Вікіпедія у русі, звуках та галактиках

Listen to Wikipedia генерує музику на основі редагувань Вікіпедії.

Ніде не написано докладніше про Вікіпедію, ніж у самій Вікіпедії, але є кілька сайтів, що допомагають більш наочно осягнути масштаби цього проекту. Саме ним присвячено наш допис. Результати роботи програмістів-поціновувачів енциклопедії будуть особливо цікавими вікіпедистам, для яких Вікіпедія вже є явищем більшим, аніж довідкова стаття, що її першою видає на запит пошуковик. Ці ресурси також можуть стати в нагоді тим, кому трапляється розповідати про Вікіпедію зацікавленій аудиторії. Адже інколи одна гарна ілюстрація може мати більший ефект для розуміння явища, ніж багато слів та пояснень.

Ще 2007 році було створено Wikipedia Vision, анімовану карту, на якій вистівлюються редагування анонімних незареєстрованих користувачів, що відбуваються в поточний момент у різних куточках світу. Щоправда це візія лише того, що редагують в англійському, німецькому, французькому, іспанському та шведському мовних розділах Вікіпедії. Сповіщення, що з’являються на карті, містять назву статті, опис змін (якщо такий був) та посилання на оновлену версію статті, географічне розташування користувача та час, коли здійснено редагування. Також автор сайту свідомо обмежив відображення певних редагувань навіть у цьому неповному потоці (наприклад, як повторювані схожі), щоб комфортно споглядати за вікірухом.

Wikistream показує потік подій у Вікіпедії в реальному часі

Wikistream показує перебіг подій у Вікіпедії в реальному часі.

Очевидно, що редагування в означених мовних розділах та у Вікіпедії загалом здійснюються набагато інтенсивніше. Для того, хто хоче відчути та побачити стрімкість редагувань, варто зазирнути на Wikistream, що стартував у 2011 році й відображує редагування у найбільших мовних розділах Вікіпедії. Вхопити тут хоч якусь інформацію навряд під силу людському оку. Ситуацію рятує можливість зробити паузу або обмежити виведення інформації за бажаними параметрами: мовним розділом, проектом, статусом редакторів, розміром внесків.

За найостаннішими редагуваннями можна не тільки споглядати, але й слухати їх. У 2013 році пара американських вікіпедистів та програмістів представила Listen to Wikipedia — веб-сторінку, яка пропонує послухати Вікіпедію! Звуки дзвону відтворюють додавання інформації, що відбувається в цей момент, а щипкові струнні звуки — вилучення. Від розміру редагування залежить висота звуку. Чим більший обсяг, тим звук нижчий. Користувач може обрати до прослуховування один з 33 мовних розділів, слухати їх усіх разом або зробити мікс з кількох обраних. З окремих мовних «партій» найбільш мелодійною видається англійська Вікіпедія, адже кількість редагувань на хвилину у ній значно перевищує інші мовні розділи. Українська, натомість, генерує поодинокі ноти, що нагадує дзвіночок, який час від часу розхитується вітром.

Mapping Wikipedia — ще одна інтерактивна карта від групи британських розробників, яка, на відміну від Wikipedia Vision, показує не розташування редакторів, а розташування власне предметів статей. Наприклад, за параметрами мова «французька», локація «весь світ» у вигляді яскравих точок на карті з’являться статті, в яких йде мова про щось у певній точці земної кулі. Щільність точок свідчить про кількість статей стосовно цієї місцевості. Це можуть бути статті про населені пункти, історичні події, пам’ятки, катастрофи тощо. Також можна подивитися геолокаційні дані щодо кількості слів, кількості авторів, завантажених зображень та ін. Карта пропонує статистику лише для семи мовних розділів.

Мабуть, найбільш яскравий і захопливий спосіб споглядати Вікіпедію ─ це мандрувати у WikiGalaxy.  Автор проекту, студент інженерної спеціальності з Парижа, волів показати зв’язки між статтями, адже читання статті та перехід за внутрішніми посиланнями може перетворитися на мандрівку вглиб на непередбачувану кількість сторінок, і після певної кількості переходів ви можете читати на тему зовсім далеку від теми статті, з якої почали. Після запуску, окрім самої галактичної туманності, можна бачити випадкову статтю та функцію пошуку. З натисканням на простір галактики користувач наближається до сферичних об’єктів, себто окремих статей. Якщо вибрати якусь із них, зірка за мить буде поєднана лініями з іншими, щоб показати наскільки близько чи далеко, залежно від внутрішніх посилань, знаходяться інші статті від обраної вами. Праворуч з’явиться перелік усіх споріднених статей. І хоча у Вікігалактиці, яку створили наприкінці 2014 року, поки що лише 100 000 статей англомовного розділу, завдяки їй Вікіпедія постає перед нами не просто як сторінка з текстом, а як велика, складна мережа статей, з різним ступенем спорідненості і пов’язаності між ними.

Мандруйте вікіcвітом, додавайте швидкості вікіруху та вікімелодії, розширюйте вікігалактику. Нам це під силу!

Зазначення авторських прав:

Опубліковано у Культура і мистецтво, Філософія | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 Responses to Вікіпедія у русі, звуках та галактиках

  1. Ну все, тепер вікіпедіюватиму під звуки Listen to Wikipedia 🙂 Пентатонічна музикотерапія рулить :))
    Рекомендую для кращого ефекту обрати усі ВП крім англійської та вікідата і відмітити “Hide new user announcements”, щоб прибрати надокучливі струнні акорди на тоніці і домінанті.

    Подобається

  2. Павло коментує:

    Mapping Wikipedia (wikiproject.oii.ox.ac.uk) не відкривається.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s