Богомоли та вікігрант: історія вибраної статті у Вікіпедії

На початку квітня 2020 року стаття про богомолів стала вибраною та опинилась на головній сторінці української Вікіпедії. «Вибрана» — це статус, який отримують найкращі статті у Вікіпедії, які найповніше відповідають вимогам цієї онлайн-енциклопедії. Із понад мільйона статей в українській Вікіпедії лише 223 є «вибраними». Основний автор статті «Богомоли», вікіпедист Brunei, розповідає як вдалося досягти такого результату, що його мотивує дописувати саме про богомолів і що допомогло підготувати вибрану статтю.

Скриншот вибраної статті Богомоли на головній сторінці української Вікіпедії у травні 2020 року

«Якщо запитати когось, чи він або вона знають, „що таке богомол”, ви, ймовірно, можете отримати доволі гарну відповідь: богомол – це комаха, типу коника з двома шипастими передніми ногами, які вона використовує, щоб схопити здобич; а ще самиця часто з’їдає самця під час парування. …Але якщо ви спитаєте: „А далі?” Тиша.» пишуть англійською італійські ентомологи, автори книги «Богомоли Євросередземноморського регіону». (Battiston, R; Picciau, L.; Fontana, P.; Marshall, J. (2010). Mantids of the Euro-Mediterranean Area. WBA Books. ISBN 978-88-903323-1-9)

Богомоли — це комахи, які приголомшували людину ще в кам’яну добу (петрогліфи в Ірані тому свідки). Однак, на жаль, про них існує дуже мало доступної літератури, а ті праці, які доступні, часто застарілі.

Mantis petroglyph, Iran, Khomein County, Markazi Province
Зображення богомола, петрогліфи в Ірані. Автори фото: Kolnegari M, Naserifard M, Hazrati M, Shelomi M, CC BY-SA 4.0

Тому італійські автори (Роберто Баттістон, Лука Піччіо, Паоло Фонтана та Юдіт Маршалл) узялися написати книгу для читачів з різним рівнем обізнаності. На жаль, поки що в Україні такої літератури майже не пишуть і не видають. Для мене, як ентомолога-любителя, поява такої літератури завжди на вагу золота. Як вікіпедист-волонтер я координую роботу між аматорами й знавцями у вікіпроєкті Ентомологія, і такі видання дуже корисні для наповнення Вікіпедії.

За моїми підрахунками, ще 2018 року в українській Вікіпедії було лише два десятки статей про цих комах. Тим часом в російській — близько сімдесяти, в англійській Вікіпедії — понад тисячу. Тоді я також примітив, що немає точних даних щодо кількості видів, які поширені навіть у таких неекзотичних країнах як Іспанія чи Греція. Окрім того, доступні мені наукові джерела подавали різну інформацію щодо наукових назв та ареалів, а описів зовнішнього вигляду богомолів різних видів майже неможливо було знайти. Отже, потрібно бути вузьким спеціалістом із біології богомолів, щоб якісно редагувати статті бодай про європейську фауну. Не дивно, що довгий час наш розділ Вікіпедії мав лише статті про 4 види богомолів, що занесені до Червоної книги, тоді як всього у нас поширено 7 видів. До серпня 2015 року не було навіть статті про богомола звичайного.

Stamp of Ukraine s1651
Личинка богомола звичайного на поштовій марці України, фото у суспільному надбанні

Я поставив собі за мету поліпшити представлення богомолів у Вікіпедії, однак у мене не було часу на повноцінне заглиблення в ентомологію цих комах. Тому потрібна була література, в якій би було описано біологію, фізіологію, поведінку богомолів, а також базова характеристика зовнішнього вигляду окремих, найпоширеніших видів. Коли я шукав та аналізував джерела до статті «Богомоли», то переконався, що існує три видання, що відповідають цим потребам: американського науковця Фредеріка Прете 1999 року, німця Райхарда Ерманна та 2002 року та згадана книга Баттістона зі співавторами 2010 року видання.

Перша книга «The Praying Mantids» дуже цікава — її фрагменти є у відкритому доступі онлайні – автор концентрується більше на фізіології богомолів, а також описує види, характерні більше для Північної Америки, що українському читачу не настільки цікаво. Наявність хоча б частини книги онлайн зменшує її необхідність мати в руках для вікіпедиста. Друга «Mantodea: Gottesbeterinnen der Welt» є фундаментальною працею з систематики, в ній подано описи тисячі видів світу, але інформація про систематику є дещо застарілою, а також більшою частиною написана німецькою мовою. Натомість «Mantids of the Euro-Mediterranean Area» містить інформацію й про загальну біологію, і про охорону біорізноманіття, і описи окремих видів, і охоплює доступні для багатьох українців європейський і середземноморський регіони. У цьому я переконався, коли ознайомився з уривками у відкритому доступі в науковій соцмережі ResearchGate.

З огляду на відсутність повного тексту цього видання у відкритому доступі, наприкінці 2018 року я звернувся до «Вікімедіа Україна» та попрохав купити книгу «Mantids of the Euro-Mediterranean Area» як вікігрант. Для заявки потрібно було повідомити, скільки вона коштує. Ціни в інтернет-магазинах були дуже різні: знаходив за 2500 грн, за 2 тисячі, й нарешті майже за 1600 грн. Навіть найменша вартість для українського науковця, на кшталт мене, є зависокою, тому отримати вікігрант було корисно.

Відповідно до умов програми операцію з онлайн-купівлі необхідно здійснити самостійно. Це було нескладно: зайти на сайт магазину, ввести домашню адресу та номер банківської карти. Мені повернули витрати після того, як я замовив і отримав книжку. Посилка встигла прийти до початку 2019, чим задала гарний напрям руху для роботи над цією темою у новому році.

Це джерело дозволило створити 50 статей про види, роди й інші таксономічні категорії богомолів, також десяток списків видів, поширених у Європі, Азії та Африці. Поліпшено з дюжину статей, що вже існували. Книга не була єдиним джерелом для більшості цих статей, але вона стала відправним пунктом, надавала базову інформацію, на яку можна нанизувати дані з інших джерел, розкриваючи деталі, аж до добрих і вибраних статей.

Amazing bug3-Spiny flower mantis (Pseudocreobotra wahlbergi)
Африканський богомол Pseudocreobotra wahlbergi на квітці цинії. Фото: Ngirilover / CC BY-SA 4.

Також вдалося розібратися з низкою зображень у Вікісховищі — визначити види з нечітких фотографій, утонити та доповнити описи до зображень, тож тепер їх можна співставити зі списками видів для кожної країни та й з точно визначеними видами з книги. Трошки корисних доповнень зробив до Віківидів.

Зокрема праця італійських науковців була корисна для доповнення оглядової статті «Богомоли». Наприклад, я додав інформацію з неї про поведінку цих комах, їхнє забарвлення, зовнішній вигляд та ентомологів, котрі їх вивчали. Після допрацювання вирішив номінувати статтю на статус «доброї». Після нетривалого обговорення стаття отримала цей статус. За правилами статтю, що має статус доброї, можна номінувати на статус вибраної, подавши її на сторінку пропозицій. Вибрана стаття має бути якісною та відповідати критеріям вибраної статті.

Дякую усім, хто долучився до обговорень, надавав поради та зауваження. Дуже тішусь, що стаття про цих чудових тварин має знак якості. Після надання статусу вибраної статтю було винесено на головну сторінку Вікіпедії.

Робота зі наповнення Вікіпедії інформацією про богомолів триває. У планах ще близько сотні статей. Зокрема, збираюсь започаткувати статті про відомих ентомологів-богомолознавців. Їх теж, як виявилося, небагато, але з невеличких довідок у книзі можна зібрати перші крупинки інформації для статей, багатьох з яких немає в інших мовних розділах. Загалом станом на сьогодні у категорії «Богомоли» та її підкатегоріях у Вікіпедії українською — 91 стаття: у чотири рази більше, ніж два роки тому.

 

Довідково:

Вікігранти — це постійна програма, яка допомагає, серед іншого, в покритті витрат на поїздки, купівлю квитків у музей або на культурну подію, сплату витрат за копіювання (фотокопіювання, сканування) архівних і бібліотечних матеріалів, придбання цінних книжок чи журналів, отримання доступу до електронних баз даних (включаючи архіви преси та словники). Це лише приклади — ваша ініціатива може бути новаторською. Однак вона не може стосуватися придбання фото- чи комп’ютерного обладнання, або оплати за навчання.

Заявки розглядаються Комітетом, який приймає рішення про виділення коштів. Він також оцінює їхню ефективність, щоб гарантувати, що гроші наших донорів були використані правильно.

Щоб дізнатися більше про умови, переходьте на відповідні тематичні сторінки за посиланням (або пишіть на microgrants@wikimedia.org.ua).

Опубліковано у Вікіпедійне, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s