна в північноєвропейських країнах. Я жартую, що там холодно, от вони й сидять по домівках та друкують статті. А ось італійці навпаки — багато гуляють.

 • Коли ви бачите, наскільки розвинена Українська Вікіпедія, який висновок ви робите про Україну як країну?

-Я б сказав, що українська Вікіпедія — це потужна мовна версія, порівняно з населенням та рівнем добробуту. Частково оскільки є така пристрасть до української мови, є пристрасть до національної культури та ідентифікації.

 • -Коли ви почали Вікіпедію, рівень розвитку інтернету та соціальних медіа дуже відрізнявся від того, яким він є зараз. Як ви плануєте його розвивати в нинішніх умовах, з ким будете конкурувати ?

-Коли ми починали, насправді інших конкурентів не було. Ми були піонерами. Ми – спільнота не так багато думали про конкуренцію, позиціонуванні на ринку. Ми просто любимо енциклопедії. Знаєте, ми не думаємо в термінах “виграв-програв “, і якщо хтось зробить найкращий проект, ми будемо дуже раді.

 • -Цікаво дізнатися від вас як від експерта, що станеться з новими медіа в найближчі 5-10 років? Чого нам очікувати?

-Мене завжди про це запитують, і я завжди відповідаю: “Якби я знав, я б пішов та зробив це” (сміється). Важлива складова — це все більший розвиток мобільних пристроїв, все більше людей використовують планшети, мобільні телефони.

Багато хто говорить, що протягом 25 років люди в Африці зможуть користуватися інтернетом. Але насправді це відбудеться набагато раніше.

У мене, наприклад, зараз телефон з Африки, це android-смартфон китайського виробництва, який коштує менше 50 доларів. Найдешевший смартфон, який я бачив — 41 долар. І таких телефонів в Африці зараз мільйони, там зв’язок 3G і широкосмуговий інтернет. Мільярд користувачів з’явиться набагато швидше, ніж ми очікуємо.

Африканці роблять в мережі зараз все те, що роблять люди на інших континентах. Вони починають знати та розуміти більше. Але навіть у моїй країні буває так, що частина міста має хороші соціальні послуги, а частина — немає, і це потрібно змінювати.

 • -Ми часто дискутуємо щодо інформації, знань та кліпового мислення. Деякі кажуть, що Вікіпедія робить людей ледачими, вони просто йдуть на її сторіночку і не обтяжують себе пошуком знань. Стає більше та більше інформації, але менше та менше справжніх знань.

-Я думаю, це не так. Все можуть подивитися у Вікіпедії та дізнатися відповіді на загальні питання, але вам доведеться докласти чимало зусиль, щоб дізнатися більше.

Подивіться, як люди використовують Вікіпедію. От ви читаєте роман, і дія відбувається під час Другої світової війни, йде знаменита битва на Курській дузі. Наприклад, ви думаєте: “Я-то про це пам’ятаю, але не дуже добре “. Йдете у Вікіпедію, читаєте хорошу статтю. Повертаєтеся до роману та розумієте тепер, перед чим стояли солдати, якими були стратегічні цілі, які будуть результати.

Отже, тепер ви краще розумієте цей роман, бо отримали певні знання з Вікіпедії.

А ось ще приклад. Я хочу, щоб ви написали докторську дисертацію про битву на дузі. Тут вам вже Вікіпедія не допоможе. Для звичайних знань загального рівня Вікіпедія просто незамінна.

 • -А ви самі часто редагуєте статті?

-Я майже кожний день залажу у Вікіпедію, але переважно працюю зі спільнотами з редакційної політики, з програмного забезпечення.

Але час від часу я і редагую. Наприклад, зараз мій проект — це жінки-письменниці, романістки. Оскільки у нас є дисбаланс за статевою ознакою — навіть відомих лауреаток читають менше, ніж чоловіків.

Ось я вирішив піти в область опису жінок-романісток та досліджувати, як залучити більше людей до цієї сфери. У мене в браузері є вихід на це. Я намагаюся постійно знаходити такі дрібниці, які можна поліпшити.

 • -Який бюджет у Вікіпедії ? Хто найбільше жертвує ?

-Бюджет минулого року був близько 50 мільйонів доларів. Цього року буде приблизно 65 мільйонів. Враховуючи, що це у нас п’ятий за популярністю сайт в світі, це достатньо скромний бюджет.

Всі наші фінансові звіти публікуються онлайн. Багато грошей іде на підтримку роботи серверів і, звичайно, на зарплату інженерам, які про це піклуються, на розробку програмного забезпечення, це теж програмісти.

Крім того, у нас є певна управлінська, офісна діяльність, юридичні консультації, комунікації. Ми також даємо гроші місцевим спільнотам у всьому світі.

Мені якось сказали, що Вікіпедія популярніша, ніж, 20-ти найпопулярніших газет разом узятих.

Джерело: http://life.pravda.com.ua/person/2014/09/15/180349/

Опубліковано у Публічні заходи, Спілкування з масмедіа | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Джиммі Вейлз: Це не наше завдання давати визначення Путіну – ху*ло він чи ні

 1. Юрій Пероганич коментує:

  Дякую, Андрію, за переклад!

  Подобається

 2. Сповіщення: Джиммі Вейлз: Це не наше завдання давати визначення Путіну – ху*ло він чи ні | Інтерв'ю з України

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s