У світі ще є люди, які не знають про Вікіпедію. Ми дізнавалися у них, чому

Дослідники Фонду Вікімедіа відвідали Індію, Нігерію та Мексику, щоб поговорити з молодими, мобільними та пошуко-залежними, і виявили, що бренд Вікіпедії знають і впізнають менше ніж 50% респондентів у всіх трьох країнах. В Індії та Нігерії понад 75% учасників опитування відповіли, що ніколи не чули про Вікіпедію.

Photo by Zachary McCune, CC BY-SA 4.0.

У Нігерії. Автор фото — Zachary McCune, CC BY-SA 4.0.

За годину на захід від Ченнаї (Індія) молода учителька біології часто оновлює матеріали свого курсу. Сама вона у школі покладалася на книжки, а вже її учні користуються інтернетом. «У 2009 році бібліотечні статті допомагали найбільше, бо я не вміла користуватися інтернетом [і] не мала його вдома», — пояснює вона. — «Але у 2016-му оновлення є дуже важливим».

Як і близько 462 мільйони індійців, ця вчителька біології звертається до онлайн-ресурсів за інформацією. Вона використовує пошуковики, щоб знаходити зображення, тексти та анімації, які допоможуть пояснити матеріал її учням.

Вона чула про Вікіпедію, але не може пригадати, коли минулий раз нею користувалася. «Я знаходжу все, що мені треба, в Google — мені ніколи не доводилося шукати щось у Вікіпедії».

phone-survey-graph

Результати телефонного опитування «Чи чули ви коли-небудь про Вікіпедію?». Позитивна відповідь: Індія — 25% респондентів, Нігерія — 23%, Мексика — 45%.

У нещодавньому дослідженні, що охопило понад 11 тисяч осіб у Мексиці, Індії та Нігерії, Фонд Вікімедіа дослідив поточні закономірності пошуку інформації та доступу до інтернету. Мета цього дослідження — краще зрозуміти та відповісти на потенціал «нових читачів» Вікіпедії — людей, які неактивно користуються Вікіпедією або взагалі не знають про її існування.

Ці три країни представляють понад 20% населення світу. Вони також є регіонами швидкого зростання доступу до інтернету. Доступ до інтернету зростає щороку на 7% у Мексиці, на 13% — в Індії і на 16% — в Нігерії. Але не зважаючи на зростання можливостей доступу, використання Вікіпедії залишається на низькому рівні. У той час, як у США впродовж вересня англомовну Вікіпедію відвідали з понад 239 мільйонів різних пристроїв, у Нігерії за цей же місяць — лише з 3,1 мільйона пристроїв.

Тобі Нерін, голова відділу Читання у Фонді Вікімедіа, говорить: «Такі дослідження — фундаментальні для нашої місії. Хоча Вікіпедією користуються мільйони людей, мільярди інших людей все ще не користуються цим ресурсом. Проект «Нові читачі» дає нам цінну інформацію про те, яку користь може отримати решта планети від контенту, створеного нашими спільнотами».

Шестимісячний дослідний проект поєднав 11 тисяч телефонних опитувань і шість тижнів етнографічних інтерв’ю у Нігерії, Індії та Мексиці. Телефонні опитування проводилися кількома мовами:

  • іспанською й англійською для 2500 учасників у Мексиці;
  • англійською, ігбо, хауса та йоруба для 2500 учасників у Нігерії;
  • ассамесе, каннада, бенгалі, малаялам, англійською, мараті, гуджараті, орія, хінді, пунджабі, тамільською та телугу для 6000 учасників у 7 регіонах Індії.

Етнографічне дослідження дало інформацію про детальну поведінку в інтернеті та інформаційні потреби нігерійців, індійців та мексиканців. Впродовж двох тижнів поїздок по кожній країні, працівники Фонду і дослідники з Reboot взяли інтерв’ю у 175 осіб, часто спостерігаючи за тим, як вони користуються інтернетом.

Отримані дані утворюють портрети інтернет-культур, де домінують мобільні пристрої, обмежений доступ, цілеспрямований пошук і довіра до панелі пошуку перед іншими властивостями вебу. Дослідження також показало закономірності пошуку інформації, де головне — швидкість і користь, а не глибокий контекст і авторитетність джерела.

Загалом, проект дав 24 висновки. Серед ключових деталей такі:

Впізнаваність і відомість бренду Вікіпедії становила менше ніж 50% від опитаних учасників у всіх трьох країнах. В Індії та Нігерії понад 75% учасників сказали, що вони ніколи не чули про Вікіпедію.

Серед тих, хто таки впізнав Вікіпедію, поширене нерозуміння: дехто пояснював, що це пошуковий рушій або соцмережа. Деякі учасники, помічені за використанням Вікіпедії, не знали назви сайту або ж не впізнавали слово «Вікіпедія».

«Щоб поширити вільні знання по світу, для нас дуже важливо зрозуміти користувачів, для яких ми працюємо, в Африці, Близькому Сході, Азії й Латинській Америці», — говорить Адель Врана, голова відділу Стратегічних партнерств і глобального залучення. — «Нам треба мати глибоке розуміння потреб наших користувачів і типових проблем, щоб ми могли працювати з людьми та організаціями для кращого їх залучення».

Photo by Jorge Royan, CC BY-SA 3.0.

Автор фото — Jorge Royan, CC BY-SA 3.0.

За шість тижнів у Мехіко і Пуеблі, Лагосі та Беніні, Делі і Ченнаї, дослідники Фонду Вікімедіа не лише зустріли потенційних читачів Вікіпедії, але також і тих людей, завдяки яким Вікіпедія можлива. Маючи понад 80 тисяч активних волонтерів, які редагують щомісяця, Вікіпедія залишається глобальною спільнотою творців вільних знань.

Вікіпедисти у Мехіко, наприклад, нещодавно закінчили найдовший у світі марафон з редагування, або ж колективний захід зі створення контенту. Він тривав 72 години, понад 60% учасників були жінки.

У Нігерії невелика, але дуже віддана група користувачів додає у Вікіпедію фотографії національних парків Нігерії і створює нові статті про визначних жінок-лідерів країни.

На відстані кількох хвилин від згаданої вчительки біології тамільська Вікіпедія наближається до 90 000 статей завдяки активній роботі тамільських Вікіпедистів у всьому Таміл-Наду. На сьогодні на один мільйон індійців припадає один вікіпедист, але вони роблять відчутний внесок, працюючи у Вікіпедії 23-а мовами Індії.

Фонд Вікімедіа працює над тим, що краще відповідати потребам нових читачів. Ще треба зробити велику роботу, стисло представивши Вікіпедію тим, хто з нею незнайомий, і розповівши про її цінність. Поруч з такими зусиллями спільноти, як Kiwix, команда Читання у Фонді Вікімедіа також працює над онлайн/офлайн рисами Вікіпедії, що принесуть користь її читачам за умов незначного чи ненадійного доступу до інтернету.

Мільйони потенційних читачів Вікіпедії чекають у таких місцях як Мексика, Індія та Нігерія — наш виклик у тому, щоб їм служити. І ми раді шукати нові шляхи для цього.

Закарі Мак-Кун, відділ Глобальної аудиторії
Фонд Вікімедіа

«Нові читачі» — міждисциплінарний проект Фонду Вікімедіа. Над ним працюють люди з різних відділів.

Переклад допису People all over the world have yet to discover Wikipedia. We went to them to find out why. з Блогу Вікімедіа.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to У світі ще є люди, які не знають про Вікіпедію. Ми дізнавалися у них, чому

  1. denispishniak коментує:

    Пригадую свій перший досвід користування Вікіпедією – це було не просто і не з першої спроби вдалося усвідомити що це за проект такий. Зараз передові тенденції вебдизайну спрямовані на боротьбу з цією ж проблемою, проблемою сприйняття та структурування інформації користувачем. Нажаль з цієї точки зору головна сторінка вікіпедії (https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page) є чимось зовсім непродуманим і застарілим. Тобто, за сучасною модою має бути на весь екран власне назва і далі поетапно розгортатися якась структура за пріоритетом важливості.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: