Як організовується інформаційний спротив у Вікіпедії: історія Юрія Пероганича

Розповідаємо історії вікімедійців, котрі розвивають вікіпроєкти та роблять інші корисні справи під час війни. Якщо ви хотіли б розповісти про себе, заповніть анкету за посиланням — ми шукаємо різноманітні історії від різноманітних людей. Усі історії читайте за посиланням.

Юрій Пероганич (користувач Perohanych) — активний громадський діяч, редактор Вікіпедії з 2006 року, досвідчений вікімедійник та співзасновник громадських організацій «Вікімедіа Україна» і «Творча еліта України», член першого скликання Комітету з розподілу коштів Фонду Вікімедіа, учасник п’яти Вікіманій.

Повномасштабне російське вторгнення застало Юрія у Києві. Після безсонної ночі в бомбосховищі під звуки вибухів, він виїхав звідти разом з 9-річним сином і дружиною на захід. Дорога зі столиці до села на Львівщині була складною та зайняла у них понад 60 годин без сну (з них 30 годин за кермом).

Юрій каже, що спершу планували поїхати до друзів у Польщу, але врешті СМС «можу поселити сім’ю» від знайомого з Львівщини вплинуло на остаточне рішення залишатися в Україні (згодом, після деокупації Київської області, повернулися до Києва). На новому місці Юрій долучився до інформаційного спротиву у Вікіпедії та власноруч започаткував кілька ініціатив.

1 березня Юрій Пероганич ініціював кампанію під назвою «Тиждень інформаційного спротиву російському вторгненню в Україну», що мав на меті «не допустити використання Вікіпедії російською стороною в інформаційних операціях, що супроводжують відкритий воєнний напад Росії на Україну». 

У межах цієї ініціативи за два тижні було створено понад 130 статей. Коли стало зрозуміло, що інтенсивність воєнних дій не знижується, 14 березня кампанія була продовжена та перейменована у «Місяць інформаційного спротиву російському вторгненню в Україну».

1 квітня, коли число статей перевищило 220, на основі цього Місяця був створений окремий проєкт під назвою «Спротив російському вторгненню в Україну», а також‎ однойменний портал, які мають на меті охоплення і систематизацію всіх статей, що стосуються як російського широкомасштабного вторгнення в Україну з 24 лютого 2022 року, так і збройного вторгнення в Крим і війни на сході України, що розпочалися у 2014 році.

Робота над порталом «Спротив російському вторгненню в Україну» була для Юрія особливо цікавою, оскільки такий масштабний проєкт він реалізував вперше. Організаційну допомогу у запуску програми-бота, який щоденно оновлює список створених нових статей, надав користувач Base. Допомогли в координації зусиль також регулярні онлайн-зустрічі членів ГО «Вікімедіа Україна».

Юрій розповідає, що через Секретаріат Кабінету Міністрів України домовився про публікацію у вікіпроєктах матеріалів низки урядових каналів у соцмережах на умовах вільної ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства. Як помічник народного депутата України ініціював повернення цієї ліцензії на сайт Президента України. Юрій також бере участь у боротьбі з вандалізмом у Вікіпедії, зокрема отримав тимчасові права адміністратора. 

Крім роботи над розвитком Вікіпедії, Юрій приділяє багато часу іншому волонтерству. Він допомагає з закупівлею і доставленням компонентів для енергетичних батончиків для бійців Збройних сил і тероборони, відправленням виготовленої продукції.

Як директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, Юрій координує роботу з визначення товарів, які український уряд включає до переліку критичного імпорту, працює з членами Асоціації, Українською радою бізнесу, Європейською бізнес асоціацією. Як член наглядової ради Української ради бізнесу допомагає створенню і адвокації законодавства, спрямованого на розвиток рівних конкурентних умов для бізнесу, захист українських виробників, боротьбу з корупцією.

Опубліковано у Особистості | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s