Підсумки конференції WMCEE 2014

19-21 грудня у Києві відбулася Wikimedia CEE Meeting 2014 — третя щорічна зустріч активістів руху Вікімедіа з різних країн Центрально-Східної Європи. Оскільки цей регіон не лише географічний, але й історичний та культурний, конференція дає змогу учасникам обговорити поточні справи руху Вікімедіа, спираючись на ґрунт спільних традицій і тенденцій.

Рух Вікімедіа — це спільність волонтерів, які підтримують різноманітні проекти з поширення вільних знань. Перш за все це вільна енциклопедія Вікіпедія, але також і її сестринські проекти: Вікіджерела, Вікімандри, Вікіцитати, Вікісховище та інші. Цьогорічну регіональну зустріч активістів в Україні відвідало 70 учасників із понад 20-ти країн, що зробило її значно більшою, ніж дві попередні у Сербії та Словаччині.

Завданням зустрічі WMCEE було зміцнити зв’язки між вікімедійцями, забезпечити обмін досвідом і навичками, поширити вдалі ідеї на ширшу спільноту. І ми переконані, що конференція цілком виправдала себе. Було обговорено неймовірну кількість питань, проблем, проектів, вдалих і невдалих рішень.

Зокрема йшлося про Освітню програму Вікіпедії — залучення учнів та студентів до написання енциклопедичних статей у процесі навчання. Наприклад, Сусанна Мкртчян розповіла, що у Вірменії вони заохочують редагувати Вікіпедію більше школярів, ніж студентів, і провели уже два літні табори, де школярі одночасно відпочивають і пишуть статті.

Ще одна важлива тема, яку обговорювали на конференції, — досвід різних країн з впровадження свободи панорами (поправки до закону про авторське право, яка дозволяє вільну публікацію світлин пам’ятників та архітектурних пам’яток, захищених авторським правом). Зокрема в Російській Федерації цього року було прийнято закон про вільне фотографування споруд; ми сподіваємося досягти хоча б цього і в Україні у 2015 році. Погодьтеся, не дуже приємно фотографувати красиву будівлю, знаючи, що самим цим фактом ви порушуєте авторські права архітектора.

Обговорювали і гендерний дисбаланс редакторів Вікіпедії, серед яких лише приблизно 10% — жінки. Це виливається у недостатню розкритість у Вікіпедії тем, які переважно цікаві жінками чи стосуються їх безпосередньо, наприклад, вагітність, дитячі хвороби, «жіночі» професії і хобі тощо. Учасники зустрічі, серед яких Ганна Барадзіна з Білорусі чи Ґрета Дочі з Албанії погодилися, що стереотипне уявлення про те, що жінкам може бути складно редагувати Вікіпедію є лише міфом, що доводить хоча б і велика кількість пань на самій зустрічі.

Серед інших тем — налагодження співпраці з галереями, бібліотеками, архівами, і музеями, міжнародні конкурси вікістатей і розвиток Вікіпедій мовами малочисельних народів. Подібні проекти успішно реалізуються в Польщі, Чехії, Естонії чи Грузії.

Зрозуміло, що активісти часто стикаються з проблемами. Це може бути нерозуміння з боку державних установ і організацій (наприклад, в Україні бібліотеки не завжди дозволяють безоплатно сканувати старі книги, оскільки це частина їх заробітку), складнощі внесення змін до законів (не в усіх країнах законодавчо затверджені вільні ліцензії на зразок Creative Commons) або недостатня кількість волонтерів, готових вкладати свій час і зусилля у на перший погляд не термінову і непомітну роботу. Представник Фонду Вікімедіа Асаф Бартов зауважив, що передача навичок новим людям — це одне з життєвоважливих завдань руху, адже чим більше ми залучаємо нових волонтерів, тим ближчою стає наша мета вільних знань, доступних кожному.

Організатори з «Вікімедіа Україна» дуже вдячні нашим партнерам, завдяки яким Центрально-Східноєвропейська зустріч активістів Вікімедіа стала можливою. Це Фонд Вікімедіа, який підтримав ідею, організація «Wikimedia Polska», яка відшкодовувала проїзд учасникам зустрічі, Київський національний лінгвістичний університет, який гостинно прийняв триденний захід у своїх стінах, «Мистецький Арсенал», який забезпечим гостям екскурсію з гідом-перекладачем, та компанія «Київстар», яка надала безкоштовний інтернет для сесій, без чого конференція на тему здебільшого онлайнових проектів узагалі наврядчи відбулася б. Дякуємо за співпрацю і чекаємо на подальші спільні проекти.

Світлина конференцзалу: Taras r, ліцензія CC BY-SA 4.0, з Вікісховища.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Конференції, Проекти з партнерами, Публічні заходи | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 Responses to Підсумки конференції WMCEE 2014

  1. Сповіщення: Завершення 2014 року для «Вікімедіа Україна»: загальні збори і підведення підсумків | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: У Вікіпедії стартує CEE Spring | Вікімедіа Україна

  3. Сповіщення: Вікіманія 2015: що привезли українці з міжнародної конференції вікіпедистів | Вікімедіа Україна

  4. Сповіщення: Європейська весна 2020: результати найбільшого конкурсу статей в історії української Вікіпедії | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s