Як зробити відкриту інформацію вільною: ліцензії Creative Commons для сайтів

У Вікіпедії, як і в в усіх цивілізованих формах та форматах викладення науково-творчого спадку, дослівне використання чужого твору без посилання на автора вважається плагіатом. Помічені та доведені випадки плагіату вилучаються. Для використання аудіо, відео, текстів, зображень, яких бракує у Вікіпедії, волонтери звертаються за офіційними дозволами до авторів, або ж шукають їхніх спадкоємців, якщо творців уже немає серед живих. Часто це займає доволі багато часу, а часом взагалі не є можливим. Водночас, якщо потрібні матеріали опубліковано під вільною ліцензією, їх можна відразу завантажити у Вікіпедію. Що це дає вікіпедистам і чим це вигідно авторам та власникам сайтів, читайте далі.

Одна з 5-ти основ Вікіпедії проголошує, що усі матеріали Вікіпедії є вільними для використання, при цьому будь-хто може вносити до них зміни. Розміщені тексти доступні під ліцензією GNU Free Documentation License (GFDL), а також Creative Commons Attribution-ShareAlike License 3.0 і можують розповсюджуватися або компонуватися відповідно до неї. Розміщувати матеріали, які порушують авторське право, або роботи, ліцензовані на несумісних з вільними ліцензіями умовах, у Вікіпедії не можна. Original by WMF, character extracted by User:Yuriy BulkaЗвичайно, дозволяється розміщувати матеріали, якщо дописувач власне є автором або ж інформація з джерела, що захищається авторським правом передається недослівно, переказується, спираючись на описані там факти.

Однак, неабияк розбудові всесвітньої енциклопедії сприяють матеріали з електронних джерел, які опубліковано на умовах ліцензії cc by-sa або сумісної з нею. За такої умови редакторам Вікіпедії не треба питати письмового дозволу на використання матеріалу, оскільки сама ліцензія і є цим дозволом. І, найголовніше, таких матеріалів може бути набагато більше, якби було більше сайтів, які б публікувати свої матеріали на умовах ліцензій Creative Commons, сумісних із Вікіпедією і Вікісховищем.

«Кількість поширюваних під ліцензіями Creative Commons творів постійно зростає:  у 2006 році їх було 140 мільйонів, у 2014 – 882 мільйони, а у 2016 – вже понад 1,2 мільярди. Creative Commons використовують державні установи, громадські організації, приватні користувачі по всьому світу. Особливо актуальним виглядає використання Creative Commons організаціями, що фінансуються за рахунок державних, муніципальних коштів або благодійних внесків, адже громадськість, яка фінансує такі організації напряму або через податки, повинна мати можливість вільно використовувати матеріали, створені за кошти громади. Останнім часом деякі благодійні фонди, наприклад Bill & Melinda Gates Foundation, серед вимог для надання грантового фінансування досліджень почали вимагати публікацію результатів досліджень під вільними ліцензіями Creative Commons або на аналогічних умовах», — коментує голова Громадської організації  «Відкритий Контент» Максим Наумко.

Яким же чином позначити Ваш дозвіл, щоб користувачі могли бачити його, коли заходять на будь яку сторінку сайту? Недостатньо просто писати «Дозволяється використання матеріалів за умов посилання на джерело» (досить поширена вказівка в українському вебі) — це надто розмите формулювання. Вікіпедія поширюється на умовах вільної ліцензії Creative Commons BY-SA, у тексті якої чітко вказано, як треба вказувати автора та для яких цілей можна використовувати матеріали. Принципово, що дозволяється також комерційне використання. Таким чином Вікіпедія є ресурсом, який будь-яка людина може використовувати як некомерційно, так і комерційно.

Якщо ви хочете дозволити використання текстів свого сайту на тих же умовах, на яких поширюється Вікіпедія (вказання автора і поширення похідних робіт на тих же умовах), у нижній колонтитул сайту можна додати таке формулювання:

Текст цього веб-сайту [або сторінки, якщо ви дозволяєте використовувати конкретну сторінку] доступний для використання на умовах вільної ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.

Якщо ви дозволяєте використовувати текст будь-яким чином без обмежень з єдиною умовою вказувати автора, підійде таке формулювання:

Текст цього веб-сайту [або сторінки] доступний для використання на умовах вільної ліцензії Creative Commons Attribution 3.0.

Якщо ви бажаєте відмовитися від своїх авторських прав, у тому числі права на згадування свого авторства, можете використати ліцензію Creative Commons Zero — це, по суті, передає текст у суспільне надбання:

Текст цього веб-сайту [або сторінки] поширюється на умовах Creative Commons Zero Waiver 1.0 (CC0).

(Ви можете написати «матеріалів» замість «тексту», і це буде включати зображення, фото та відео, але нагадуємо ще раз, що якщо на сайті розміщені чужі матеріали, ними так розпоряджатися не можна).

Зображення праворуч є графічною передачею цих формулювань; їх можна ставити поруч з текстом.

Отже, механізм вільноліцензування сайтів доволі простий, але є кілька моментів, про які треба подбати, надаючи дозвіл на поширення матеріалів:

  1. Ви можете надавати дозвіл на використання лише тих матеріалів, авторські майнові права на які належать вам. Тобто якщо у вас на сайті використовуються матеріали (тексти, фото, відео тощо), власником авторських прав на які ви не є, ви не можете дозволяти їх вільне використання. Таким чином, якщо на сайті використано фотоматеріали зі сторонніх ресурсів, які не дозволяють вільне використання на умовах, сумісних із копілефтом (див. нижче), дозвіл використання не повинен поширюватися на такі матеріали (у дозволі можна зазначити виняток для таких матеріалів).
  2. Якщо на сайті розміщували публікації інші автори, які не передавали свої авторські права вам, у них потрібно попросити згоди на зміну умов розповсюдження публікацій, авторами яких вони є.
  3. Ліцензії Creative Commons є невідкличними: якщо після публікації того чи іншого матеріалу на умовах ліцензії Creative Commons цей матеріал поширили чи використали на умовах цієї ліцензії, автор не може вимагати припинити використання, бо він вирішив відкликати дозвіл на таке використання. З моменту, коли твір опубліковано на умовах певної ліцензії, будь-яке використання на умовах цієї ліцензії у майбутньому буде законним. Якщо Ви керівник організації, якій належить веб-сайт, потурбуйтеся про те, щоб ваш наступник це розумів: зробіть письмове розпорядження відповідальному за веб-сайт розмістити сповіщення про вільну ліцензію — щоб воно збереглося в архіві і до нього можна було апелювати.

Заохочуємо вас поширювати свої матеріали на вільних ліцензіях! Додавайте свої свої ресурси в один ряд з такими, як сайти Міністерства оборони України, texty.org.ua та інші!


Зазначення авторських прав: зображення «Ділюся» — Wikimedia Foundation, Inc. / Юрій Булка, ліцензія cc by-sa 3.0 (фрагмент з «Licensing tutorial»).

Опубліковано у Вільні ліцензії, Закордонний досвід, Проекти з партнерами | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s