Українська церква — у десятці найкращих фото пам’яток Канади!

У рамках найбільшого міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» оголошено десятку найкращих фото пам’яток Канади. Вперше за весь час проведення конкурсу до числа найкращих увійшло фото пам’ятки, пов’язаної з українською діаспорою, — української церкви в селищі Сматс (Саскачеван).

Українська греко-католицька церква святого Івана Хрестителя

Українська греко-католицька церква святого Івана Хрестителя в селищі Сматс (Саскачеван)
Автор фото — Джордж Рід. Ліцензія CC-BY-SA-3.0, з Wikimedia Commons

Церква святого Івана Хрестителя розташована в селищі Сматс (Smuts) у cільському муніципалітеті Грант, за 45 кілометрів від міста Саскатун, провінція Саскачеван. Саме тут, у преріях центральної Канади, проживає найбільша українська діаспора в Канаді, яка займає чільне місце в культурі регіону.

Перші українські переселенці прибули в Сматс 1900 року з Борщева і збудували на новому місці церкву, яка згоріла в 1925 році. Того ж року на заміну згорілій була збудована сучасна одноповерхова дерев’яна церква з дзвіницею, яка 1955 року була перенесена на вершину пагорба над селищем. Ця церква і до сьогодні залишається центром життя української громади та символізує силу греко-католицизму в регіоні. 1985 року вона отримала статус пам’ятки місцевого значення завдяки своїй виразній архітектурі, притаманній для східних церков та своєму значенню для української громади. Окрім неї, в навколишній місцині є ще дві українські церкви, одна з яких теж греко-католицька, а інша — православна.

Автор цього фото Джордж Генрі Рід (George Henry Read) люб’язно погодився розповісти про себе і про своє фото. Сам він родом з Південної Африки, де він здобув фах геолога та протягом 12 років займався дослідженням алмазів. З 1997 року він живе в Канаді, де працює над проектом з видобутку алмазів Star-Orion South Diamond Project у провінції Саскачеван і по роботі часто буває в Саскатуні. Хоч Джордж і не має українського коріння, певний зв’язок з Україною в нього є — його син наразі зустрічається з канадською українкою.

Джордж Рід поділився історією цього фото та своїми враженнями:

Хоч я й працюю геологом-дослідником алмазів, мої хобі — це фотографування та спостереження за птахами, і зазвичай я поєдную їх та роблю кілька світлин птахів. 28 серпня по обіді я поїхав на північний схід від Саскатуна 41-ю трасою до невеличких фермерських поселень Абердін та Вакау. Я прочитав про конкурс «Вікі любить пам’ятки» та планував зробити кілька фото української греко-католицької церкви Святого Івана Хрестителя в маленькому селищі Сматс, яке розташоване за 1 кілометр на схід від цієї траси та за 56 кілометрів на північний схід від Саскатуна.

З заходу наближалася літня гроза, і освітлення при наближенні шторму було особливо гарним. Я зробив фото цієї церкви з 16:40 до 17:00, після чого я поїхав на захід на паром через річку Південний Саскачеван і назад трасою 11 до Саскатуна. У цей час гроза з заходу наближалася, і навколо значно потемнішало.

Мені дуже подобається архітектурний стиль цих українських церков, і я вирішив, що церква в Сматсі виглядатиме особливому в післяобідньому передгрозовому світлі. На жаль, Сматс — майже вимерле поселення, і схоже, жилий лише один будинок навпроти церкви. Церква підтримується в гарному стані, але я не заходив усередину.

З усією десяткою найкращих фото пам’яток Канади можна ознайомитися на сайті конкурсу «Вікі любить пам’ятки».

Опубліковано у Конкурси, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s