«Пані у червоному» — місячник створення статей про жінок у Вікіпедії

Логотип проекту «Пані у червоному» для Української Вікіпедії. Автор Helixitta, ідея Sergento15 листопада в Українській Вікіпедії розпочнеться місячник написання статей про жінок. Назва «Пані у червоному» обрана за аналогією із відповідним проектом в англомовній Вікіпедії, адже, як відомо, червоним кольором у Вікіпедії виділено посилання на ті статті, яких ще не існує — тож ці жінки ще у «червоному», і ми пропонуємо їх переодягнути у «синій».

Але навіщо потрібна «Пані у червоному»?

Суха статистика свідчить: із 132314 біографічних статей в Українській Вікіпедії, тільки 18120 є про жінок, тобто 13,69 %. І цей дисбаланс можна і треба змінити. І до цього може долучитися кожен і кожна.

«Для мене “Пані в червоному” бачиться одним зі способів оприявнення різноманітного вкладу жінок у розвиток наук, культури та інших сфер життя, який виходить далеко за межі поширених стереотипів та “традиційних” ролей. Це є одним зі способів долання упереджень. Чим менше упереджень і стереотипів, тим швидшим буде поступ у суспільстві» — пояснює Сергій Добош (користувач Sergento), один з адміністраторів Вікіпедії та ініціаторів місячника.

Людмила Сломінська, одна з ініціаторок місячника, редакторка Вікіпедії з січня 2017 року, вважає: «Часто доводиться чути, що жінки зробили дуже мало визначних досягнень і вкладу у розвиток людства у порівнянні із чоловіками. Тому важливо писати статті про успішних жінок, щоб зробити їхні досягнення видимими». Мотив «представництва» є суттєвим — чим більше жінок зможуть дізнатися більше про видатні досягнення інших жінок, тим більше це буде мотивувати їх до звільнення від гендерних стереотипів і підвищувати представництво жінок в суспільному житті загалом. Наприклад, дослідження політичної системи США показало пряму пропорційність між кількістю жінок у великій політиці та кількістю жінок, які зацікавлюються політичною діяльністю на локальному рівні. Як стверджує авторка дослідження Амелія Шоуальтер, «жінки на високих посадах не лише стають рольовими моделями для дівчаток — вони нормалізують політику для дорослих жінок, які потребують легенького поштовху».

І цьому є просте пояснення. Після багатьох століть гендерної стереотипізації, яке передбачало витіснення жінок з політики, їм потрібен позитивний приклад — цей легенький поштовх, який може мотивувати їх на звершення. Як-от приклад інших жінок, які досягли значного успіху в управлінні країною — попри те, що суспільство передвизначило для них ролі викладачки молодших класів або соціальної працівниці. Це саме стосується і наукової діяльності, кінематографу та багатьох інших сфер суспільного життя.

Отже, очевидним є те, що наявність рольових моделей видатних жінок є ключовим фактором для їхньої мотивації та, як результат, розширення їхніх можливостей. Але якими засобами популяризувати ці рольові моделі? Іншими словами, як саме розповідати жінкам про інших жінок, з яких можна брати приклад? І тут на перший план виходить Вікіпедія — ресурс, який використовує з пізнавальною метою більша частина інтернет-користувачів. Для мене і багатьох інших людей Вікіпедія є входом в якусь нову тему. Вона не завжди надає достатньо інформації, але завжди показує, в який бік «копати».

Власне, з цієї причини розбудова статей про видатних жінок, які ще не представлені у Вікіпедії, і є таким важливим завданням. Окрім очевидної енциклопедичної та освітньої мети, створення і покращення таких статей стане важливим внеском у розвиток рівного представництва жінок у суспільному житті.

І тому Вікіпедії надзвичайно потрібна «Пані у червоному». Внесок до цього проекту мене і кожного з нас буде не лише кроком у розвиток україномовного контенту в Інтернеті, а й важливим починанням на користь  гендерної рівності — саме тим «легеньким поштовхом», який призведе до вагомих результатів.

Ідея реалізувати такий проект в україномовному розділі Вікіпедії виникла на Вікіконференції 2017 у Херсоні. Від ідеї до втілення пройшло понад два місяці: потрібно було знайти статистику, створити списки статей до створення та поліпшення, підготувати сторінку місячника, спробувати знайти інформаційних партнерів тощо. Користувач Sergento написав програму, яка вивела список статей про жінок, які існують в інших Вікіпедіях (зокрема англійською та російською), але яких нема українською мовою. Таких статей є тисячі. До прикладу, українською мовою ще нема статті про Енні Лондондеррі — першу жінку, що здійснила кругосвітню подорож… на велосипеді. Її подорож тривала трохи менше ніж 15 місяців — із 27 червня 1894 року по 12 вересня 1895 року. Нема також статті про Френсіс Олдхем Келсі — фармаколога, яка відмовилася ліцензувати талідомід у США, через сумніви у його безпечності. Відсутні статті про Луїзу Кадамуро (французька футболістка), Памелу С. Расмуссен (американська орнітологиня), Анніку Зеєн (німецька баскетболістка на візку), Анджелу Джеймс (канадійська хокеїстка), Марію Терезу Феррарі (аргентинська лікарка, перша професорка у Латинській Америці і одна з перших жінок, якій дозволили викладати медицину), Джоан Каррен (винахідниця дипольних відбивачів), Лолу Болдвін (перша жінка-поліцейська у США), Мері Геррінг (австралійська лікарка), Дургу Шакті Нагпал (індійська держслужбовиця, відома боротьбою з корупцією), Дебру Мічелі (італійсько-американська водійка Monster Truck та професійна реслерка), Мері Вінстон Джексон (математик, інженер)… і ще багато кого іншого. Звісно, можна не тільки перекладати, можна писати статті про видатних жінок України: Бурда Раїса Іванівна (ботанік-еколог), Горбенко Галина Петрівна (біофізик), Єгорова Тамара Петрівна (геофізик)… На сторінці місячника написані імена цих «пані у червоному». Долучайтеся, щоб про них були статті українською.

І долучайтеся не тільки створеними чи поліпшеними статтями — поширення інформації про цю ініціативу нам теж потрібне. І якщо Ви ще не знаєте як чи не дуже певні своїх власних сил, щоб дописувати до Вікіпедії — ми можемо допомогти навчанням, матеріалами, порадами.

Сторінка місячника

Опубліковано у Анонси, Вікітижні | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to «Пані у червоному» — місячник створення статей про жінок у Вікіпедії

  1. Ганна Онкович коментує:

    Маленька червона суконька – це від дружини президента Франції… Але про жінок писати слід! ЗАВЖДИ І БАГАТО :

    Подобається

  2. Сповіщення: Результати місячника написання статей «Пані в червоному» | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s