Новини Вікімедіа, травень 2015


Ознайомтеся з основними новинами блогу Вікімедіа за травень 2015 р.

  1. Познайомтесь з отримувачами гранту Inspire, що працюють над збільшенням гендерної різноманітності у Вікімедіа
  2. Темна сторона комедії: Джон Олівер просить ТБ-глядачів вчиняти вандалізм над статтями Вікіпедії про політиків США
  3. Збір коштів в форматі «зроблено в Німеччині»: досвід, отриманий Вікімедіа Німеччина
  4. Редагування узбецької Вікіпедії: Камарнісо Врандечік
  5. Перша конференція ВікіАрабія збирає вікіпедистів в Тунісі для налагодження зв’язків та обміну досвідом
  6. Вікіманія та відмінності між онлайн та оффлайн культурами

 

Познайомтесь з отримувачами гранту Inspire, що працюють над збільшенням гендерної різноманітності у Вікімедіа

Logo
Графіка блогу Inspire. Logo by Vpseudo, CC BY-SA 4.0.

Фонд Вікімедіа оголосив нову групу одержувачів грантів, які працюють для підвищення гендерної різноманітності в проектах Вікімедіа. На початку березня було оголошено кампанію Inspire, ініціативу створення нових ідей, спрямованих на зменшення гендерного розриву Вікімедіа. Тепер Фонд виконує прийняте зобов’язання профінансувати першу групу з 16 нових проектів, які народилися з кампанії.

Деякі з цих проектів будуть направлені на організацію заходів. Ці проекти будуть використовувати соціальні та професійні спільноти, інститути та партнерства для підвищення матеріалів про жінок у Вікіпедії. Між тим, дві науково-дослідні ініціативи будуть працювати на збільшення нашого знання про жінок, які ще не беруть участі, і краще розуміння тенденції гендерно-біографічного матеріалу Вікіпедії.

Це кампанія сама почалася як експеримент в проактивному наданні грантів. Як і у всіх хороших експериментах, ми вчимося у процесі. Фонд поділився висновками та рекомендаціями, заснованими на опитуванні учасників і вивченні статистики для сторінок кампанії.

 

Темна сторона комедії: Джон Олівер просить ТБ-глядачів вчиняти вандалізм над статтями Вікіпедії про політиків США

John Oliver crop.jpg
Коли комедіант Джон Олівер закликав Інтернет редагувати біографії конгресменів США у Вікіпедії, Інтернет відповів. Photo by Maryanne Ventrice, CC-BY-2.0

Шоу Джона Олівера Last Week Tonight є популярним сатиричним ТБ-шоу пізнього вечора у США. У випуску від 19 травня, Олівер піддав критиці політиків США за голосування проти закону про інформаторів, який захищатиме незалежних курячих фермерів від відплати, коли вони говорять про проблеми в галузі птахівництва. Він закликав своїх глядачів відредагувати статті про цих конгресменів в англійський Вікіпедії, а саме включити туди ненормативне твердження про родинні зв’язки цих політиків з курми.

Це змусило редакторів-волонтерів Вікіпедії швидко скоординуватись на дошках повідомлень, щоб вичистити вандалізм на великій кількості статей. Цей випадок показує вплив, який може справити необережне висловлювання комедіанта на Вікіпедію та її волонтерів.

 

Збір коштів в форматі «зроблено в Німеччині»: досвід, отриманий Вікімедіа Німеччина

Graph
Цей графік показує доходи кампаній Вікімедіа Німеччина зі збору коштів у 2010-14 роках, і кожен індекс росту показаний до попереднього року. Graph by Till Mletzko, CC BY-SA 4.0.

Збір коштів у Вікімедіа Німеччина — та по всьому руху Вікімедіа — не лише допомагає нам досягти наших фінансових цілей, але і допомагає поширити знання про нашу місію. Менше ніж за 5 років, річний збір коштів Вікімедіа Німеччина зріс з 700 000€ до 8 200 000€.

Мета Вікімедіа Німеччина на майбутнє — переконати донорів стати довгостроковими прихильниками вільних знань і руху Вікімедіа. Цей звіт дає уявлення про їх стратегії збереження і зміцнення своїх відносин з донорами. Перед лицем майбутніх викликів, лунають заклики активізувати відносини з донорами, зосередитися на потребах донорів та далі диверсифікувати засоби комунікації про збір коштів.

 

Редагування узбецької Вікіпедії: Камарнісо Врандечік

Kamarniso Vrandečić.jpg
Студентка хімії Камарнісо Врандечік почала редагувати узбецьку Вікіпедію з простих речей, наприклад, з перекладу статей, а зараз є одним з головних дописувачів. Photo by Karen Sayre, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Пригоди Камарнісо з редагування Вікіпедії почалися, коли 2007 року вона відкрила для себе узбецьку Вікіпедію. Вона зрозуміла величезний потенціал маленького на той час проекту і спробувала створювати і редагувати статті без якогось особливого інтересу на думці. Вона перекладала статті з російської Вікіпедії до узбецької, а потім і з англійської Вікіпедії, в процесі покращуючи свої навички російської та англійської мови. Зараз в узбецькій Вікіпедії понад 127 000 статей, багато з яких Камарнісо допомогла створити або покращити.

 

Перша конференція ВікіАрабія збирає вікіпедистів в Тунісі для налагодження зв’язків та обміну досвідом

Photo
Дописувачі арабської Вікіпедії зустрілись на першій конференції ВікіАрабія в Монастірі, Туніс. Photo by Habib M’henni, CC BY-SA 3.0.

Рух Вікімедіа в Тунісі активно зростав останні кілька років. Майже сорок вікіпедистів з усього арабського регіону і з-поза його меж зібралися в квітні цього року в Монастірі на ВікіАрабію 2015, першу конференцію спільноти арабської Вікіпедії. Триденна конференція мала величезний успіх і включала практичні заняття, підготовлені членами спільноти, сесію, присвячену Освітній програмі Вікіпедії, і питання та відповіді з Лайлою Третіков, виконавчим директором Фонду Вікімедіа.

Активні учасники спільноти також поділилися своїм особистим досвідом у Вікіпедії та в деяких з оффлайн-проектах і тематичними дослідженнями, які вони провели по всьому світу. Хоча не було досягнуто консенсусу провести ще одну конференцію ВікіАрабія наступного року, більшість говорила про значення цього регіонального заходу з особистою присутністю, було висловлено захоплення потенціалом цього зростаючого сегменту спільноти Вікімедіа.

 

Вікіманія та відмінності між онлайн та оффлайн культурами

Wikimedia Hackathon 2013 - Flickr - Sebastiaan ter Burg (30).jpg
Вікімедійці деколи спілкуються і онлайн, і оффлайн — і досвід таких спілкувань дуже відмінний один від одного. Hackathon photo by Sebastiaan ter Burg, freely licensed under CC-BY-SA 2.0.

Бельгійський антрополог Лайонел Шепманс розглядає відмінності між онлайн та оффлайн участю в русі Вікімедіа, на основі відвідування конференції Вікіманія 2014 в Лондоні. У своєму есе він виокремлює деякі відмінності між цінностями, етикою й організаційними структурами інтернет-проектів Вікіпедії та оффлайнових конференцій і зборів.

Ендрю Шерман, інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа (переклад з англ. користувачки Sthelen.aqua)

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s