Розпочався тиждень архітектури

«Муза Архітектури». Джованні Баттіста Лоренці [1] © sailko, CC-BY-SA 3.0

До 4 лютого 2015 року в україномовному розділі Вікіпедії триватиме тиждень архітектури. Цей вікітиждень має на меті продовжити роботу з розширення мистецької тематики. Не так давно успішно пройшов тиждень образотворчого мистецтва, під час якого було створено більше 300 статей про художні напрямки, визначних митців різних епох та про окремі художні твори. А тепер користувачів Вікіпедії, які цікавляться мистецтвом чи мають про мистецтво фахові знання, запрошено попрацювати над статтями про архітектуру.

Актуальність саме такого тижня співпраці можна вбачати зокрема в тому, що чимало пам’яток в Україні та й у світі перебувають не в найкращому стані, й знання про них сприятиме усвідомленню цінності таких об’єктів для культури загалом та необхідності їхнього збереження. Багато ще роботи є над статтями про видатні споруди, занесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, а також до українських списків пам’яток архітектури.

Загалом статті про мистецтво мають популярність як серед читачів, так і серед дописувачів. Чимало таких статей належать до надпопулярних, чимало з них одержали статус доброї або вибраної.

Олександр Тагаєв, культуролог за освітою, вважає, що «(…) з точки зору культури найбільш важливим мистецтвом є архітектура. Адже архітектурна споруда належить не лише її творцям, вона постійно має якихось глядачів. ЇЇ не можна сховати в книжковій шафі чи повісити на стіні. Не потрібно платівок чи відтворювальних пристроїв, щоб її побачити. Серед видів мистецтва вона найважливіша для повсякденного життя людей і держави. Все відбувається всередині якихось будівель, в тому числі пов’язане з іншими видами мистецтва». І саме заради архітектури він подорожує новими містами.

Звичайно ж, що йдеться про статті не лише про минуле, але й про сьогоднення, й тут ще чимало роботи для вікіпедистів. Так, в українській Вікіпедії досі замало статей про лауреатів Прітцкерівської премії, яка вважається своєрідним «Нобелем» в царині архітектури. Цікавими були б також нові статті про архітектурні школи й напрямки, неохопленими залишаються багато важливих фахових термінів. Олександр зазначає, що «архітектура має дуже багату термінологію і коли ми пишемо про якусь будівлю, детально описуємо її елементи, то словник цієї статті виходить багатшим, ніж у багатьох інших галузях. Мені взагалі щось проблематично знайти людей, з якими можна було б поспілкуватись гарною українською мовою, а тим більше про якісь піднесені складні речі. А робити якісь гарні описи, постійно мати справу з українською мовою, приносить мені естетичне задоволення. Коли пишу статті про якісь архітектурні елементи, я ніби заново проживаю щось подібне, побачене в дійсності раніше. Я тут одночасно і письменник, і читач».

Уявіть світ, у якому кожна людина на планеті має вільний доступ до усіх знань людства. Це те, що ми й робимо. [2]

Щоб допомогти тим, хто ще не визначився із темою до написання, створено перелік статей до створення. Якщо складно писати одразу самотужки, можна спершу спробувати себе у перекладі з інших мовних розділів. Або просто поліпшити наявні статті. Можна скористатися посібником із редагування Вікіпедії.

Олександр також думає, що писати статті корисно для свого власного розвитку: «(…) Пишучи статтю про архітектуру, я дізнаюсь про щось нове для себе. Взагалі я великий скептик стосовно нашої системи освіти, а написання статей до української Вікіпедії мені здається незрівнянно кориснішим. За цих п’ять місяців, що я пишу статті до Вікіпедії, я взнав набагато більше, ніж з обидвох моїх вищих освіт і півтисячі прочитаних книжок. Писати Вікіпедію дуже легко. Для цього навіть не обов’язково створювати нові статті, а можна виправляти якісь помилки. Можна перекладати статті з інших мов. Кожна дія щось додає до розуміння Вікіпедії й назавжди тут залишається. Я можу потім легко повернутися до своїх статей про архітектуру, щось туди дописати, виправити помилки, краще запам’ятати термінологію. Можу написати статтю за створеним мною червоним гіперпосиланням (тобто посиланням на статтю, якої ще нема — прим. ред.) і згодом передивлятись ланцюг таких червоних гіперпосилань, тощо. Це все поглиблює світогляд, розширює картину світу. Я уявляю собі Вікіпедію як багатовимірну поверхню, яка складається з червоних посилань. І кожен раз, коли я роблю це посилання синім, я розсуваю межі Вікіпедії. Це також ніби як архітектура власного світогляду». На його думку, особливо варто звернути увагу на можливість вільного редагування Вікіпедії, адже «(…) на папері ви не можете виправити свої та чужі помилки, незграбності граматичних конструкцій, неточності в перекладі термінології тощо. Тут (у Вікіпедії — прим. ред.) ви можете зробити текст майже ідеальним».

Тиждень архітектури розпочався тільки вчора, а вже створено більше десяти статей. Приєднуйтеся до процесу творіння. Це цікаво і корисно. Не варто лякатися невідомого. Адже все починається із малого — джерела, кроку, камінця…

[1] «Муза Архітектури» — статуя роботи Джованні Баттіста Лоренці, один із елементів гробниці Мікеланджело Буонарроті, італійського скульптора, художника, архітектора, поета й інженера. На гробниці Майстра символічно зображено три засмучені його смертю музи — Скульптуру, Живопис та Архітектуру.

[2] Цитата Джиммі Вейлза, засновника Вікіпедії. Ці слова стали лозунгом для вікіпедистів у всьому світі. Мотто, що мотивує.

Опубліковано у Вікітижні. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s