Від пролетарського світогляду до західноєвропейських ідеалів: підсумки Йогансенівського двотижневика

То вчора думка гасла в морі;

Її навіки завезли

Все вище, вище, вище д’горі

Сереброкрилі кораблі.

Майк Йогансен «Непереможні хмари-гори»

18—31 жовтня за підтримки ГО «Вікімедіа Україна» у Вікіджерелах пройшов двотижневий тематичний захід, присвячений українському письменнику Майку Йогансену. Понад десять учасників та учасниць вичитали більшість прижиттєвих творів Йогансена. Розповідаємо про результати двотижневика.

Майк Йогансен був одним із творців українського авангарду. Перші вірші писав німецькою та російською мовою, але згодом свідомо перейшов на українську. Він — один із засновників письменницької групи ВАПЛІТЕ, яке було в центрі українського відродження 1920-х років.

Йогансен є також представником «розстріляного відродження»: розстріляний у 1937 році під час сталінських репресій. У кінці жовтня ми відзначали 126-річчя із дня його народження і 84 роки з дня смерті, і до цього приводу було ініційовано тематичний захід в україномовному розділі Вікіджерел.

Впродовж події були пропоновані до вичитки прижиттєві твори Йогансена. Серед них перша редакція magnus opus письменника «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альцести у Слобожанську Швейцарію» (твір входить в найкращі 100 видань всіх часів української літератури від PEN клубу); поетичні збірки «Кроковеє коло» (1923), «Пролог до Комуни» (1924), «Збірка вибраних віршів» (1930), «Ясен» (1930), «Баляди про війну і відбудову» (1933). 

За цими творами можна спостерігати своєрідну еволюцію письменника: від пролетарського світогляду до західноєвропейських ідеалів майстра слова.

Окремим місцем стоять вичитаний прозовий твір «В Донбасівській дивізії» (1932) та рецензійна «Огляд підручників української мови» (1925) і публіцистична «Шляхи розвитку сучасної літературної укрмови» (1925) роботи Майка Йогансена.

Окремим блоком є й промова Йогансена «Диспут — «Зелена Кобила». Промова М. Йогансена» (1929). Учасники двотижневика також вичитали статтю про автора «Рецедив неграмотности чи чергова вилазка ревізіонізму?» (1925).

На жаль, не всі твори письменника поки що можна знайти у вільному доступі зі сканом. Особливо це стосується критичних та рецензійних робіт, а також перекладів майстрів слова від Йогансена. 

Загалом під час Йогансенівського двотижневика вичитано та перевірено 1487 сторінок; до нього долучилось дев’ять користувачів та користувачок. 

Список активних учасників та учасниць виглядає так: 

  • Madvin
  • Mahnka
  • Leh Palych
  • Balakun
  • Erik tavr
  • Tata lv
  • Kyslinka27
  • Lxlalexlxl
  • Arxivist

Усі найактивніші учасники та учасниці отримали сувеніри та цінні подарунки від громадської організації «Вікімедіа Україна». 

Опубліковано у Вікітижні, Результати | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Від пролетарського світогляду до західноєвропейських ідеалів: підсумки Йогансенівського двотижневика

  1. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за листопад — грудень | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s