Весь вільний час на волонтерство — історія Антона Сененка

Продовжуємо розповідати історії українських вікімедійців та вікімедійниць під час війни. Усі історії читайте за посиланням.

Антон Сененко — науковець і популяризатор науки, працює старшим науковим співробітником Інституту фізики НАН України. У вікімедійному русі — багаторічний член команди журі Конкурсу наукових зображень для Вікіпедії.

Уже майже рік Антон приділяє практично весь свій вільний час волонтерству: на початку повномасштабного вторгнення вивозив людей із Ірпеня та Бучі, які тоді були під російською атакою та окупацією, а після звільнення Київщини сфокусувався на доставці гуманітарних вантажів і автівок для ЗСУ на схід та південь України. Розповідаємо історію його волонтерства під час війни.

Перший місяць великої війни: порятунок людей з Ірпеня і Бучі

Коли російські війська зайшли в Україну 24 лютого, Антон перш за все вивіз свою дружину і маленького сина з Києва на захід, а потім почав думати над тим, де буде найбільш корисним. 

У Львові зустрівся із давнім товаришем та волонтером Андрієм Півнем — і 28 лютого вони приїхали машиною Антона до Києва. Антон розповідає, що їхньою першою ідеєю було записатися у територіальну оборону Києва, але це виявилося майже неможливим завданням: не було ні місць, ні зброї. Тому вирішили зайнятися волонтерством. 

Перші кілька днів Антон і Андрій розвозили продуктові набори по Києву, допомагали місцевій територіальній обороні. Але уже невдовзі їх запросили долучатися до колони, яка привозила гуманітарну допомогу в Ірпінь. Уперше заїхали в місто 3 березня, тоді там вже відбувалися обстріли — привезли допомогу, і колона забрала до Києва маму з дитиною. Наступного разу вдалося потрапити в Ірпінь 5 березня: тоді волонтери стали свідками масштабного бою між українськими захисниками й окупантами — і ледве повернулися назад до Києва, втративши транспорт по дорозі.

Антон Сененко, зліва скраю, 5 березня 2022 року — у «найважчий день у його житті» (фото: Костянтин Бакуемський, використовується з дозволу автора)

З того часу практично весь березень Антон з Андрієм кожного дня їздили в Ірпінь або навколишні села і евакуйовували звідти людей. Уже склалася робоча рутина: розбирали повідомлення від людей, які не мали зв’язку з рідними, кожного вечора робили план, який потім узгоджували з військовими та СБУ на останньому українському блокпосту і на основі якого вивозили людей. 

Загалом Антон і Андрій самостійно вивезли десятки людей своєю легковою машиною і допомогли виїхати ще кільком сотням людей. Згодом разом із однодумцями завозили допомогу до Чернігова, який також був під атакою росіян.

До вторгнення Антон був популярним Фейсбук-блогером і мав біля 30 тисяч підписників, розповідаючи здебільшого про науку — і у перші тижні вторгнення це дуже допомогло. Коли 5 березня під час поїздки в Ірпінь Антон з Андрієм втратили авто, лише один допис допоміг за лічені години знайти кілька машин на заміну.

Антон Сененко, справа, і Андрій Півень на Романівці у березні 2022 року (фото: Андрій Півень, використовується з дозволу автора)

Волонтерство як друга робота

Коли українська армія звільнила Київщину та інші північні регіони і життя столиці більш-менш нормалізувалося, Антон змінив свій волонтерський фокус на регулярні поїздки на схід і південь: Харків, Донеччина, Запоріжжя, віднедавна також Херсонщина.

У робочі години з понеділка до п’ятниці Антон працює в Національній академії наук, а майже усі вечори та вихідні приділяє волонтерській роботі. Він є частиною благодійного фонду «Гуркіт», створеного минулого року. Кожної суботи рано-вранці Антон виїжджає з Києва автомобілем чи автобусом, який його благодійний фонд передає на схід чи південь, а у неділю повертається.

З червня передали близько 40 машин на фронт (враховуються ті машини, які пройшли «повний цикл»: волонтери їх знайшли, відремонтували і укомплектували, після чого передали на фронт) і допомогли перевезти ще 20 машин. 

Також благодійний фонд допомагає з дронами, тепловізорами й іншою оптикою, а також іншим обладнанням на кшталт генераторів. Фокусуються на допомозі військовим, але також допомагають цивільним; за весь час перевезли десятки тонн вантажів.

Антон Сененко, знизу зліва, на фоні однієї з машин, переданих благодійним фондом «Гуркіт» українській армії (фото: Антон Сененко, використовується з дозволу автора)

Що дає мотивацію та як усі можуть допомогти

Антон згадує, що найскладнішою частиною його волонтерської роботи є усвідомити ту жахливу реальність, яка була в Ірпені і Бучі у перші тижні вторгнення, а також забути тих людей, яких не вдалося вивезти звідти.

Однак є й багато речей, які мотивують. У першу чергу це розуміння того, що його робота наближає перемогу — і чим швидше вона настане, тим швидше Антон зможе побачити дружину і дитину, котрі зараз за кордоном. Тому він каже, що абсолютно радісно використовує весь свій вільний час для волонтерства.

Також, звичайно, мотивують українські захисники та їхні перемоги. «Коли бачиш хлопців з посмішкою на обличчі біля Бахмута, розумієш, що твої проблеми не мають значення», каже Антон.

Антон Сененко, справа скраю, на церемонії нагородження Конкурсу наукових зображень для Вікіпедії 2019 року (фото: Ліза Чеховська, суспільне надбання)

Головний спосіб допомогти Антону й іншим волонтерам — це пожертвувати кошти на їхню роботу: або фонду, де волонтерить Антон, або будь-якому іншому надійному фонду.

Ідея, що «не буває маленьких донатів» — це не просто красиві слова, а цілковита реальність. Антон каже, що найбільше грошей приходить від людей, які жертвують по 10-50-100 гривень; «ваші 50 гривень — це чашка кави для водія, який жене бус уже 1000 кілометрів». Особливо практично важливі регулярні пожертви — вони допомагають планувати діяльність, зокрема планувати поїздки. 

Опубліковано у Особистості | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Весь вільний час на волонтерство — історія Антона Сененка

  1. martynukunpukrnet коментує:

    Блискуча стаття і незламний козацький дух. Дякую за Честь і Гідність.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s