Однією із ключових тем для руху Вікімедіа у 2017 році стало різноманіття (diversity) і надання голосу недостатньо представленим спільнотам — як-то жінкам чи жителям неангломовних країн.
Розвиток цієї тематики відображений у прийняттяі Стратегічного напряму до 2030 року, який закріпив прагнення до рівності «людей різного походження, мови, географії, етнічності, доходу, освіти, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, релігії, віку тощо».

Логотип проекту Women in Red, одного з ключових вікі-проектів проти гендерного дисбалансу у Вікіпедії. (Nevit, Public Domain)
Саме тому 2017 рік був багатий на різні цікаві проекти, спрямовані на надання голосу недостатньо представленим спільнотам. У цій статті ми подамо суб’єктивний рейтинг найцікавіших із них. Більшість із них були представлені на Wikimedia Diversity Conference на початку листопада 2017 року. У деяких із них активісти Української Вікіпедії, Вікімедіа Україна були в тій чи іншій формі залучені, а деякі можна і потрібно використати як джерело корисного досвіду.
- Надання голосу жінкам: Gender Diversity Mapping Project і Women in Red (а також «Пані в червоному»)
Хоча проблема різноманіття в русі Вікімедіа є значно ширшою, гендерний дисбаланс залишається найкраще висвітленим і одним з найбільш важливих питань. На цю тему почали звертати увагу ще кілька років тому, і у 2017 році ми побачили розвиток кількох важливих проектів у цьому напрямку.
Одним із найбільш помітних проектів у цьому році став Gender Diversity Mapping («Вимірення гендерного різноманіття»). Його метою є провести всеохопне дослідження тих проблем, з якими стикаються жінки у вікі-проектах по всьому світу. Організатори вже провели десятки інтерв’ю з активними вікімедистками, щоб досягти цього. Засновники проекту хочуть фактично створити зліпок вікі-спільноти за минулий рік — і в його контексті запропонувати вирішення довгострокових проблем
Також у 2017 році наростив свою активність заснований кількома роками раніше проект Women in Red («Жінки в червоному»), який ставить за мету збільшити кількість статей про жінок у Вікіпедії. Якщо в 2015 році приблизно 15% усіх біографічних статей Англійської Вікіпедії були про жінок, то зараз це число збільшилося приблизно на 2,5%. Ріст міг би бути і більшим— але все одно це значний успіх як для колосальних розмірів Англійської Вікіпедії.
У 2017 році в Українській Вікіпедії також вперше була організована ініціатива в дусі Women in Red. В листопаді-грудні пройшов місячник «Пані в червоному»”, внаслідок якого було створено майже 450 нових статей про значимих жінок, не представлених раніше в Українській Вікіпедї. Поки Українській Вікіпедії далеко до масштабів проекту Women in Red — але «Пані в червоному» заклала дуже важливий початок активнішій діяльності в цьому напрямі.

Одна із засновниць Gender Diversity Mapping Project Розі Стівенсон-Ґуднайт презентує проект на Wikimedia Diversity Conference у Стокгольмі в листопаді 2017 року. (Camelia.boban, CC-BY-SA-4.0)
- Зняття бар’єру входу для новачків: Програма менторства
Високий бар’єр входу є віддавна важливою проблемою для вікі-проектів. Проблеми з інклюзивністю новачків спричинені як технічними аспектами (необхідність вивчати вікі-розмітку, недосконалий візуальний редактор), так і певним елітаризмом серед поточних активних користувачів, небажання цілеспрямовано допомагати новачкам.
Це негативно впливає як на недостатньо представлені групи (наприклад, лунають твердження, що жінки деколи стикаються із більш агресивним ставленням у Вікіпедії, ніж чоловіки), так і на нових користувачів загалом. Тому підвищення інклюзивності щодо нових користувачів вікі-проектів є важливим завданням для руху Вікімедіа.
Прикладом того, як справитися з цією проблемою, є менторська програма, яку Вікімедіа Австрія організувала на хакатоні 2017 року. У кожного новачка був свій визначений ментор, готовий допомогти вирішити будь-які проблеми. Головними завданнями менторів було допомагати новачкам, пропонувати їм проекти чи завдання і делікатно перевіряти їхній прогрес. При цьому до менторства ставилися серйозно — людина, яка займалася менторством, не відволікалася на інші завдання.
Результати проекту Вікімедіа Австрія показали, що можна досягати інклюзивності новачків і при цьому не завдавати шкоди продуктивності. Для цього потрібні великі людські ресурси, час і, можливо, гроші — але це важливе завдання для популяризації вікі-проектів і покращення ситуації з репрезентативністю в русі Вікімедіа.
- Боротьба з гомофобією в гомофобному середовищі: Едітатон на ЛГБТ-тематику
Очевидно, що права гомосексуалів та інших членів ЛГБТ-спільноти є невід’ємною частиною руху за різноманіття. Але ця проблема значно більш складна і контроверсійна — і особливо це помітно в гомофобному середовищі, в країнах, що не мають тривалої історії толерантності до представників ЛГБТ-спільноти.
Підвищення представництва ЛГБТ-спільноти у Вікіпедії є важливим питанням в цьому контексті. У гомофобному середовищі цьому завданні перешкоджають особливі проблеми — як із організацією офлайн-заходів, так і у дискусіях всередині вікі-проектів. Під час Wikimedia Diversity Conference Філіп Мальковіч з Сербії розповів, що робить вікі-спільнота у його країні для вирішення цих проблем.

Філіп Мальковіч презентує успіхи сербської вікі-спільноти у просуванні ЛГБТ-тематики в гомофобному вікі-середовищі гомофобної країни — зокрема, едітатон на цю тематику. (Habib M’henni / Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)
За словами Мальковіча, найбільш успішним проектом стало проведення едітатону на ЛГБТ-тематику (едітатоном називають публічний марафон інтенсивного створення/покращення контенту вікі-проектів; слово утворено за аналогією з хакатоном). Результати сербського едітатону в кількісному вимірі були доволі скромними (майже 30 нових статей, 11 учасників). У той же час, результати є значними як для масштабів невеличкої країни і невеликого мовного розділу Вікіпедії. Також цей едітатон є дуже важливим з символічної точки зору — він допоміг підвищенню обізнаності щодо проблем ЛГБТ-спільноти у Вікіпедії.
- Вікітерапія: Залучення людей із обмеженими можливостями
Залучення людей з обмеженими можливостями (і особливо з інтелектуально-психічними обмеженнями) ніколи не було популярним напрямком серед вікімедистів. 2017 рік показав, що ситуація може змінитися на краще.
Мабуть, найцікавішими проектом в цьому напрямі був проект «Вікіцитати в лікарні», яку організувала Андреа Клейман з Аргентини. В рамках цього проекту пацієнти з психічними захворюваннями долучалися до створення і доповнення сторінок у Вікіцитатах.
Перевагами цього проекту є те, що доповнення Вікіцитат є менш інтелектуально складним завданням, ніж написання статей до Вікіпедії. (Це, до речі, показує силу інших вікі-проектів як рушіїв прогресу в сферах різноманіття і репрезентації). Цей проект дозволив не лише доповнити вміст Вікіцитат — а й допомогти покращенню психологічного стану пацієнтів через зменшення відчуття психологічної ізоляції і покращення їхньої самооцінки через їхню залученість в суспільно корисній діяльності.