Шанс скоротити гендерний розрив у Вікіпедії

Серед український вікіпедистів також переважають чоловіки (вікізустріч 2009 рік, cc-by-sa, автор Pavlo Shevelo)

Серед українських вікіпедистів також переважають чоловіки (вікізустріч 2009 р., cc-by-sa, автор Pavlo Shevelo)

Цього року Фонд Вікімедіа вирішив спрямувати частину ґрантових коштів на подолання однієї конкретної проблеми у вікі-проектах — гендерного розриву (Gender gap).

Важлива думка, яку спільнота Вікіпедії та інших вікі-проектів намагається донести до кожного читача — це те, що їх створюють «звичайні люди», такі ж які він чи вона. Насправді це не зовсім так. Активні редактори Вікіпедії не тільки в тисячі разів рідкісніші, ніж читачі, вони ще й значно менш різноманітні. Випадково вибраний вікіпедист найбільш імовірно буде 20-30 річним чоловіком з вищою освітою, без сім’ї. Серед редакторів Вікіпедії тільки близько 13% жінок, більше того, жінки-редактори в середньому роблять менше редагувань за одиницю часу, ніж чоловіки. Для декого це просто статистичні факти, тоді як інші бачать у цьому проблему, яку можна і слід долати. До останніх зокрема належать представники Фонду Вікімедіа, серед яких Сіко Бутерс (Siko Bouterse) — Голова комітету з видачі індивідуальних ґратів (Individual Engagement Grants, IEG). Цього року вона ініціювала кампанію Inspire Grants, спрямовану на подолання гендерного розриву в проектах Фонду Вікімедіа.

На програму виділено 250 тис. доларів (кошти із одного раунду видачі індивідуальних ґрантів (IEG) і 3-ох місяців ґрантів на події і проекти (PEG)). Планується залучити близько півтисячі учасників, згенерувати сотню ідей, серед яких буде обрано два десятки найкращих. Зараз триває підготовчий етап кампанії, у березні всі охочі братимуть участь у створенні і вдосконаленні нових ідей, що допоможуть залучити більше жінок до проектів Вікімедіа. До кінця квітня стануть відомими проекти, які отримають фінансування, а в травні-жовтні вони будуть втілюватись у життя й одночасно оцінюватись комітетом. У кампанії беруть участь усі мовні розділи, проте найбільший інтерес для організаторів становлять 5 із них, серед яких і український. Цьогорічна кампанія, присвячена подоланню гендерного розриву, може бути тільки першою зі схожих ініціатив, спрямованих на конкретну проблему у вікі-проектах.

Яких же позитивних змін можна очікувати, якщо Фонду Вікімедіа вдасться досягнути мети і залучити більше жінок до вікі-руху? Хто від цього виграє? По-перше, позитивні зміни можуть помітити читачі. Адже є теми, які просто частіше цікавлять жінок, ніж чоловіків: від весільних вбрань англійської принцеси до рукоділля, від жіночого здоров’я до біографій визначних жінок. Звісно, не всі жінки-вікіпедистки писатимуть на більш «жіночі» теми, і не всі «жіночі» теми повинні бути описані жінками, але важко сперечатись із тим, що чим більша різноманітність авторів, тим більша і різноманітність статей.

Від залучення більшої кількості жінок до Вікіпедії виграє і спільнота: кількісно і якісно. Жінки можуть принести нові навички і знання, як професійні, так і міжособистісні. Нарешті, можливо, найменша, але, напевно, найважливіша група людей, для яких ця програма матиме позитивний ефект — це самі жінки, які хотіли би редагувати, але не можуть цього робити з певних причин. Для них ми повинні використати цей шанс і запропонувати свою допомогу, не тому, що вони слабкі, а тому, що вони нам потрібні. Долучитись до програми можна тут.

Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.