Обличчя Вікіпедії, історія перша: Оля Нестеренко, Херсон

Ви знаєте, що таке Вікіпедія — це величезна вільна онлайн-енциклопедія. Але чи Ви знаєте, хто це все пише?
Ми постійно закликаємо писати статті у Вікіпедію, і розуміємо: найкраще це робити, показуючи приклад. До Вашої уваги перша історія з серії публікацій про людей, які творять феномен Вікіпедії кожного дня.

Оля Нестеренко на нагородженні переможців Вікі любить Землю 2015. Фото: Amakuha, ліцензія CC BY-SA 4.0

Фото: Amakuha, ліцензія CC BY-SA 4.0

2014 рік.  13 червня програма «Бібліоміст» організовує серед бібліотек Всеукраїнський конкурс WikiDay. По всій Україні бібліотекарі знайомилися з сучасною онлайн-енциклопедією Вікіпедія, вчилися правильно подавати власні інтернет-вікі-статті, мали можливість стати найкращим вікізнавцем. Долучились до дня спільного написання статей до української Вікіпедії працівники та користувачі Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки у місті Херсон, і серед них молодий бібліотекар Оля Нестеренко. Допомагала херсонським бібліотекарям волонтер Вікіпедії Anntinomy, яка цілий день розказувала та показувала, що таке Вікіпедія і як її редагувати.

Того дня героїня цієї публікації зацікавилася редагуванням і створила свою першу статтю — «Антракт (фестиваль)» про поетичний арт-фестиваль, який щороку проходить у Херсоні. Цю статтю, створену в рамках заходу «Бібліотечний WikiDay», відзначили у номінації «Найкраща Wiki-стаття».

Мені стало цікаво дізнатись більше про Вікіпедію, про створення статей і я почала знайомитись віртуально з іншими вікіпедистами, які готові допомогти новачкам, — розповідає Оля. — Так я познайомилася з Левоном, який запросив мене на Четверту Вікіконференцію у Київ.

Я новачок, багато чого не знала та не розуміла, але не відчула від досвідчених вікіпедистів якоїсь ворожості, навпаки — при спілкуванні мені пояснювали та розказувати хитрощі й премудрості написання статей.

Далі були тематичні тижні: Місяць Закерзоння, Місячник конкурсу «Пишемо про НАТО». Оля каже, що не прагнула перемоги, бо головне — це створення якісної статті, а тематичні тижні та конкурси давали цю можливість, бо досвідчені члени журі одразу перевіряли, робили зауваження і тим самим вчили, як правильно робити.

На конференції дівчина почула про багато інших вікіпроектів, декілька з яких її зацікавили, серед яких фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки», до якого вона долучилась — і це був перший фотоконкурс в житті 🙂 Про мандрівку Херсоном Оля написала допис у блог «Вікі любить пам’ятки».

Головною мотивацією було те, що світлини залишаться нашим дітям і нащадкам (саме зараз це так актуально), та й для мене самої було цікаво дізнатися стільки нового про рідний край, його історію…

І як результат, перемога у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток Херсонської області».

На початку 2015 року Вікіпедія оголосила тематичний Тиждень Херсонщини.

Я вже трохи зналася на створенні статей, тому вирішила на базі своєї бібліотеки провести залучення користувачів до Вікіпедії і тим самим поповнити її матеріалом про Херсонську область. У рамках Тижня Херсонщини мною була поліпшена стаття про рідне село Чорнобаївка. Згодом ця стаття отримала статус доброї.

Паралельно продовжувала проводити індивідуальні консультації читачам бібліотеки, підбирала  літературу для створення ними статей (бо на мою думку, книги та періодика – це основні джерела, без яких створити якісну статтю просто неможливо), разом з користувачами брали участь у Вікіфлешмобі до 11-річчя Української Вікіпедії.

Вікіфлешмоб до 11-річчя Української Вікіпедії, Херсон. Фото: Данелян Анжеліка, ліцензія CC-BY-SA-4.0

Вікіфлешмоб до 11-річчя Української Вікіпедії, Херсон. Фото: Данелян Анжеліка, ліцензія CC-BY-SA-4.0

Далі був конкурс з написання статей «Вікіпедія любить пам’ятки», який знову дав можливість розказати про рідний край усьому світові. Нагороджена дипломом за активну участь.

Потім ще один фотоконкурс «Вікі любить Землю» — перемога у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток Херсонської області».

Продовжувала створювати статті в рамках тематичних тижнів: Тиждень Башкортостану, Кримський місяць, Назустріч братам (українсько-білоруський тиждень).

Нам дуже приємно, що й різні посадовці дякують Олі за цю корисну волонтерську роботу: вона вже отримала подяки від директора своєї бібліотеки, начальника міського управління культури, і міського голови. У тексті останньої сказано: «Нагороджується Нестеренко Ольга, завідувач відділу комплектування Херсонської централізованої бібліотечної системи, за плідну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи міста, громадянську позицію, спрямовану на розповсюдження і популяризацію краєзнавства, залучення користувачів міських бібліотек до поповнення україномовної Вікіпедії матеріалами про м. Херсон». Що ж, приєднуємось до подяк 🙂

Грамота Олі Нестеренко Грамота Олі Нестеренко Грамота Олі Нестеренко

Список створених Олею статей можна подивитися тут.

Що для мене Вікіпедія?

 • моральне (емоційне) задоволення;
 • моє хоббі (коли є час та можливість – створюю статті та редагую);
 • популяризація інформації про рідний край на увесь світ;
 • пізнання нового, бо при написання статей я вивчаю тему, читаю літературу;
 • приємно знати, що ти робиш хорошу та потрібну справу;
 • розуміння того, що ти залишиш після себе спадок (інформацію) для усього світу;
 • і звичайно ж це знайомство та спілкування з цікавими людьми (бо я комунікабельна особистість).

Це так би мовити основне, що мотивує мене до створення статей та участі у проектах Вікіпедії.

Оля мріє, щоб статті української Вікіпедії були якісніші, тоді і користувачі Інтернету більше будуть шукати інформацію саме у Вікіпедії. Саме тому вона працює над залученням якомога більшої кількості людей до Вікіпедії — бо тільки разом ми зможемо створити вільний доступ до знань.


Цим дописом ми починаємо серію публікацій про дописувачів Вікіпедії. Звісно, у Вікіпедії є свої герої і ветерани, але ми вирішили почати не з адміністраторів, не з тих, хто найдавніше чи найбільше редагує. Оля не належить до якогось уявного пантеону, ні. Звичайна людина, яка хоче робити добро своїми руками. Як і кожен із вас.

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Особистості | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

8 Responses to Обличчя Вікіпедії, історія перша: Оля Нестеренко, Херсон

 1. Олександр Тагаєв коментує:

  Слід іще проводити бібліомости, адже читачів у бібліотеках мало і бібліотекарі просто цілими днями б’ють байдики. Так могли би писати статті до української Вікіпедії. Все що потрібно щоб писати статті в них є, інтернет є майже в кожній бібліотеці.

  Подобається

  • Нестеренко Оля коментує:

   Шановний пане, Олександр, дозвольте з Вами не погодиться з приводу фрази «читачів у бібліотеках мало і бібліотекарі просто цілими днями б’ють байдики», скажу що це не так, запрошую переконатися у цьому на власні очі та чекаємо у м. Херсоні ))) З приводу програми “Бібліоміст” , то вона дійсно допомогла багатьом бібліотекам у реалізації їх проектів та забезпечила комп’ютерною технікою.

   Подобається

   • Oleksandr Tahayev коментує:

    Я кажу про те, що бачив у своєму місті. Але якщо чесно, то це швидше крик душі, а не сподівання, що так можна дійсно зробити. Я просто впевнений, що будь-який бібліотекар потенційно міг би писати статті до Вікіпедії, не потрібно високої науки, нехай просто якісь біографії.

    Подобається

 2. Нестеренко Оля коментує:

  Пане Олександр, на мою думку статті до Вікіпедії писати може кожен, незалежно від професії, освіти, релігії і т.д., головне це бажання, а все інше, то відмовки)))

  Подобається

 3. trip.impressions коментує:

  Позначаю і редагую об’єкти в Вікімапії. Постійно користуюся інформацією в Вікіпедії і роблю посилання на статті. Дякую, Оля, за Вашу працю.

  Вподобано 1 особа

 4. nesterenkoolya коментує:

  І Вам також дякую) Усі ми разом робимо гарно справу!

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s