Фонд Вікімедіа фінансуватиме 16 ініціатив розширення гендерного різноманіття у вікіпроектах


На початку березня Фонд Вікімедіа оголосив про початок кампанії Inspire, спрямованої на подолання гендерного розриву у вікіпроектах. 1 травня стала відома перша група ідей, що пройшли відбір і отримають фінансування. Із 266 початкових пропозицій народились 42 заявки на гранти, 16 із яких комітет вікімедійців-волонтерів і гендерних експертів рекомендували і схвалили до фінансування.

Кілька фінансованих проектів займатимуться організацією подій і залученням соціальних і професійних спільнот, інституцій і партнерств для розширення статей про жінок у Вікіпедії. Інші заохочуватимуть жінок із різних країн, від Нової Зеландії до Гани, робити внесок у проекти Фонду Вікімедіа, навчатимуть учасників вікіпроектів вправно вирішувати дискусії пов’язані із гендерними питаннями, створюватимуть наставницькі програми для жінок.

Серед заявок, що виграли фінансування, є дві дослідні ініціативи, що будуть поглиблювати знання про жінок, які ще не роблять внеску у вікіпроекти, і вивчати гендерні тренди у біографічному секторі Вікіпедії. Організатори кампанії Inspire особливо задоволені тим, що багато проектів, працюючи над розширенням гендерного різноманіття вікіпроектів, враховують інтерсекційність.

Проекти, що отримали фінансування в рамках кампанії Inspire:

 • Вікі-резидент для гендерної рівності – $27,100 для підтримання першої ролі Вікі-резидента, сфокусованої на гендерній рівності. Натхненна зусиллями вікіпедистки Адріанни Вейдвіц (Adrianne Wadewitz), Бібліотека Університету Західної Вірджинії вирішила прийняти у свої стіни Вікі-резидента, що у своїй роботі спеціально зосередиться на питаннях гендеру.
 • Навчання про гендерний розрив для адміністраторів – $9,000 на проведення першого воркшопу «Ally Skills» від Ada Initiative для групи вікіпедистів. У разі успіху, цей проект може вирости у розширювану програму для навчання адміністраторів Вікіпедії навиків вмілішого модерування дискусій, що стосуються гендерних питань.
 • Створення огляду про жінок, які не беруть участь у вікі-проектах – $4,000 на вивчення досвіду жінок, що наразі не роблять внеску до вікі-проектів, для того щоб пріоритезувати подальші стратегії їх залучення і утримання у вікіпроектах.
 • Гендерний Покажчик Вікіпедії  – $22,500 для збору, автоматизації, постійного спостереження і візуального відображення інформації про тренди в біографічних статтях Вікіпедії через відкритий веб-сайт із вільним доступом до даних.
 • Група приятелів Вікіпедії – $8,050 на першу групу спільного редагування, в межах якої вікіпедистки студентського віку зможуть навчати молодших користувачок основних принців написання статей, досліджень і участі в розбудові спільноти.
 • Вікі-едитатон-вечірки – $750 щоб створити зручну модель, яка дозволяла би будь-кому організовувати вечірки редагування Вікіпедії. Перші спроби будуть спрямовані на жінок в англо- й іспаномовних спільнотах.
 • Більше жінок-архітекторів у Вікіпедії – $14,150 на міжнародну співпрацю між групами із Німеччини, Австралії та США для розширення вмісту про жінок в архітектурі і дизайні у Вікіпедії.
 • Серія лінгвістичних Едитатонів: Розширення участі і представлення лінгвісток у Вікіпедії – $3,736 для проведення серії едитатонів серед жінок-лінгівстів, щоб вдосконалити статті про лінгівстику, лінгвісток і недостатньо описані мови.
 • Вікіпедія-едитатон для Спільноти Афри Бен – $900 для залучення до редагування Вікіпедії академічної спільноти, зосередженої на дослідженні жінок і гендеру у період 1640-1830. Цей проект також надихнула одна із засновниць групи – вікіпедистка Адріанна Вейдвіц.
 • Вікі потрібні дівчата – $2,596 на організацію соціальної ініціативи підтримки ганських студенток в участі у Вікіпедії і сестринських проектах.
 • Редагування Вікіпедії про гендер у східній Азії – $700 щоб залучити академічний ресурс Університету Фурмана у вдосконалення і розширення вікіпедійних статей про гендер у східній Азії.
 • Повне коло розриву: Звернення до невідомих невідомих – $7,000 для залучення групи дослідниць фемінізму з Вашингтонського університету, що займеться створенням списку конкретних прогалин у вмісті Вікіпедії. Список буде доповнений корисними ресурсами на відповідні теми. Пізніше сформовані матеріали використовуватимуться в якості студентських завдань із редагування Вікіпедії.
 • Веллінгтонська вікізустріч – із доглядом за дітьми! – 3,150 новозеландських доларів на організацію вікізустрічі у Новозеландському музеї мистецтва Дауса (New Zealand’s Dowse Art Museum), для створення і поліпшення вікіпедійних статей про художниць. Догляд за дітьми у цих подіях – ключовий фактор для залучення жінок.
 • Just for the record – 4,000€ щоб розширити події Мистецтво+Фемінізм у Брюсселі до серії заходів, присвячених гендерній рівності у Вікіпедії.
 • Воркшоп «Заповнимо гендерну прогалину» – 6,000 шведських франків на організацію воркшопів із редагування вікі-статей, в першу чергу біографій шведських жінок.
 • Підтримання жінок-вихідців із Африки у Вікіпедії – $6,280 щоб створити серію нових статей про жінок-вихідців із Африки у Вікіпедії в рамках ініціативи AfroCROWD.

По ходу втілення цих 16 ініціатив, команди публікуватимуть оновлення на сторінках проектів, і ви зможете долучитись, пропонуючи їм свої ідеї і досвід.

Деякі із задумів кампанії досі розвиваються і потребують вдосконалення. Впродовж наступного року організатори ініціативи Inspire допомагатимуть творцям нових ідей поліпшувати їхні проекти. Також фінансування на заходи для розширення гендерної різноманітності можна буде отримати в рамках звичайної роботи Програми Ґрантів на проекти та події та Індивідуальних ґрантів, разом проектами інших спрямувань.

Кампанія Inspire – це експериментальний проект, її організатори планують провести детальний огляд поточних успіхів і невдач, щоб визначити подальші дії і поділитись досвідом для усіх стратегій, спрямованих на розвиток вікімедійного руху.

Переклад з Meet the Inspire grantees working to increase gender diversity on WikimediaSiko Bouterse та Alex Wang, Блог Вікімедіа
Зображення: Vpseudo, під ліцензією CC-BY-SA 4.0.
Опубліковано у Поточні події | Теґи: , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s