Редактори болгарської Вікіпедії закликають різними мовами описувати документи державного архіву

Редактори болгарської Вікіпедії співпрацюють з Державними архівами країни й оцифрували вже тисячі документів. Вони заохочують дописувачів з інших країн взяти участь в Archives Сhallenge — додавати описи документам своєю мовою та використовувати їх для написання статей.

 

У березні 2016 буде чотири роки, як болгарська вікіспільнота має угоду про співпрацю з болгарським Державним архівом. Це надзвичайно важливий для Вікіпедії проект, що сприяє поліпшенню і розширенню вмісту енциклопедії безцінним ілюстративним матеріалом і першоджерелами.

На початку вересня болгарські вікіпедисти повідомили, що оцифровано вже 4000 фотографій та документів з архівів, але за два місяці їх кількість значно зросла і вже становить понад 5300, продовжуючи неухильно зростати. Основний «винуватець» прогресу в співробітництві — Спасимир Пілев, редактор болгарської Вікіпедії з 2008 року, автор десятків енциклопедичних статей та сотень оригінальних фотографій природних і культурних пам’яток Болгарії.

Спасимир Пилев у Державному архіві Болгарії (4.09.2015). Автор фото — Нікола Кальчев, ліцензія CC-BY-SA 4.0

Спасимир Пилев у Державному архіві Болгарії (4.09.2015). Автор фото — Нікола Кальчев, ліцензія CC-BY-SA 4.0

Останнім часом Спасимир ходить в архів майже щотижня і витрачає принаймні кілька годин на дослідження фондів, описів й архівних одиниць в пошуках цікавих для Вікіпедії документів та цілих фотоколекцій. Серед тем, які він систематично вивчив та оцифроував — фонди болгарських театрів і театральних діячів початку ХХ століття, колекції Монархічного інституту, архіви болгарського етнографа Христо Вакарельського та ін. Інколи трапляється виконувати «замовлення» від дописувачів інших Вікіпедій, які не в змозі відвідати архів і подивитися матеріали, які їх цікавлять, самостійно.

Але співпраця з архівами не обмежується відвідуванням затишної читальної залі архіву у Софії, скануванням документів і завантаженням їх у Вікісховище. Щоб документи-носії знань були справді корисними, треба, щоб вони були належним чином класифіковані, гарно описані, щоб їх можна було знайти за ключовими словами, і включені в статті Вікіпедії. А оскільки Вікісховище — проект багатомовний, то бажано, щоб опис був багатьма різними мовами. Тобто є речі, які не вимагають фізичної присутності в архіві.

Так Спасимирові спала на думку цікава ідея: зробити змагання, яке мотивуває більше людей до віддаленої участі у співпраці між Вікіпедією та державними архівами.

Уже в перші дні після появи ідеї її винесли на обговорення у Facebook-групі вікімедійців Центральної та Східної Європи, а умови змагання перекладено англійською та німецькою мовами. Намір взяти участь висловили добровольці не тільки з Болгарії, але також з Аргентини, Вірменії, Грузії та США.

Отож, Archives Сhallenge триватиме з 15 листопада по 15 грудня 2015 року. Усіх охочих запрошують редагувати і створювати нові описи зображень, категоризувати їх, додавати у статті Вікіпедії — і писати нові статті. Через те, що редагування можуть бути різного роду, правила змагання включають систему балів залежно від виду роботи. Найбільше балів отримають ті, хто створить нову статтю в енциклопедії, для якої архівні матеріали можуть слугувати ілюстрацією чи джерелом інформації.

І щоб зробити змагання ще більш цікавим та інтерактивним, у ньому виокремлено напрямок під назвою «Тоді і зараз». Завдання для учасників — знайти фотографії будівель, природних і культурних об’єктів або й міст в архівах, а тоді знайти і додати в галерею сучасні фото з Вікісховища під таким же або подібним кутом. Навіть якщо їх буде небагато, такі подорожі в часі міст, островів і бухт стануть ще одним доказом того, яка цінна — для болгар і для всього світу — пам’ять зберігається в болгарських державних архівах.


Порт Тасос, 1940-ті роки. Автор невідомий, суспільне надбання. Джерело: Държавен архив / Вікісховище

Порт Тасос, 2003. Автор — Karaj, суспільне надбання. Джерело: Вікісховище

Місто Яйце, Боснія і Герцеговина, до 1944 року. Автор невідомий, суспільне надбання. Джерело: Държавен архив / Вікісховище

Місто Яйце, Боснія і Герцеговина, 2011 рік. Автор — Igor Trklja, ліцензія CC-BY-SA 3.0. Джерело: Вікісховище

Острів Пескаторі в озері Лаго Маджоре, 1930-ті. Автор невідомий, суспільне надбання. Джерело: Държавен архив / Вікісховище

Острів Пескаторі в озері Лаго Маджоре, 2012. Автор — Michele Ursino, ліцензія CC-BY-SA 2.0. Джерело: Вікісховище

Арка Миру в Мілані, 1930-ті. Автор невідомий, суспільне надбання. Джерело: Държавен архив / Вікісховище

Арка Миру в Мілані, 2011. Автор — Luca Volpi (Goldmund100), ліцензія CC-BY-SA 3.0. Джерело: Вікісховище

Вікісховище містить багато різних матеріалів, не лише оцифрованих з болгарських архівів, які потребують описів і класифікації — тож Ви можете долучитися до такого волонтерства не залежно від часу. Якщо ж у Вас є бажання посприяти співпраці між Вікіпедією й українськими архівами, напишіть про це на wm-ua{at}wikimedia.org.

Матеріал з допису «Сътрудничеството ни с Държавния архив – вече и във формат на международно състезание» у блозі Вікімедіа Болгарія (автор — Вася Атанасова, ліцензія CC BY-SA 3.0)

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s