Вікіманія-2017: основні мотиви

У середині серпня цього року в Монреалі пройшла Вікіманія-2017 — щорічна конференція Руху Вікімедіа, яка є найпопулярнішим заходом серед вікіпедистів. Вікіманія має очевидну соціальну вагомість — активні учасники вікіпроектів з усього світу, які здебільшого спілкуються лише онлайн, отримують можливість зустрітися вживу. Але окрім цього Вікіманія служить майданчиком для обговорення проблем і тем, які є найбільш важливими для вікі-руху на поточний момент — і цей рік не був винятком.

Стратегія-2030: реагувати на поточні виклики і передбачати нові

Wikimania 2017 Closing Ceremony Group Photo-3

Групове фото всіх учасників Вікіманії. VGrigas/Wikimedia Foundation, CC BY-SA 4.0

Чи не найважливішою функцією цьогорічної Вікіманії, окрім згадуваної соціальної складової, стало продовження обговорення стратегії на наступні півтора десятиліття, яку Фонд активно розробляє протягом останніх місяців.

Стратегію-2030 затвердять у вересні цього року і почнуть імплементувати лише з 2018 року, але до і під час Вікіманії уже викристалізувалися основні її пункти:

  • головний принцип Вікіпедії, який ніколи не змінювався і не буде змінюватися ні за яких обставин, — це поширення і примноження вільних знань.
  • вільний доступ до редагування проектів Вікімедіа і співпраця людей із різними бекґраундами — основна перевага Вікіпедії. Попри необхідність у певному вдосконаленні, вона має залишитися такою і в майбутньому.

У той же час, Стратегія визначає основні проблеми у розвитку Вікіпедії:

  • прогалини й несистемність в подачі інформації;
  • брак різноманіття;
  • ненейтральність подачі інформації (системна упередженість).

Ці проблеми, очевидно, треба виправляти. Проект стратегії руху Вікімедіа пропонує рухатися в напрямку ширшої різноманітності учасників, адаптування до локальних контекстів, вдосконалення культури спілкування серед учасників вікі-проектів.
Наразі Стратегія перебуває на фінальній стадії обговорення — в якому може взяти участь будь-хто.

Географічне різноманіття: знайти підхід до Африки

Однією із наскрізних тем Вікіманії в Монреалі було те, що в англійській мові називається терміном «diversity», а в українській мові передається приблизним відповідником «різноманіття». Ідеться про всі види різноманіття — як у контенті вікіпроектів, так і у складі користувачів.

Протягом останніх років майже всі члени вікі-руху погодилися з тим, що у Вікіпедії наявні значні системні відхилення, спричинені демографічним складом основних її дописувачів. Це призводить до того, що деякі теми чи групи користувачів недостатньо представлені у вікіпроектах. Саме тому останнім часом — і під час Вікіманії зокрема — багато говорили про те, де і як ця проблема існує — а також ділилися досвідом боротьби з нею.

Однією з ключових проблем в цьому ключі є брак географічного різноманіття. Особливо погано представлена Африка і Близький Схід. Скажімо, як розповіли працівники відділу комунікацій Фонду Вікімедіа на одному з виступів Вікіманії, лише 27% інтернет-користувачів Нігерії знають про існування Вікіпедії; в Іраку це число ще більш драматично низьке — лише 19%.

Слайд із презентації відділу комунікацій Wikimedia Foundation на панелі «Скелет середньовічного папи римського танцює з Тейлор Свіфт в рекламі на іракському телебаченні» Вікіманії-2017 (так, панель справді так називалася). Фото автора.

 

Недостатнє представлення Африканського континенту було очевидним навіть серед самого складу учасників Вікіманії. Так трапилося частково через візові проблеми (канадську візу не видали навіть переможцю нагороди Вікіпедист року, про якого зараз мова піде детальніше — а також багатьом іншим африканським вікімедійцям), а частково через загальне пропорційне відношення учасників проектів Вікімедіа.

До речі, присудження нагороди Вікіпедиста року — щорічної відзнаки, яку засновник Вікіпедії Джимбо Вейлз присуджує за особливі заслуги у розвиток вікіпроектів — також відбиває тенденцію на боротьбу з цією проблемою. Вікіпедистом року став Фелікс Нарті із Гани, заслуги якого стосуються саме цих питань — розвитку контенту Вікіпедії про Гану зокрема та Африку загалом; промоції вікіпроектів в Африці; побудові місцевих спільнот в африканських країнах. Таким чином, можемо ствердити, що роль Африки та інших регіонів, які традиційно були недостатньо представлені у Вікіпедії, поступово зростає.

Карта, на якій учасники Вікіманії позначали країну/регіон, звідки вони приїхали. В контексті дискусії про географічне різноманіття користувачів, на цій фотографії можна порівняти кількість учасників з Європи з учасниками з Африки. Фото автора

Роль Вікіпедії у демократії (а також чому фейкові новини — це зло)

Нарешті, доволі важливою наскрізною темою Вікіманії була роль Вікіпедії та сестринських вікіпроектів у розвитку та підтриманні демократії. В контексті цих питань на конференції багато обговорювали поширену останнім часом тему фейкових новин — і як Вікіпедія може їм протидіяти. (Хоча, чесно кажучи, наразі ніхто не придумав швидший і надійніший спосіб запобігти фейкам у Вікіпедії, ніж як верифіковувати всю інформацію авторитетними джерелами і уникати оригінального дослідження та/або поширення некоректної інформації).

Вікіманія-2017 ще раз переконала, що у Вікіпедії є великий потенціал впливу на розвиток демократії, зокрема в сучасному ідеологічно розділеному світі. Зрештою, як підсумувала голова Американської спілки захисту громадянських свобод Сюзан Герман під час виступу на Вікіманії, «принцип вікі схожий із принципом демократії — обидва з них вимагають співпраці, спільної роботи і внеску кожного».

Ukrainians Wikimania 2017

Українці на Вікіманії

На конференції прозвучав і виступ української вікіпедистки. Користувачка Helixitta розказала про необхідність залучення науковців до вікіпроектів та можливі шляхи втілення цього. Презентація англійською.

Сайт Вікіманії

Опубліковано у Конференції. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to Вікіманія-2017: основні мотиви

  1. Сповіщення: Стипендія на Вікіманію 2018 | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: І ще про Вікіманію. Говорять учасники конференції | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s