Як надавали голос недостатньо представленим спільнотам у вікіпроектах: огляд 2017 року

Однією із ключових тем для руху Вікімедіа у 2017 році стало різноманіття (diversity) і надання голосу недостатньо представленим спільнотам — як-то жінкам чи жителям неангломовних країн.  

Розвиток цієї тематики відображений у прийняттяі Стратегічного напряму до 2030 року, який закріпив прагнення до рівності «людей різного походження, мови, географії, етнічності, доходу, освіти, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, релігії, віку тощо».

 

File:Women in Red logo.svg

Логотип проекту Women in Red, одного з ключових вікі-проектів проти гендерного дисбалансу у Вікіпедії. (Nevit, Public Domain)

Саме тому 2017 рік був багатий на різні цікаві проекти, спрямовані на надання голосу недостатньо представленим спільнотам. У цій статті ми подамо суб’єктивний рейтинг найцікавіших із них. Більшість із них були представлені на Wikimedia Diversity Conference на початку листопада 2017 року. У деяких із них активісти Української Вікіпедії, Вікімедіа Україна були в тій чи іншій формі залучені, а деякі можна і потрібно використати як джерело корисного досвіду.

  1. Надання голосу жінкам: Gender Diversity Mapping Project і Women in Red (а також «Пані в червоному»)

Хоча проблема різноманіття в русі Вікімедіа є значно ширшою, гендерний дисбаланс залишається найкраще висвітленим і одним з найбільш важливих питань. На цю тему почали звертати увагу ще кілька років тому, і у 2017 році ми побачили розвиток кількох важливих проектів у цьому напрямку.

Одним із найбільш помітних проектів у цьому році став Gender Diversity MappingВимірення гендерного різноманіття»). Його метою є провести всеохопне дослідження тих проблем, з якими стикаються жінки у вікі-проектах по всьому світу. Організатори вже провели десятки інтерв’ю з активними вікімедистками, щоб досягти цього. Засновники проекту хочуть фактично створити зліпок вікі-спільноти за минулий рік — і в його контексті запропонувати вирішення довгострокових проблем

Також у 2017 році наростив свою активність заснований кількома роками раніше проект Women in Red Жінки в червоному»), який ставить за мету збільшити кількість статей про жінок у Вікіпедії. Якщо в 2015 році приблизно 15% усіх біографічних статей Англійської Вікіпедії були про жінок, то зараз це число збільшилося приблизно на 2,5%. Ріст міг би бути і більшим— але все одно це значний успіх як для колосальних розмірів Англійської Вікіпедії.

У 2017 році в Українській Вікіпедії також вперше була організована ініціатива в дусі Women in Red. В листопаді-грудні пройшов місячник «Пані в червоному», внаслідок якого було створено майже 450 нових статей про значимих жінок, не представлених раніше в Українській Вікіпедї. Поки Українській Вікіпедії далеко до масштабів проекту Women in Red — але «Пані в червоному» заклала дуже важливий початок активнішій діяльності в цьому напрямі.

File:Rosiestep at WikiDivCon 2017.jpg

Одна із засновниць Gender Diversity Mapping Project Розі Стівенсон-Ґуднайт презентує проект на Wikimedia Diversity Conference у Стокгольмі в листопаді 2017 року. (Camelia.boban, CC-BY-SA-4.0)

  1. Зняття бар’єру входу для новачків: Програма менторства

Високий бар’єр входу є віддавна важливою проблемою для вікі-проектів. Проблеми з інклюзивністю новачків спричинені як технічними аспектами (необхідність вивчати вікі-розмітку, недосконалий візуальний редактор), так і певним елітаризмом серед поточних активних користувачів, небажання цілеспрямовано допомагати новачкам.

Це негативно впливає як на недостатньо представлені групи (наприклад, лунають твердження, що жінки деколи стикаються із більш агресивним ставленням у Вікіпедії, ніж чоловіки), так і на нових користувачів загалом. Тому підвищення інклюзивності щодо нових користувачів вікі-проектів є важливим завданням для руху Вікімедіа.

Прикладом того, як справитися з цією проблемою, є менторська програма, яку Вікімедіа Австрія організувала на хакатоні 2017 року. У кожного новачка був свій визначений ментор, готовий допомогти вирішити будь-які проблеми. Головними завданнями менторів було допомагати новачкам, пропонувати їм проекти чи завдання і делікатно перевіряти їхній прогрес. При цьому до менторства ставилися серйозно — людина, яка займалася менторством, не відволікалася на інші завдання.

Результати проекту Вікімедіа Австрія показали, що можна досягати інклюзивності новачків і при цьому не завдавати шкоди продуктивності. Для цього потрібні великі людські ресурси, час і, можливо, гроші — але це важливе завдання для популяризації вікі-проектів і покращення ситуації з репрезентативністю в русі Вікімедіа.

  1. Боротьба з гомофобією в гомофобному середовищі: Едітатон на ЛГБТ-тематику

Очевидно, що права гомосексуалів та інших членів ЛГБТ-спільноти є невід’ємною частиною руху за різноманіття. Але ця проблема значно більш складна і контроверсійна — і особливо це помітно в гомофобному середовищі, в країнах, що не мають тривалої історії толерантності до представників ЛГБТ-спільноти.

Підвищення представництва ЛГБТ-спільноти у Вікіпедії є важливим питанням в цьому контексті. У гомофобному середовищі цьому завданні перешкоджають особливі проблеми — як із організацією офлайн-заходів, так і у дискусіях всередині вікі-проектів. Під час Wikimedia Diversity Conference Філіп Мальковіч з Сербії розповів, що робить вікі-спільнота у його країні для вирішення цих проблем.

File:Wikimedia Diversity Conference, Stockholm, Day 2 by Dyolf77 DSC 6875.jpg

Філіп Мальковіч презентує успіхи сербської вікі-спільноти у просуванні ЛГБТ-тематики в гомофобному вікі-середовищі гомофобної країни — зокрема, едітатон на цю тематику. (Habib M’henni / Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

За словами Мальковіча, найбільш успішним проектом стало проведення едітатону на ЛГБТ-тематику (едітатоном називають публічний марафон  інтенсивного створення/покращення контенту вікі-проектів; слово утворено за аналогією з хакатоном). Результати сербського едітатону в кількісному вимірі були доволі скромними (майже 30 нових статей, 11 учасників). У той же час, результати є значними як для масштабів невеличкої країни і невеликого мовного розділу Вікіпедії. Також цей едітатон є дуже важливим з символічної точки зору — він допоміг підвищенню обізнаності щодо проблем ЛГБТ-спільноти у Вікіпедії.

  1. Вікітерапія: Залучення людей із обмеженими можливостями

Залучення людей з обмеженими можливостями (і особливо з інтелектуально-психічними обмеженнями) ніколи не було популярним напрямком серед вікімедистів. 2017 рік показав, що ситуація може змінитися на краще.

Мабуть, найцікавішими проектом в цьому напрямі був проект «Вікіцитати в лікарні», яку організувала Андреа Клейман з Аргентини. В рамках цього проекту пацієнти з психічними захворюваннями долучалися до створення і доповнення сторінок у Вікіцитатах.

Перевагами цього проекту є те, що доповнення Вікіцитат є менш інтелектуально складним завданням, ніж написання статей до Вікіпедії. (Це, до речі, показує силу інших вікі-проектів як рушіїв прогресу в сферах різноманіття і репрезентації). Цей проект дозволив не лише доповнити вміст Вікіцитат — а й допомогти покращенню психологічного стану пацієнтів через зменшення відчуття психологічної ізоляції і покращення їхньої самооцінки через їхню залученість в суспільно корисній діяльності.

Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s