Конкурс «Вікі любить пам’ятки»: культурний спадок Криму у списках двох країн

Перед проведенням найбільшого у світі міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» Росія юридично привласнила собі пам’ятки культурної спадщини України в Криму. Фотоконкурс стартуватиме 1 вересня у понад 25 країнах світу, в тому числі й в Україні. Однак, значна частина пам’яток Криму буде паралельно у списках України та Росії.

У Росії вийшов закон №122-ЗРК/2015 «Про внесення змін до Закону Республіки Крим ”Про об’єкти культурного спадку в Республіці Крим”». Цим законом об’єкти культурної спадщини Криму визнано такими, що підлягають державній охороні Російської Федерації. Після прийняття цієї постанови організатори російської частини конкурсу, некомерційне партнерство «Вікімедіа РУ» та спільнота російських учасників вікіпроектів, включили пам’ятки Криму до переліку культурної спадщини Росії, додавши дисклеймер, що «включення цих регіонів пов’язане із їхньою появою в офіційних списках культурного спадку РФ і жодним чином не позначає їхню державну приналежність».

Російські конкурсні списки є копією українських списків пам’яток Криму. Законом Республіки Крим №68-ЗРК «Про об’єкти культурного спадку в Республіці Крим» до культурного спадку Росії було зараховано об’єкти, занесені відповідно до законодавства Української РСР та України, що діяли на день «приймання до Російської Федерації Республіки Крим». У списках переважно пам’ятки місцевого значення та щойно виявлені об’єкти культурної спадщини. Більшості ж пам’яток національного значення, таких як Генуезька фортеця у Судаку або печерне місто Чуфут-Кале, в російських списках немає. Також, поки що в них немає і пам’яток Севастополя, який є окремим суб’єктом, а відтак потрібен окремий закон.

Зважаючи на те, що серед української спільноти редакторів Вікіпедії звучали й заклики бойкотувати конкурс взагалі, було проведено опитування думки серед учасників конкурсу — попередніх років, а також потенційно зацікавлених брати участь у ньому зараз — щодо доцільності проведення української частини незважаючи такі дії російської спільноти. Абсолютна більшість опитаних виступила «за» проведення «Вікі любить пам’ятки», навіть за умови втручання Росії, і висловила готовність брати участь в конкурсі.

Фонд Вікімедіа не втручається у конфлікт, який склався між його українським та російським відділеннями. Асаф Бартов, керівник програм Фонду Вікімедіа, зазначив, що: «Хоча ширша політична та військова боротьба проти російської анексії Криму є абсолютно зрозумілими, розв’язання цього питання не є у межах компетенції ні Фонду Вікімедіа, ні українського чи російського відділень. (…) Щодо того, як проводити фотоконкурс пам’яток у цій ситуації, Фонд Вікімедіа не займає жодної позиції. Це повинні вирішити організатори української та російської частин, а також організатори міжнародної частини конкурсу ВЛП [Вікі любить пам’ятки]».

Представники організаційного комітету української частини конкурсу так коментують цю ситуацію: «Ми намагалися знайти компроміс із російською стороною шляхом перемовин, але ситуація патова — невключення Криму до конкурсних списків може завершитись судом для організації “Вікімедіа РУ” за те, що вони “не визнають територіальної цілісності Російської Федерації”». Варіант проводити українську частину конкурсу без цих регіонів не розглядався. Левон Азізян, член Правління ГО «Вікімедіа Україна», організатора «Вікі любить пам’ятки» в Україні, зазначив: «Доки Крим і Севастополь є в Конституції України, вони будуть включені у наші конкурсні списки».

Варто зазначити, що позиція міжнародних організаторів щодо схожих ситуацій раніше (Азербайджан/Нагірний Карабах, Ізраїль/Палестина, Сербія/Косово тощо) спиралася на наявність чи відсутність офіційних списків пам’яток, які у Росії уже є.

У планах української сторони звернення до юристів Фонду Вікімедіа щодо правомірності використання НП «Вікімедіа РУ» бренду Вікімедіа, а також звертання до міжнародного організаційного комітету, хоча й сумнівно, що ці кроки дадуть інші відповіді.

За додатковими коментарями звертайтесь:
Наталія Тимків,
Виконавчий директор ГО «Вікімедіа Україна»
моб. + 38 096 150 3291, director@wikimedia.in.ua

Олена Захарян,
член оргкомітету «Вікі любить пам’ятки»
моб. + 38 096 916 07 19, olena@wikimedia.in.ua

ВЛП у Криму

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Прес-релізи | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s