Презентація проекту Порядку обліку музейних предметів в електронній формі

Важливим напрямком роботи  «Вікімедіа Україна» є публікація та опис у Вікіпроектах матеріалів бібліотек, галерей, музеїв, архівів (БоГеМА або GLAM). Значна частина роботи полягає у створенні описів об’єктів. Проект Порядку обліку музейних предметів в електронній формі може зокрема і значно спростити публікацію музейних фондів у Вікіпроектах.

10 грудня 2015 року о 12:00 у Національному музеї Тараса Шевченка голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи» Владислав Піоро провів презентацію і обговорення проекту Порядку обліку музейних предметів в електронній формі.

Документ активно розробляється із 2014 року Українським центром культурних досліджень при Міністерстві культури України та Українським центром розвитку музейної справи із залученням представників музеїв, які вже ведуть електронний облік своїх колекцій. Таких музеїв в Україні близько 50.

Головними принципами, що покладені в основу проекту Порядку є орієнтація на відкриті міжнародні стандарти метаданих (CIDOC CRM, LIDO, SPEKTRUM), рекомендації Міжнародної ради Музеїв (ІСОМ), відповідність чинним в Україні обліковим процедурам та можливість розвитку національного стандарту метаданих про музейні об’єкти та колекції.

У проекті облік у електронній формі є додатковим до чинних паперових норм, а не замінює їх. Використання електронного обліку не є обов’язковим, а відбувається за бажанням музейної установи.

Музеї вільні використовувати будь-яке програмне забезпечення та способи зберігання і обробки даних.

Проект визначає спільний для всіх музеїв формат для обміну цими даними, які будуть консолідуватися у загальний реєстр Міністерства культури, який планується розробити у 2016 році, та можуть публікуватися у сторонніх агрегаторах, таких як Європеана.

Стандарт сумісний із онтологічною моделлю CIDOC CRM та форматом LIDO. Формат LIDO зручний для зовнішнього представлення колекції, але не містить необхідних службових полів потрібних для обліку музейних фондів. Такий набір із понад 700 полів включає стандарт SPEKTRUM, який прийнятий у Великобританії і обговорюється для прийняття у Польщі, однак його обсяг виглядає нереалістичним для прийняття в Україні на даному етапі, тому проект обліку містить додатково лише деякі найнеобхідніші поняття.

На даний момент проект містить мінімальний еталонний набір із  47 атрибутів для опису музейного предмета та вимоги до обміну даними про музейні предмети та колекції в електронній формі, що містить перелік та опис  близько 100 елементів XML документу.

Паралельно іде напрацювання тезаурусів, подібних до напрацювань Інституту Гетті.

Розробники просять подавати зауваження до проекту, дороблений варіант якого планується у січні 2016 року.

Музейні об'єкти з виставок Wellcome Ethnographic Collection (ліцензія на фото — CC-BY-4.0)

Музейні об’єкти з виставок Wellcome Ethnographic Collection (ліцензія на фото — CC-BY-4.0)

Опубліковано у Культура і мистецтво, Проекти з партнерами | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s