Не вберегли пам’ятки? Збережімо пам’ять!

Щоб задовольнити попит на інформацію про втрачені пам’ятки та відзначити Міжнародний день пам’яток і визначних місць, «Вікімедіа Україна» запросила усіх доповнювати Вікіпедію інформацією про пам’ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою втрати. Про передумови та результати акції читайте у статті.

Ввечері 15 квітня сталася пожежа в Соборі Паризької Богоматері. Зруйнувався соборний шпиль, згорів дерев’яний дах, понівечено стіни та вікна. Ліквідація пожежі тривала майже 12 годин. Увага усіх провідних медіа була прикута до події — велися прямі трансляції, а соціальні мережі вибухнули реакціями та коментарями щодо події. Завдяки символічності та впізнаваності пам’ятки, на її відбудову уже зібрали близько мільярда доларів і це дає надію на швидке відновлення. Стаття в українській Вікіпедії про Собор існує з 2006 року, у середньому її щомісяця переглядають близько 200 разів. Увага до неї в день пожежі вимірювалась десятками тисяч переглядів: 14 квітня її переглянули 99 разів, а вже 15 квітня — 38 тисяч; 16 квітня — 29 тисяч разів. Отже, інформацію про собор українською чимало користувачів отримали саме з Вікіпедії.

Пожежа в Соборі Паризької Богоматері отримала й окрему статтю-огляд чи то хроніку. Варто зауважити, що далеко не всі події та новини на це заслуговують за правилами вільної енциклопедії. Але значимість та доцільності статті про пожежу не викликає сумнівів. Тому сторінка українською безпосередньо про трагедію була створена вже за три години від початку пожежі; наступного дня ця стаття отримала 2000 переглядів. Сьогодні вона дає вичерпне уявлення про подію для всіх, хто прагне про неї дізнатися.

Вікіпедисти також оперативно додали фотографії пожежі, а у Вікісховищі розпочалась кампанія із завантаження під вільною ліцензією фотографій собору незалежно від часу створення. Вона вже зібрала понад 500 фотографій і ще триває.

На фоні заяв французької влади та успішної кампанії зі збору пожертв на відбудову Нотр-Даму багато хто звернув увагу на аналогічні проблеми в Україні. Інформаційний простір наповнили згадки про “свої нотр-дами” — нещодавно зруйновані українські пам’ятки історії та ті, що перебувають у катастрофічному стані. Жоден ресурс не пропонує вичерпних каталогів таких пам’яток, а матеріали ЗМІ мають часто фрагментарний характер. І тут знов стає помічною Вікіпедія. І хоча оглядової статті про зруйновані пам’ятки України ще не створено, втім вже є чимало статей про окремі з них та списки за окремими регіонами. Про кількісні характеристики дає уявлення відповідна категорія Втрачені пам’ятки України. У цій віртуальній каталожній шафі — посилання на понад 250 сторінок про втрачені пам’ятки у різні часи нашої історії.

Щоб задовольнити попит на інформацію про втрачені пам’ятки та відзначити Міжнародний день пам’яток і визначних місць, «Вікімедіа Україна» запросила усіх доповнювати Вікіпедію інформацією про пам’ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою втрати. В результаті акції, протягом 18-21 квітня, були створені сторінки про пам’ятки, фото яких нижче. Завдяки конкурсу Вікі любить пам’ятки, у Віксховищі вже були фотографії для деяких з цих об’єктів.

Дякуємо усім учасникам та учасницям! Запрошуємо продовжувати писати історію архітектурної спадщини України у Вікіпедії!

Проект «Культурна спадщина»

Київ, знесений Особняк Згорської, вул. Мельникова вул., 51

Київ, знесений Особняк Згорської, вул. Мельникова вул., 51

 

Volodymyr-Volynskyi (Wlodzimierz-Wolynsky) Great Synagogue

Велика синагога – втрачений головний молитовний будинок юдейської громади у Володимирі-Волинському

Ротонда початок ХХ ст.

Миколаїв, відреставрована Ротонда шахового клубу

Dvorjanskoe sobranie main

Дворянське зібрання, будинок ВУЦВК — втрачена історична будівля в Харкові

Будинок Сікорського 1667540

Київ, Будинок Сікорського у занедбаному стані

Єдина стаття з написаних за період акції, що не має фото — Флігель Казанського. Закликаємо всіх, хто читає нас перевірити свої фотоархіви і додати фото цієї будівлі у Вікісховище.

Опубліковано у Історія, Культура і мистецтво. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s