Як минула кампанія #1Lib1Ref для бібліотекарів

З 15 січня по 5 лютого 2023 року українські бібліотекарі, бібліотекарки та всі охочі могли взяти участь у міжнародній акції #1Lib1Ref.

#1Lib1Ref — від англ. one librarian, one reference (один бібліотекар, одне посилання) — закликає бібліотекарів у цілому світі та всіх, хто любить вільні знання, додавати посилання на перевірені джерела до фактів та тверджень у статтях Вікіпедії.

Щоб взяти участь в акції, треба було в період з 15 січня до 5 лютого 2023 року додати посилання на авторитетні джерела до статей, обов’язково поставивши гештеґ #1Lib1Ref в описі редагування. 

За 20 днів акції в ній взяло участь 78 осіб, які додали більше 600 джерел на 400 сторінок. Наприклад, були додані джерела до статті про Петриківський розпис та статті про малюнок Тараса Шевченка «Смерть Сократа». Більш спеціалізовані статті теж поповнились джерелами, наприклад, Арумунська мова.

В акції брали участь як активні користувачі та користувачки, так і новачки. Для новачків ми провели вебінар, під час якого детально, крок за кроком, розповіли як додавати джерела. 

Ми запитали у однієї з найактивніших учасниць акції, чому вона вважає важливим шукати і  додавати авторитетні джерела до статей:

«Деякі мовні розділи Вікіпедії “масово” страждають цим “совкізмом”, коли вказують джерело (особливо багатосторінкове), а там таких даних немає. Також є сумнівні джерела — які вкрай негативно впливають на зміст статті, перетворюючи її у “площу збору чуток”», — розповіла учасниця акції #1Lib1Ref користувачка Всевидяче Око

Найактивніші учасники та учасниці, які додали більше 5 джерел, отримають від ГО «Вікімедіа Україна» пам’ятні сувеніри та сертифікати. Уже скоро вони поїдуть до 50 учасників та учасниць.

Одна з учасниць, яка додала більше 30 джерел розповіла, чому вона вже не перший раз бере участь в акції і вважає це важливим: 

«Вікіпедія — це перше, що ти бачиш в інтернеті, коли починаєш досліджувати будь-яку тему. Тому дуже важливо наповнити  її актуальною, достовірною, цікавою інформацією. Коли я виконую складну бібліографічну довідку і бачу, що у Вікіпедії обмаль джерел за цією темою, я намагаюся їх додати, чим розкриваю і популяризую фонди своєї бібліотеки.

Як вам вдалось взяти участь, враховуючи постійні відключення електроенергії та інтернету?

Людина може до всього пристосуватися: немає світла — лягаєш спати, з’явилося — працюєш! Набагато складніше було жити і працювати в період окупацію і облоги міста, але це вже позаду!

Чи плануєте взяти участь у наступному етапі?

Обов’язково! Тут дуже багато роботи!» — каже бібліотекарка Ганна Макаренко

Наступний етап #1Lib1Ref буде проходити з 15 травня до 5 червня. Однак роботу із додавання джерел до Вікіпедії та покращення онлайн-енциклопедії можна продовжувати постійно: саме перевірені джерела роблять Вікіпедію джерелом вільних об’єктивних знань. 

Опубліковано у Результати, Статистика | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Як минула кампанія #1Lib1Ref для бібліотекарів

  1. Anna Khrobolova коментує:

    жодного прикладу що ж за джерела такі учасники додали…

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s