Вікігранти: як отримати підтримку на розвиток вікіпроєктів

Бажаєте наповнити українську Вікіпедію чи інший вікіпроєкт фаховою інформацією, але потребуєте для цього підтримки? Наприклад, потрібна відповідна література чи квитки на важливу подію? Подавайтеся на вікігранти!  

Вікігранти — це програма підтримки української вікіспільноти, яка допомагає покривати витрати, необхідні для розвитку вікіпроєктів. Зокрема це купівля книжок та іншої літератури, оплата проїзду, придбання квитків у музеї та на культурні події, сплата витрат за копіювання архівних і бібліотечних матеріалів, отримання доступу до електронних баз даних тощо. 

Вікігранти на книжки

Якщо ви займаєтеся редагуванням статей у вікіпроєктах і потребуєте для цього придбання фахової літератури — вікігрант може покрити цю потребу. Наприклад, відшкодувати купівлю книг (в паперовій або електронній формі), на основі яких можна написати / поліпшити необхідну кількість статей в українському розділі Вікіпедії.

«Ідея вікіґрантів на книжки чи інші потреби для створення вільного контенту настільки логічна та проста, що здається ніби вікіґранти існували завжди. Для мене це була символічна компенсація матеріалів і психологічний стимул писати щось нове.

Проєкт подобається тим, що з мінімумом бюрократії можна подати заявку на компенсацію витрат, але й від тебе вимагають певний звіт, щоб не бив байдики та кошти не були витрачені даремно.

Дуже радий, що така програма є і ще більше радий новому глобальному проєкту Wikipedia Library, де користувачам підключають доступ до міжнародних баз даних статей і книг. Це речі, які для великої організації дрібниці, а вікіпедистам приємно й корисно!» — розповів користувач Friend, який неодноразово використовував вікігранти для покращення вікіпроєктів.

Вікігранти на фотографії: квитки, відвідування подій

Хочете наповнити Вікісховище світлинами з публічного заходу, але матеріально складно його відвідати? Вікігрант може покрити квитки на подію, де ви зробите якісні фотографії та завантажите їх на Вікісховище під вільною ліцензією. Також потрібно буде написати про свій досвід у блог «Вікімедіа Україна» чи/та створити/покращити статті у Вікіпедії.

Якщо подія, архів чи музей, який потрібно відвідати для покращення вікіпроєктів, знаходиться у іншому місті, вікігрант може покрити витрати на подорож: наприклад, залізничні чи автобусні квитки.

У травні цього року вікігрант отримала редакторка української Вікіпедії Дарина (користувачка Rina.sl). Він покрив вартість екскурсії до етнорезиденції та музею «Ладомирія» з можливістю фотографування.

Завдяки цьому вікігранту Дарина написала статтю у Вікіпедії, завантажила світлини на Вікісховище та створила елемент у Вікіданих

«В цей час проходив міжнародний місяць музеїв у Вікіданих та тематичний тиждень у Вікіпедії, тож мене дуже здивувало, що статті про один з найстрімкіших у своєму розвитку музеїв України немає у Вікіпедії. Оскільки через війну  я переїхала з Харкова на Рівненщину — вирішила, що маю відвідати етнорезиденцію. Мені вдалося відвідати її з екскурсією. Я сфотографувала основні експозиційні зали та експонати музею ручного ткацтва та музею під відкритим небом, а також відвідала майстерню ручного ткацтва — це єдине місце в Україні, де тчуть серпанок. 

Вважаю, що вікігранти — це дуже цікавий та корисний спосіб для поповнення Вікіпедії та сестринських проєктів новими даними» — розповіла про свій досвід Дарина (Rina.sl).

Музей автентичного костюма в етнопарку «Ладомирія». Rina.sl, CC BY-SA 4.0

Вікігранти на вікіекспедиції

До повномасштабного вторгнення завдяки вікігрантам можна було підтримувати подорожі вікімедійців різними регіонами України. Таким чином вікіпроєкти отримали велику кількість вартісних матеріалів: фотографій населених пунктів України, географічних об’єктів, пам’яток історії чи природи; відео народних обрядів; описів туристичних маршрутів; інформації для статей у Вікіпедії.

Для прикладу, 15—18 травня 2021 року відбулась вікіекспедиція до Національного природного парку «Олешківські піски». За її результатами у Вікіпедії створили 11 та поліпшили 12 статей. Крім того, 119 фотографій додали  до 70 сторінок онлайн-енциклопедії. Нині територія цього природного парку перебуває під російською окупацією.

Піщана долина у Національному природному парку «Олешківські піски». Семен Воловник, CC BY-SA 4.0

Через початок повномасштабного російського вторгнення до України видачу вікігрантів на експедиції довелося суттєво обмежити. Однак є можливість індивідуально розглядати заявки на вікіекспедиції у безпечних регіонах, які плануються з дотриманням усіх обмежень державної і місцевої влади на фото- та відеозйомку.

Якщо у вас є ідея вікігранту, яка не була описана у пунктах вище,  подавайте заявку на сторінці Мікрогранти/Заявки чи пишіть на info@wikimedia.org.ua — радо її розглянемо!

Важливо: що вікігранти не покривають

Вікігранти мають обмежений масштаб. Для прикладу, вони не передбачають:

 • придбання обладнання (наприклад, фотографічного, комп’ютерного), а покриваються лише витрати на його оренду;
 • участь у конференціях та вишколах (для цього використовуються інші програми);
 • проєкти, не пов’язані зі створенням чи вдосконаленням контенту у вікіпроєктах.

Заявки розглядаються комітетом вікігрантів, який приймає рішення щодо підтримки. Комітет також оцінює ефективність виконання заявки та затверджує звіти. 

 • Щоб подати заявку на отримання вікігранту, заповніть цю заявку (для вікіекспедицій заявку потрібно заповнювати тут).
 • Сторінка програми мікрогрантів
 • Якщо у вас є ідея, яка не входить до сфери вікігрантів, але корисна для розвитку вікіпроєктів — можливо, цю ідею вдасться реалізувати за іншою програмою; напишіть за адресою info@wikimedia.org.ua
Опубліковано у Оголошення | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Вікігранти: як отримати підтримку на розвиток вікіпроєктів

 1. martynukunpukrnet коментує:

  Дякую за прекрасну пропозицію. Але спочатку перемога над московитами і танок “гопак” на руїнах кремля і обов’язково приєднаюсь. Слава Україні.

  Подобається

 2. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за червень — липень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s