До рейтингу найвпливовіших у світі на основі аналізу Вікіпедії увійшло 6 українських університетів

У листопаді цього року були опубліковані результати дослідження групи дослідників з Франції, які проаналізували статті про університети всього світу у 24-х мовних розділах Вікіпедії та створили «Wikipedia Ranking of World Universities», до якого увійшло і 6 українських університетів.

Дослідження Хосе Лагеса з Тулузького університету (Франція) за участі Антуана Патта (Тулузький університет) та Діми Шепелянського (Університет Франш-Конте, Франція) базується на аналізі статей у 24-х мовних розділах Вікіпедії (англійська, німецька, французька, голландська, італійська, іспанська, російська, польська, японська, шведська, португальська, китайська, в’єтнамська, перська, угорська, корейська, турецька, арабська, малайська, данська, іврит, гінді, грецька, тайська) про університети світу, внутрішніх посиланнях з них на інші статті, а також на них з інших статей найпопулярнішої онлайн-енциклопедії. Дані для дослідження було взято у середині лютого 2013 року. Отримані дані були ранжовані за допомогою 3-х різних алгоритмів – PageRank, 2DRank та CheiRank для відбору топ-100 університетів у кожному з цих 24-х мовних розділів Вікіпедії, після чого був створений загальний рейтинг за допомогою кожного алгоритму. Так, до загального «рейтингу Вікіпедії» університетів світу увійшло для алгоритму PageRank — 1025, для 2DRank — 1560, а для CheiRank — 1379.

Як вказуються автори, найбільш репрезентативним виявився алгоритм PageRank, що використовується у Google і який показав збіг на 62% з одним найбільш авторитетним Шанхайським рейтингом університетів світу 2013 року. Додамо, що аналогічний алгоритм використовується і для пошуку сторінок у самій Вікіпедії.

Картограма географічного поширення університетів, присутніх у «рейтингу Вікіпедії», які ранжовані за допомогою алгоритму PageRank.
Кольори ранжовані від темно-синього (мала присутність університетів у рейтингу) до темно-червоного (максимальна кількість університетів у рейтингу; тут для США – 118).
Джерело: сайт проекту «Wikipedia Ranking of World Universities».

Відповідно до алгоритму PageRank місця у першій десятці розподілилися таким чином:

 1. University of Cambridge, U.K. (присутній у топ-100 24-х мовних розділів Вікіпедії)
 2. University of Oxford, U.K.  (24)
 3. Harvard University, U.S. (22)
 4. Columbia University, U.S. (23)
 5. Princeton University, U.S (23)
 6. Massachusetts Institute of Technology, U.S. (21)
 7. University of Chicago, U.S. (22)
 8. Stanford University, U.S. (21)
 9. Yale University, U.S. (20)
 10. University of California, Berkeley, U.S. (19)

А ось 6 українських університетів, які потрапили до цього рейтингу, опинилися на таких позиціях:

 • 128 – Львівський національний університет імені Івана Франка (присутній у топ-100 2-х мовних розділів Вікіпедії: польська – 8 місце; російська – 49 місце);
 • 158 – Київський національний університет імені Тараса Шевченка (2: пол. – 72; рос. – 13);
 • 286 – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (1: рос. – 14);
 • 441 – Одеський національний університет імені І.І. Мечникова (1: рос. – 32);
 • 645 – Національний університет «Києво-Могилянська академія» (1: рос. – 56);
 • 665 – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (1: рос. – 58).

Львівський національний університет імені Івана Франка посів найвище місце у «Wikipedia Ranking of World Universities» серед українських університетів.

Крім того, автори дослідження зробили ще кілька порівняних аналізів отриманих даних. По-перше, американські університети займають лідерські позиції у рейтингу з XIX століття, коли англійська мова поступово стає мовою науки. А по-друге, було складено мережу культурних зв’язків, яка базується на потраплянні університету з одного мовного середовища до топ-100 іншого мовного середовища. За цим аспектом перше місце посідають університети з англомовних країн.

Як відзначає MIT Technology Review, результати роботи вчених з Франції «дають можливість побачити рейтинг, який може допомогти уникнути упереджень, що виникають при укладанні інших рейтингів, а тому “рейтинг Вікіпедії” забезпечує новий спосіб ранжування університетів світу та має активізувати дискусію щодо якості рейтингів освітніх закладів».

На жаль, серед 24-х мовних розділів, на основі яких складено цей рейтинг, відсутня українська Вікіпедія, яка у лютому 2013 року посідала 14 місце за кількістю статей серед усіх мовних розділів, що може пояснюватись тим, що більшість переглядів на той час з України було саме до російської.

Крім того, вікімедієць Сергій Петров у своїй статті відзначив, що «цей рейтинг засвідчив, що Вікіпедія є однією з провідних інформаційних технологій у сучасному світі», а наявність статті у Вікіпедії означає «не тільки визнання значущості події, явища, об’єкта чи людини, а також є мірилом впливовості, відомості та пізнаваності, що йде через часи». Важко не погодитись також і з тезою, що «якість висвітлення інформації у Вікіпедії про університет – це його престиж та впливовість, оскільки багато потенційних студентів при виборі навчального закладу тяжіють до впливовості імен, пов’язаних з ним».

Нагадаємо, що ГО «Вікімедіа Україна» реалізує «Освітню програму Вікіпедії», яка спрямована на заміну традиційних студентських паперових рефератів на статті до Вікіпедії, до якої долучились понад 10 університетів України з Києва, Львова, Харкова, Миколаєва, Сум, Чернігова та Ніжина. Ця програма також передбачає і поліпшення якості інформації про університети, його викладачів, науковців та випускників.

Сподіваємось, що українські університети звернуть увагу на «рейтинг Вікіпедії» і активніше долучаться до поліпшення статей про них, їх значимих викладачів, науковців, наукові школи, а також випускників в українській Вікіпедії. ГО «Вікімедіа Україна», у свою чергу, може забезпечити проведення віківишколів з основ редагування Вікіпедії та допомогти в реалізації «Освітньої програми Вікіпедії» в будь-якому українському університеті.

Зазначення авторських прав:

 • картограма географічного поширення університетів з сайту проекту  «Wikipedia Ranking of World Universities» захищається авторським правом і використана з метою ілюстрації результатів дослідження.
 • зображення «University Lviv 2009 1.JPG» авторства Gryffindor з Wikimedia Commons під ліцензією CC BY-SA 3.0.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Аналітика, Наука і освіта, Рейтинги | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s