Новини Вікімедіа за червень-липень 2015

Wikimedia highlights, July 2015 lead image.jpg
Ознайомтеся з новинами з блогу Вікімедіа за червень-липень 2015.

Ці техасці взяли собі за мету покращення статей у Вікіпедії на тематику революції в їхньому штаті

The Alamo at Night, San Antonio, Texas (2014-12-12 23.00.05 by Nan Palmero).jpg
Аламо стала символом для всіх техасців після того як майже всі її захисники були знищені мексиканською армією. Photo by Nan Palmero, freely licensed under CC-by-SA 2.0.

Студенти в США та Мексиці часто вивчають історію Війни за незалежність Техасу 1835-1836. Два редактори Вікіпедії — Karanacs та Maile66 взяли на себе місію покращити статті на цю тему.

Протягом трьох місяців Karanacs та Maile66 працювали разом щоб створити нову статтю. Їх план включав скрупульозну вичитку існуючої статті — всіх 5 243 слів, та глибокі дослідження. Karanacs провів приблизно 300 годин читаючи академічну літературу, пишучи статтю та перевіряючи вже написане.

Безпечний доступ до сайтів Вікімедіа через протокол HTTPS

Green Keys.jpg
Для того, щоб зробити приєднанання користувачів Вікіпедії до світових знань безпечним, Фонд Вікімедіа вводить протокол HTTPS для всього трафіку на сайтах Вікімедіа. Image by Hugh D’Andrade, from Electronic Frontier Foundation, freely licensed under CC BY 3.0.

Щоб бути дійсно вільним, доступ до знань повинен бути безпечним та нецензурованим. Фонд Вікімедіа хоче щоб ви могли використовувати Вікіпедію та інші сайти Вікімедіа без шкоди приватності чи безпеці. В червні був введений протокол HTTPS для зашифровування всього трафіку на сайтах Вікімедіа.

Протокол HTTPS створює закодоване з’єднання між вашим комп’ютером та сервером Вікімедіа для забезпечення повної безпеки та приватності даних, які ви передаєте. Закодовування ускладнює втручання урядів та інших третіх сторін в ваш трафік. Також це ускладнює провайдерам цензурування доступу до деяких статей Вікіпедії та іншої інформації.

7 473 томи, 700 сторінок кожен: зустрічайте Паперову Вікіпедію


Інтерв’ю з Майклом Мендібергом, який створив Паперову Вікіпедію. Ви також можете подивитися це відео на YouTube чи Vimeo. Video by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Шість років роботи, купа виправлень, та велика допомога від друзів, і Майкл Мендіберг створив Паперову Вікіпедію. Це новий витвір мистецтва, в якому спеціальне програмне забезпечення перетворює англійську Вікіпедію в 7473 паперові томи.

Важливо зазначити, що Мендіберг не друкував всі книжки і не планує. Він надрукував лише невеликий відсоток книжок, що допомагають зрозуміти розмір Вікіпедії. Не потрібно друкувати всі — наша уява може доповнити те, чого не вистачає.

Творець вибраних статей рекомендує п’ять статей Вікіпедії

Wreck of the U.S.M. steam ship "Arctic" (one-third-size).png
Одна з «найкращих» статей користувача Wehwalt — пароплав «Арктік», який зазнав катастрофи, схожої на катастрофу «Титаніка». Painting by James E. Buttersworth, Public domain.

«Найкраще з Вікіпедії» — це новий експеримент блогу Вікімедіа. Ця щотижнева подія запрошує одного члена спільноти Вікіпедії, щоб він оголосив список з п’яти статей, зображень чи іншого контенту, які він вважає цікавими чи важливими, у співробітництві з дописувачами блогу Вікімедіа.

Нещодавнім гостем був Гері Грінбаум (Wehwalt), який написав 127 вибраних статей в англійській Вікіпедії, сам чи в команді — більше, ніж хто-небудь інший. За десять останніх років він зробив близько 100 000 редагувань. Він обрав п’ять цікавих статей, над трьома з яких він працював особисто.

Як англійська Вікіпедія описала зміну статі Кейтлін Дженнер

Кейтлін Дженнер, відома американська олімпійка та телезірка, змінила свою стать 1 червня та продемонструвала це фотографією в журналі Vanity Fair. Вікіпедія відреагувала на цю новину швидше, ніж за 30 хвилин.

Новина щодо титульної статті про Кейтлін Дженнер у журналі Vanity Fair швидко поширилась по всьому Інтернету. Однак це викликало конфлікт, як про неї говорити. Консервативний американський журнал National Review запитав: «Хто виграв олімпійські нагороди Брюса Дженнера?» І як слід людям писати про нову гендерну ідентичність у світлі значної історії Дженнер у гендерно-диференційованому спорті?

Однак серед дописувачів англійської Вікіпедії конфлікту майже не було, значною мірою через інструкції, написані під час зміни статі Челсі Меннінг 2013 року. Після обміну тисячами байтів тексту, підсекція Керівництва Вікіпедії зі Стилю «Ідентичність» була відредагована і станом на 1 червня 2015 року є такою:

Виняток … робиться для термінів, які позначають гендерну ідентичність. У таких випадках, Вікіпедія надає перевагу самовизначенню, навіть коли використання надійних джерел свідчить про інше. Про будь-яку людину, чия стать може бути піддана сумніву, слід казати тими займенниками, присвійними прикметниками і гендерними іменниками (напр. «чоловік/жінка», «офіціант/офіціантка», «актор/акторка»), які відповідають останній за часом гендерній самоідентичності, висловленій цією людиною. Це має стосуватися будь-якої фази життя цієї людини, крім випадку, коли ця людина прямо зазначила про інше.

Збереження зовнішніх посилань у Вікіпедії на майбутнє: Джефрі Білдер

Geoffrey Bilder
Джефрі Білдер працює над уникненням явища вмирання гіперпосилань, що також відоме під назвою «биті посилання». Photo by Helpameout, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Хоча гіперпосилання і зробили сприйняття надрукованого тексту простішим, у них є один значний недолік: «биті посилання» — смерть гіперпосилань, які більше не ведуть до оригінального джерела тексту.

Джефрі Білдер присвятив 15 років науковій праці у сфері комунікацій та користується Вікіпедією з початку 2000-х. «Ми починаємо розуміти, що багато інструментів для посилань у Вікіпедії тривалий час не оновлювалися», — каже він. — «Тому ми працюємо над тим, щоб забезпечити DOI-цитування в реальному часі, спільне для Вікіпедій усіма мовами».

Вікіпедія мовою конкані виходить на люди

File:Darshan Kandolkar talks about Konkani Wikipedia.webm
Представник Фонду Вікімедіа Даршан Кандолкар ділиться своїм досвідом дописування у конканійську Вікіпедію. Video (in Konkani) by Wikimedia India, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.

Вікіпедія конканійською мовою, поширеною в штаті Ґоа в Індії, була випущена в світ 18 червня після перебування в інкубаторі протягом близько дев’яти років. Проект зазнав багатьох випробувань, але напружена робота спільноти дописувачів, переважно мешканців штату Ґоа, була винагороджена виходом проекту з інкубатора.

Моя мрія — розпочати проект для борців за свободу у Ґоа, залучивши людей з різних середовищ: від студентів до журналістів та колумністів. Мені також хотілося створити партнерство з освітніми установами, щоб залучати студентів на постійній основі і щоб спільнота, яка спілкується мовою конкані, могла тримати над ними шефство.
Даршон Кандолкар

Лі Тельмадаттер: «Як долучитися до запровадження змін, яких ви хочете досягти»

Leigh Thelmadatter-7697.jpg
Лі Тельмадаттер, фотографія для кампанії збору коштів Фонду Вікімедіа у 2012 році. Photo by Karen Sayre for the Wikimedia Foundation, released under the CC BY-SA 3.0 license.

Викладач університету і волонтер Вікіпедії, Лі Тельмадаттер допомагала писати статті на різні теми, починаючи від мексиканських напоїв і страв до біографій та церков. Сьогодні вона працює зі студентами над поліпшенням висвітлення у Вікіпедії Мексики і її культури, мандруючи по країні вздовж і впоперек у пошуках інформації, якою варто поділитися.

Я думаю, Вікіпедія і подібні проекти пропонують хоча б ідею, що легший доступ до більшої кількості інформації може бути наданий більшій кількості людей.
Лі Тельмадаттер

Вікідані: скоро у меню у закладах поруч з вами

Wikidata tastydata.svg
Логотип для Виклику Вікіданих у меню. Logo by Offnfopt, freely licensed under CC0 1.0

У нас у Wikimedia Sverige (Швеція) ми любимо попоїсти, мандрувати, а ще відкриту інформацію. Отже, ми почали міркувати: що б такого зробити, щоб трішечки полегшити життя частого мандрівника літаком? За допомогою проекту Вікідані дописувачі вирішили запустити виклик щодо меню ресторанів по всьому світу, щоб вони додавали до своїх меню суттєву інформацію. Наші учасники використали Вікідані для надання тем, перекладів та ілюстрацій.

Вікідані є сукупністю структурованих даних, які можуть бути редаговані і комп’ютерами, і людьми. Головний фокус, звичайно, на Вікіпедії, але варіанти їх використання просто-таки невичерпні, що ми якраз і хотіли показати цим проектом.

Вікімедійці спонукають ЄС захистити свободу панорами

London-Eye-2009.JPG
Лондонське око на фотографіях можна поширювати онлайн згідно з правом на свободу панорами. Photo by Kham Tran, feely licensed under CC BY-SA 3.0.

Нещодавно Європарламент прийняв рекомендації, які накладають обмеження, чинні на території всіх держав-членів Європейського Союзу. Спільнота Вікімедіа змобілізувалась у відповідь.

Оновлено (13 липня): 9 липня Європейський Парламент затвердив «Звіт Реди». Абзац, який стосувався свободи панорами, був повністю вилучений з документу. Це означає, що на даний час нічого не змінилось: країни, на які поширювалась свобода панорами згідно з їх національним законодавством, далі її матимуть. Країни, у яких свобода панорами національним законодавством не передбачалась, її не матимуть.

Американська спілка захисту громадянських свобод (ACLU) подала позов від імені Фонду Вікімедіа

Albert V Bryan Federal District Courthouse - Alexandria Va.jpg
Сліпа Юстиція стоїть, тримаючи терези, на будинку Суду Сполучених Штатів ім. Альберта В. Браяна в Александрії, Вірджинія. Photo by Tim Evanson, freely licensed under CC BY-SA 2.0.

10 березня Фонд Вікімедіа приєднався до позову проти Агентства національної безпеки США (NSA) щодо їхньої програми стеження за потоками даних. Слухання щодо недавнього подання уряду про припинення процесу призначені на кінець вересня.

Отримуйте останні новини Вікіпедії без проблем через IFTTT

IFTTT Logo.svg
If This Then That, або IFTTT (дослівно: «якщо Так, Тоді Те») впроваджує нові засоби, які роблять доступ до відкритої інформації Вікіпедії простішим, ніж будь-коли. Logo by IFTTT, public domain.

Новий канал Вікіпедії на IFTTT робить простішим, ніж будь-коли, ділення вільними знаннями. Це включає:

  • Зображення дня: повідомлення з Вікісховища про зображення дня
  • Стаття дня: цікава стаття з Вікіпедії, вибрана щоденно з-поміж найкращих статей Вікіпедії
  • Слово дня: визначення одного слова денно з Вікісловника
  • Нові редагування статті Вікіпедії: нові редагування на будь-якій сторінці Вікіпедії (подібно до ваших списків спостереження)
  • Нові редагування конкретного користувача: нові дописи від певного користувача Вікіпедії
  • Нове редагування з гештегом в описі змін: слідкуйте за редагуваннями через гештеги в описі змін (спробуйте застосувати гештег #editathon протягом вашого наступного едітатону)
  • Редагована стаття в категорії: покаже нові редагування статей в межах категорії
  • Статті, додані до категорії: кожного разу, коли стаття буде додана до категорії

Andrew Sherman, Інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа;
переклад з англ. користувачів Tohaomg (чер.) та Mykola Swarnyk (лип.)
Зображення і текст можна вільно використовувати за умови вказання авторів і ліцензій.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s