У жовтні вдруге відбудеться конкурс наукових фотографій

логотип SPCМинулого року вперше для Вікіпедії проводився Європейський конкурс наукових фотографій. Українська спільнота вирішила взяти в ньому участь й одразу стала другою за активністю. Науковці, викладачі, студенти та любителі науки разом завантажили у Вікісховище 1221 зображення. У 2016 році міжнародні організатори взяли таймаут, але українська спільнота, натхнена успіхом, не може зупинитися. Тому 1 жовтня «Вікімедіа Україна» запускає новий конкурс наукових зображень. Щоб нам було не самітно, до нас доєднаються вікіпедисти та любителі науки з братнього Таїланду.

Отже з 1 до 28 жовтня заходьте на сторінку конкурсу та вантажте власноруч зроблені ілюстрації. Це можуть бути не тільки фотографії наукових експериментів чи лабораторій. У конкурсі можуть брати участь відеофайли, графіки з результатами досліджень, намальовані вами схеми або анімації. Що робить зображення науковим? Звісно, що тема та ваш задум, але не менш важливим є підпис. Саме підпис до зображення розкриває явище чи об’єкт з точки зору сучасної науки.

У цьогорічному конкурсі окрім 4 минулорічних номінацій (людина в науці, мікроскопія, нефотографічні зображення, загальна категорія) є додаткові. На минулий конкурс було подано багато фотографій тварин, рослин, грибів, бактерій, зроблених без участі мікроскопа. Кожен може сфотографувати ворону чи яблуню, але де ж тут наука? Наука – це пошук прихованого. Науковець ставить запитання, на які в природі немає очевидних відповідей. Щоб знайти та зрозуміти ці секрети, потрібні складні інструменти: потужні телескопи, великі прискорювачі часток (такі як Великий адронний колайдер), найточніші годинники тощо. Але своє маленьке відкриття може зробити кожен з наших учасників.

Метелик Catocala sponsa. Салігос, регіон Південь-Піренеї, південно-західна Франція. Автор фото — Donald Hobern, вільна ліцезія CC BY 2.0.

Метелик Catocala sponsa, поширений у Європі, в Малій Азії та Північній Африці; на всій території України. Фото зроблене у Салігосі, регіон Південь-Піренеї, південно-західна Франція. Автор — Donald Hobern, вільна ліцезія CC BY 2.0.

Приміром, що це за метелик з червоними крилами прилетів на літній нічний вогник? Якщо пошукати у визначниках, то ми дізнаємося, що це Catocala sponsa — рідкісна комаха, що її внесено до Червоної книги України. Зроблена фотографія метелика, якого ви, звісно, відпустили, може допомогти вченим, частково замінивши екземпляр у колекції. Головне — правильно написати етикетку: де сфотографовано (місто, село, район тощо), у якому ландшафті (поле, берег річки, ліс, гори), яка дата й час доби, які умови знахідки. А для читачів Вікіпедії важливо залишити інформацію щодо видової назви (української, якщо є, та обов’язково латинської), систематичної родини, природоохоронного статусу. Якщо ж ви покажете маленькою стрілочкою якісь дуже цікаві частини рослини або тварини, на які варто звернути увагу та яким присвячені наукові дослідження, то цінність такого зображення лише зросте. Отже категорія «Живі організми» саме для вас.

Ще однією додатковою категорію буде «Астрономія». Знімки з телескопів нічим не поступаються за красою зображенням, отриманим за допомогою мікроскопа. Цього разу за астрономічні об’єкти та явища будуть присуджуватися окремі призи. І знов-таки — просто зображення галактики без детального підпису не несе жодної наукової цінності.

Усі конкурсні категорії, правила, відповіді на найчастіші питання та приклади вдалих зображень з попередніх конкурсу ви зможете знайти на сторінці конкурсу у Вікісховищі.

Оцінювати роботи буде кваліфіковане журі, яке складається зі спеціалістів у різних галузях науки. Нагородження переможців буде поєднано із святкуванням Всесвітнього дня науки, встановленого ЮНЕСКО. Вже традиційно конкурс відбудеться за підтримки науково-популярного порталу «Моя наука», проекту «Дні науки» та ГО «Наукова унія».

Опубліковано у Конкурси, Наука і освіта | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s