Фонд Вікімедіа запустить платний API для великих компаній

Наявний API залишиться безкоштовним, ідеться про додаткові технічні послуги для великих компаній. Загалом доступ до знань, створених вікімедійцями, завжди був і буде вільним.

У Фонді Вікімедіа анонсували Wikimedia Enterprise API, раніше відомий як Okapi — платний прикладний програмний інтерфейс (Application Programming Interface, API) для великих технологічних компаній. Назва «Enterprise API» вказує, на кого орієнтований продукт, — це комерційні організації.

ІТ-гіганти, як-от Google, Amazon, Facebook та Apple, давно й активно використовують контент з Вікіпедії, наприклад, для генерування панелі знань у пошуковиках, у роботі з мапами чи голосовими помічниками. Таким компаніям інформація з Вікіпедії потрібна у великих обсягах, з можливістю швидкого доступу й адаптування.  

File:Google Knowledge Panel.png
Приклад використання Вікіпедії
великими технологічними компаніями
(фото: Google, CC BY-SA 3.0)

Забезпечити це і покликаний новий програмний інтерфейс, який надасть додаткові послуги для великих компаній. Він буде опціональним, тобто компанії можуть і далі обирати лише безкоштовні сервіси.

Жодного ексклюзивного контенту чи ексклюзивного доступу для компаній, які вирішать користуватися платним API, не буде. Команда, що працюватиме над платним API, не матиме жодного впливу на спільноти волонтерів, що наповнюють Вікіпедію та приймають рішення щодо її вмісту.

«… наш контент часто використовують комерційні організації, будуючи довкола нього бізнес-моделі й отримуючи прибуток. Однак потреби, які мають великі гравці технологічного ринку для ефективного використання вмісту вікіпроєктів, виходять далеко за межі того, що ми можемо запропонувати. Як результат, всередині кожної такої компанії перебудовують дані вікіпроєктів під себе, хоча варіанти їх використання дуже подібні. Це не тільки зайві зусилля, але й фінансові витрати, що натомість могли б піти на розвиток екосистеми вільних знань», — пояснюють розробники Wikimedia Enterprise API. 

Ідея такого API зафіксована в стратегії вікіруху. Вікімедійці сподіваються, що співпраця з великими ІТ-компаніями, допоможе зробити онлайн енциклопедію надійнішим ресурсом, зменшити прояви вандалізму і покращити користувацький досвід. 

Також запуск сервісу — спосіб прозорішої і послідовнішої підтримки вікіруху, аніж спорадичні пожертви, які практикують деякі з великих компаній. Кошти, отримані від Enterprise API, будуть використані виключно на розвиток вікіпроєктів. «Цей новий потік доходів не стане заміною наших теперішніх фандрейзингових зусиль, а доповнить їх, сприяючи сталості вікіруху. В основі нашої фінансової незалежності — і далі допомога від жертводавців зі всього світу», — додають у Фонді Вікімедіа.

Із компаніями-користувачами API укладатимуть угоди, що дозволить структурувати процеси і зокрема допоможе упевнитися, що користувачі інтерфейсу дотримуються вимог до авторського права, поширюючи інформацію з вікіпроєктів. 

Для волонтерів, що прагнутимуть використовувати новий API для потреб руху Вікімедіа, доступ буде надаватись безоплатно. Створення нового API не означає припинення підтримки та розвитку наявних дампів, action та REST API ­— вони й надалі перебувають і перебуватимуть у стані активної розробки та підтримки.

Запустити сервіс команда проєкту планує найближчими місяцями, а наразі триває визначення найдоречнішої бізнес-моделі. Стежити за новинами проєкту й долучатися до обговорень можна тут. Також можна почитати доступні відповіді на інші часті питання, пов’язані з новим програмним інтерфейсом.

Фото на обкладинці: Martin Grandjean, CC BY-SA 4.0

Опубліковано у Закордонний досвід, Програмне забезпечення. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to Фонд Вікімедіа запустить платний API для великих компаній

  1. Сергій Мартинюк коментує:

    Погоджуюсь. Вікі стає впливовою і це тішить. Як не згадати гарне прислів’я – “Кожен хоче, щоб правда була на його боці, але не кожен хоче бути на боці правди”. А новий проєкт – це і є правда.

    Подобається

  2. Сповіщення: Стратегія міжнародного вікіруху — куди ми рухаємося до 2030 року і як долучитися | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s