Коментар ГО «Вікімедіа Україна» стосовно організації, що незаконно використовує бренд Вікіпедії

Останнім часом у медіапросторі спостерігається активність громадської організації, яка називає себе «Вікіпедія Україна» або «Українська Вікіпедія»

ГО «Вікімедіа Україна», членами та волонтерами якої є сотні активних користувачів Вікіпедії з України, знає про цю ситуацію. Хочемо зазначити, що організація «Вікіпедія Україна» незаконно використовує бренд Вікіпедії, її діяльність принаймні частково порушує правила та дух Вікіпедії, а її ключові публічні особи безстроково заблоковані у Вікіпедії за порушення правил ресурсу. Тому ми закликаємо жодним чином не підтримувати цю організацію.

Організація «Вікіпедія Україна» порушує закон, а її ключові представники безстроково заблоковані у Вікіпедії

Попри свою назву, організація «Вікіпедія Україна», не представляє ані спільноту україномовної Вікіпедії, ані дописувачів Вікіпедії з України. Вона створена кількома приватними особами, які мають досвід редагування Вікіпедії. Ключовим публічним представникам цієї організації — Богдану Дубильовському та Роману Мельнику — спільнота онлайн-енциклопедії довічно заборонила редагувати Вікіпедію в усіх мовних розділах за неодноразові порушення правил щодо платних редагувань.

Богдан Дубильовський та Роман Мельник є одночасно і ключовими особами комерційної організації «Вікібізнес», яка із порушенням правил Вікіпедії займається створенням платних статей про політиків, бізнесменів, комерційні фірми тощо у онлайн-енциклопедії1. Тому їхні облікові записи безстроково заблоковані в усіх мовних розділах Вікіпедії за порушення правил ресурсу (щодо нерозкриття замовника платних редагувань, погроз, шантажу та зловживання численними обліковими записами)2

Також наголошуємо, що поточна діяльність організації «Вікіпедія Україна» порушує один із фундаментальних принципів Вікіпедії як вільної енциклопедії, яку наповнюють волонтери — «Вікіпедія Україна» обіцяє за пожертву написати конкретні статті. Однак статті у Вікіпедії пишуть волонтери, які це роблять у свій вільний час і не отримують фінансової винагороди. Так, лише в україномовному розділі за понад 16 років його існування більше ста тисяч волонтерів створили понад мільйон статей. Ідея оплати написання конкретних статей Вікіпедії не відповідає духу онлайн-енциклопедії. 

Окрім того, «Вікіпедія Україна» незаконно використовує бренд Вікіпедії. Права на торгову марку Вікіпедії та, зокрема, на використання логотипу онлайн-енциклопедії належать Фонду Вікімедіа — американській некомерційній організації, яка володіє технічною інфраструктурою Вікіпедії і сестринських проєктів Вікіпедії. «Вікімедіа Україна» є офіційно визнаним відділенням Фонду Вікімедіа в Україні та використовує бренд Вікіпедії у своїй діяльності за угодою із Фондом Вікімедіа.

У той же час, новостворена організація «Вікіпедія Україна» не має дозволу на використання бренду Вікіпедії, а отже використовує його у своїй назві та у своїй діяльності із порушенням закону. Ми повідомили Фонд Вікімедіа про цю ситуацію, і юристи Фонду Вікімедіа наразі займаються вирішенням цієї проблеми у правовій площині. 

Ми закликаємо не підтримувати діяльність цієї організації, і натомість підтримувати саму Вікіпедію

Через зазначені вище причини ми закликаємо не жертвувати гроші на діяльність організації «Вікіпедія Україна», не популяризувати її діяльність і не підтримувати її будь-яким іншим чином.

Найкращою підтримкою для Вікіпедії буде пожертвувати їй свій час та енергію — долучитися до створення або поліпшення статей чи допомогти іншим способом. Детальніше про те, як це зробити, читайте тут.

Якщо ви хочете підтримати Вікіпедію фінансово, найкращий спосіб це зробити — здійснити пожертву офіційними каналами. Ваші гроші отримає Фонд Вікімедіа на технічну підтримку та розвиток Вікіпедії.

Із запитаннями та запитами на коментар звертайтеся за адресою info@wikimedia.org.ua 


  1. Богдан Дубильовський є першим керівником ГО «Вікіпедія Україна», а Роман Мельник є членом її правління. Обоє публічно представляються засновниками Вікібізнесу в анонсах організації та на публічній Фейсбук-сторінці.
  2. Богдан Дубильовський, відомий у Вікіпедії як Bodiadub, та Роман Мельник, зареєстрований як Crazyalien, заблоковані глобально з грудня 2019 (Дубильовський) та з липня 2020 (Мельник). Вони також були окремо заблоковані у деяких мовних розділах: за порушення правил платних редагувань та за погрози й переслідування в українській Вікіпедії, за шантаж політиків чорним піаром і війни редагувань у російській Вікіпедії, за зловживання численними обліковими записами в англійській Вікіпедії.
Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

3 Responses to Коментар ГО «Вікімедіа Україна» стосовно організації, що незаконно використовує бренд Вікіпедії

  1. Сповіщення: Коментар ГО «Вікімедіа Україна» стосовно організації, що незаконно використовує бренд Вікіпедії | Вікі: медіа і технології

  2. Сповіщення: Технології змінюють світ: чому варто дбати про власну цифрову безпеку та що про нас думають алгоритми | Агенція Національних новин України

  3. Сповіщення: ГО «Вікімедіа Україна» виграла позов організації, яка незаконно використовує бренд Вікіпедії | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s